Poppers. Wszystko, co musisz wiedzieć o jego bezpiecznym użyciu

Ten artykuł przeczytasz w 3 min

Poppers to popularna substancja na imprezach. Jeśli należysz do queerowej społeczności, prawdopodobnie słyszałeś o substancji zwanej poppersem. Ich popularność wśród osób LGBTQ+ uczyniła z niego tak samo kulturowy artefakt, jak powszechnie stosowane używki i narkotyki.

Materiał Partnera FUNKYZ.PL

Od częstego pojawiania się w oryginalnym serialu „Queer as Folk” po silną obecność na imprezach typu Pride i w klubach LGBT, poppersy są dobrze osadzone głównie w przestrzeni gejowskiej, ale nie pozostaje też obojętna społecznościom muzyki techno czy też grupom lubiącym się zabawić na sekspozytywnych imprezach. W końcu poppersy są przeznaczone nie tylko dla mężczyzn, ale coraz chętniej też korzystają z nich kobiety. Jednak pomimo ich popularności i wszechobecności, niewiele osób wie, czym dokładnie są poppersy, jak bezpiecznie się z nimi obchodzić i czy właściwie są legalne.

Sprawdź polecane poppersy:

Blue Boy® 15 ml
Amsterdam Special 15 ml
RUSH® Extreme EU Formula 20 ml Tall
Jungle Juice® Black Extreme 15 ml
High Rise® Tall 20 ml

Czym jest poppers?

Poppers to powszechne określenie różnych azotynów alkilowych przyjmowanych jako inhalanty (poprzez wdychanie oparów) w charakterze używki. Są to w szczególności azotyn izopropylu, azotyn izobutylu (2-metylopropylo azotyny), rzadziej, azotyn butylu i azotyn amylu (azotyn izoamylowy, azotyn izopentylowy).

Poppers to m.in. używka, afrodyzjak, ale też środek przeciwbólowy. Poppers nie jest narkotykiem.

Azotyn amylu stosowany jest w medycynie jako odtrutka na zatrucia cyjankami, ale aktualnie określenie „poppers” odnosi się konkretnie do substancji występujących w charakterze używki. Azotyn amylu i kilka innych alkilowych azotynów, mogą być obecne w produktach takich jak odświeżacze powietrza i substancje czyszczące do głowic magnetowidów lub produktów do czyszcenia skóry. Często są wdychane w celu zwiększenia przyjemności seksualnej. Produkty te są również częścią kultury klubowej już od lat 70-tych XX w. i pozostają popularne aż do dziś.

Jak działa poppers?

Poppers to chemiczny środek do inhalacji z grupy chemikaliów o niskiej temperaturze wrzenia. Oznacza to, że poppersy wytwarzają opary w temperaturze pokojowej. Wdychane powodują natychmiastowe uwalnianie tlenku azotu, który działa jako silny środek rozluźniający mięśnie gładkie i rozszerzający naczynia krwionośne, powodując gwałtowny i natychmiastowy spadek ciśnienia krwi i odpowiadający mu wzrost częstości akcji serca.

Efekt po wdychaniu poppersa pojawia się niemal od razu i utrzymuje się do 3 minut, w zależności od substancji. Według amatorów używki, haj związany z popkiem przypomina ten po zażyciu metamfetaminy z MDMA.

Co czuję po użyciu poppersa?

Mówiąc prościej, oznacza to, że kiedy wdychasz poppersa zwiększa się wrażliwość na wszelkie doznania. Zaczynasz czuć ciepło, oszołomienie i euforię oraz uderzenie krwi do głowy. Możesz też zacząć się śmiać czy chichotać, będziesz bardziej wrażliwy na otoczenie, dotyk, muzykę. Twoje tętno wzrośnie, ciśnienie krwi spadnie, a naczynia krwionośne rozszerzą się, co jednocześnie spowoduje rozluźnienie mięśni pochwy i odbytu, ułatwiające penetrację, w tym także fisting. „Gorączka” poppersa sprawia, że ​​czujesz się podniecony, a to oznacza wzrost pożądania seksualnego. Wdychanie niektórych rodzajów poppersa wspiera także mocniejszą erekcję. Wiele osób radzi, by wdychać poppersa tuż przed orgazmem, dla wzmocnienia efektu. Jednak efekty te są raczej krótkotrwałe i ustępują w ciągu kilku minut.

Więcej o seksie analnym możesz przeczytać tutaj.

Czy jest bezpieczny w użyciu?

Ogólnie rzecz biorąc, poppersy są stosunkowo bezpieczne w użyciu w porównaniu z innymi substancjami.

„Nie uważa się, by azotyn amylu prowadził do długotrwałych szkód na zdrowiu, jednak wiążą się z nim różne krótkoterminowe zagrożenia” ‒ mówi dr Boylan dla magazynu VICE.

W 2020 r. 777 osób zmarło w Wielkiej Brytanii z powodu przedawkowania kokainy, a 1337 zmarło z powodu przedawkowania heroiny i morfinyWedług brytyjskiego Urzędu Statystyk Narodowych w tym samym roku 25 osób zmarło z powodu przedawkowania środków wziewnych (w tym między innymi poppersów).

W Polsce, według raportu o stanie narkomanii wydanego w 2020 roku przygotowanego przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii nie odnotowano dużej liczby zgonów spowodowanych bezpośrednio przedawkowaniem narkotyków. Według ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego z 2018 roku w Polsce zarejestrowano 199 zgonów, a w 2017 roku – 202 zgony, których przyczyną były narkotyki. Dane z 2018 roku pokazują, że ofiarami śmiertelnych przedawkowań w naszym kraju są przede wszystkim mężczyźni (69% przypadków). Brak danych o zgonach spowodowanych poppersami.

Materiał partnera FUNKYZ.PL

Czy poppers to substancja psychoaktywna?

Na niektórych stronach oraz innych forach internetowych można przeczytać nie do końca sprawdzone informacje, że poppers to substancja psychoaktywna i powinna być zakazana. Jak to zwykle bywa, raczej wynika to z niewiedzy i pewnych skojarzeń, związanych z używaniem popka przy okazji imprez i niestety, często również z narkotykami. Żaden ze składników poppersów nie jest substancją psychoaktywną, czyli nie oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy i nie wpływa na funkcje mózgu. I tak np. Advisory Council on the Misuse of Drugs (ACMD) – rządowa agencja ds. kontroli leków z Wielkiej Brytanii uznała, że substancje, znane potocznie jako „poppersy”, nie są substancjami psychoaktywnymi.

Czy od poppersa można się uzależnić?

Wynika to z tego, że poppers to potoczna nazwa azotynów alkilu, które, przyjmowane drogą wziewną, powodują krótkotrwałe uczucie uniesienia, ale poppers nie ma takiego potencjału uzależniającego jak większość innych substancji. Pamiętaj jednak, że jego długotrwałe stosowanie może jednak powodować wystąpienie tolerancji – im częściej go używasz, tym efekt będzie słabszy. Po kilku dniach odstawienia objaw ten powinien ustąpić w 100%. Ostatecznie – ACMD uznała, że szkodliwość ich oddziaływania na zdrowie jest znikoma, podobnie jak społeczne konsekwencje ich zażywania. W związku z tym poppersy nie powinny być klasyfikowane jako substancje psychoaktywne.

Ryzyko istnieje przy stosowaniu poppersów z innymi lekami i substancjami

 • Stosowanie poppersów niesie zatem ze sobą ryzyko i jeśli już decydujesz się na jego użycie, trzeba być bardzo ostrożnym. Chociaż niosą ze sobą niskie ryzyko uzależnienia, mogą powodować szereg niefortunnych skutków ubocznych, takich jak oparzenia chemiczne skóry i uszkodzenia oczu.

Nigdy nie należy dotykać, pić ani w żaden inny sposób spożywać azotynu amylu. Trzymaj się tylko wąchania!


 • Uważaj na interakcje medyczne, takie jak łączenie poppersa z innymi lekami rozszerzającymi naczynia krwionośne lub lekami, które poważnie obniżają ciśnienie krwi. Nigdy nie powinieneś używać poppersa, jeśli zażywałeś leki na zaburzenia erekcji, w tym viagrę, cialis, levitrę lub inne. Ich jednoczesne stosowanie może spowodować udary, zawały serca lub śmierć , ponieważ obie substancje rozszerzają naczynia krwionośne, rozluźniając i rozszerzając naczynia krwionośne.
 • Największe zagrożenie związane z poppersem: nigdy nie spożywaj bezpośrednio ani nie dotykaj płynu, tylko wdychaj.
 • Jeśli ktoś przez pomyłkę połknie płyn, może to być śmiertelne. Jeśli ktoś wyleje płyn na swoją skórę lub uniesie się zbyt blisko butelki, może doświadczyć zmian skórnych, wysypki lub pęcherzy. Zagrożenia związane z samą inhalacją substancji są w dużej mierze zależne od dawki i zwykle dotyczą intensywnego, długotrwałego stosowania lub interakcji.
 • Nigdy nie próbuj smakować ani połykać poppersa, może to być śmiertelne – substancja blokuje zdolność czerwonych krwinek do transportu tlenu.

Inne ryzyka, które warto brać pod uwagę przy stosowaniu poppersa

 • Używanie poppersów jest również powiązane z niektórymi nowotworami, a wśród częstych użytkowników pojawiają się rzadkie doniesienia, które łączą używanie poppersów z uszkodzeniem wzroku. Potencjalne uszkodzenie oczu może być związane z częstym stosowaniem poppersów na bazie azotynu izopropylu.
 • Jeśli przyjmujesz leki na HIV, niegdy nie łącz ich jednocześnie z Viagrą oraz poppersem. Wynika to z tego, że inhibitory proteazy zwiększają steżenie leków poprawiających erekcję, a te leki stosowane razem mogą powodować niebezpieczną interakcję, polegającą na obniżeniu ciśnienia krwi.
 • Pamiętaj, że łączenie poppersa z MDMA (Ecstasy), amfetaminą, kokainą i metamfetaminą może zmniejszyć wydolność serca. W przypadku jednoczesnego użycia tych substancji wraz z poppersem sercu jeszcze trudniej jest pompować krew do organizmu.

Skutki uboczne stosowania poppersa

 • Najbardziej powszechnym skutkiem używania jest ból głowy, ale też zawroty głowy, nawet omdlenia.
 • Poppers może powodować obniżenie erekcji.
 • Poppers wylany na skórę powoduje poparzenia, utrzymujące się do kilku dni. Jeśli doszło do takiej sytuacji, natychmiast zmyj go wodą. Podobnie, gdy poppers dostanie się do oka. Po przemyciu oka wodą, koniecznie udaj się też do lekarza na kontrolę.

Czy poppers jest legalny?

Wszystkie produkty zawierające azotyn izopropylu, azotyn pentylu i izopropanol są w pełni dopuszczone do powszechnego obrotu zarówno detalicznego, jak i hurtowego, ale często są sprzedawane nie wprost, z uwagi na ich kontrowersyjne skojarzenia. W świetle polskiego prawa, posiadanie poppersa (wyjątek: produkty zawierające azotyn izobutylu) nie jest nielegalne, co oznacza, że nie są one uwzględnione w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie wykazu substancji psychotropowych, środków odurzających oraz nowych substancji psychoaktywnych. Głównym powodem, dla którego poppers jest oferowany jako „room deodoriser” czy „środek do czyszczenia głowic magnetofonowych”, jest przede wszystkim chęć obejścia ograniczeń dotyczących jego sprzedaży jako produktu przeznaczonego do wdychania.

Sprawdź polecane poppersy:

Blue Boy® 15 ml
Amsterdam Special 15 ml
RUSH® Extreme EU Formula 20 ml Tall
Jungle Juice® Black Extreme 15 ml
High Rise® Tall 20 ml

Jak inaczej mówi się na poppersa?

Na poppersa często potocznie mówi się: popek, popers, amyl, butyl, aromat, dezodorant pokojowy.

Źródła: Vice, Wikipedia, Them, SpyShop, Narkotyki.pl, Deep Sniff

Gwiazda serialu Netflix „Szkoła Dla Elity” Manu Rios w kontrowersyjnej sesji dla Man About Town

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

error: Treści MENSIDER.COM są chronione.