Odkrycie Mózgowego Obwodu Sterującego Męskim Popędem Seksualnym u Myszy

Tego newsa przeczytasz w dwie minuty

Nowe odkrycia w badaniach nad myszami

Naukowcy z USA zidentyfikowali pojedynczy mózgowy obwód w mózgu myszy, który odgrywa kluczową rolę w sterowaniu męskim popędem seksualnym, zachowaniem związanym z kopulacją oraz doświadczeniem nagrody. Ten obwód, zdaniem badaczy, jest prawdopodobnie antyczny i niezmieniony w trakcie ewolucji, co sugeruje jego fundamentalne znaczenie dla przetrwania gatunków ssaków, w tym człowieka.

Zrozumienie działania obwodu

Badania skupiły się na neuronach w obszarze mózgu myszy zwanym bed nucleus of the stria terminalis (BNST), rozciągających się do przedwzrokowej części hipotalamusu. Manipulując tymi neuronami, naukowcy odkryli, że mogą włączać i wyłączać zdolność myszy do rozpoznawania płci obcych myszy. Kierując dalsze badania na neurony BNST produkujące peptyd o nazwie Substance P, oraz na neurony przedwzrokowego hipotalamusu z receptorami Substance P, zespół zidentyfikował kluczowe połączenia między nimi.

Przełomowe odkrycia

Stymulacja specyficznych neuronów BNST u myszy męskich prowadziła do aktywacji neuronów w przedwzrokowym hipotalamusie i zainicjowania pełnego zestawu zachowań kopulacyjnych. Dodatkowo, zespół odkrył, że Substance P jest kluczowym czynnikiem w tym procesie, stopniowo stymulując neurony i zwiększając ich aktywność. Manipulacje z tym procesem przyniosły zaskakujące zmiany w zachowaniu myszy, zwiększając ich zdolności do kopulacji, a nawet powodując próby kopulacji z nieożywionymi obiektami.

Implikacje dla ludzi

Biorąc pod uwagę, że ludzie również są ssakami, istnieje duża szansa, że podobne zbiory neuronów regulujące nagrodę seksualną, zachowanie i satysfakcję występują w ludzkim hipotalamusie. To odkrycie może prowadzić do rozwoju nowych farmaceutyków pomagających w regulacji nadmiernego popędu seksualnego lub jego braku u ludzi. Poznanie tych obwodów mózgowych może również rzucić światło na czynniki kształtujące ludzką seksualność.

Pornhub: Czego szukali Polacy w 2023 roku?

Podsumowanie i dalsze badania

Odkrycie to, opublikowane w czasopiśmie Cell, otwiera nowe perspektywy nie tylko w zrozumieniu podstawowych mechanizmów sterujących zachowaniem seksualnym u myszy, ale również daje podstawy do dalszych badań nad ludzką seksualnością i potencjalnym leczeniem zaburzeń seksualnych. Badacze są zdecydowani kontynuować swoje prace, mając nadzieję na zrozumienie odpowiedników tych obwodów w mózgach samic ssaków oraz dalsze eksplorowanie tajników mózgu.

Źródła:

[1] https://www.sciencealert.com/the-brain-circuit-behind-male-libido-has-been-identified-in-mice

[2] https://www.cell.com/cell/fulltext/S0092-8674(23)00798-5

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

error: Treści MENSIDER.COM są chronione.