Moderna rozpoczyna testowanie nowych szczepionek na HIV

Ten artykuł przeczytasz w minutę

3

Amerykańska firma biotechnologiczna Moderna poinformowała o rozpoczęciu kolejnej fazy badań nad eksperymentalną szczepionką na HIV. Szczepionka jest oparta na technologii  mRNA, podobnie jak  szczepionka przeciw COVID-19.


HIV jest jednym z kilku wirusów, na które Moderna planuje opracować szczepionki przy użyciu technologiy mRNA.
Szczepionki Moderna i Pfizera/BioNTech COVID-19 były pierwszymi w historii szczepionkami mRNA dopuszczonymi do stosowania u ludzi. Chociaż technologia ta była rozwijana przez dziesięciolecia i osiągnęła dojrzałość wraz z pojawieniem się pandemii.

Moderna ma dwa typy na szczepionki przeciw HIV. Obydwie propozycje przeszły wstępne testy bezpieczeństwa przed zastosowaniem po raz pierwszy u ludzi. Randomizowane badania obejmą 56 uczestników w wieku 18-50 lat, u których nie zdiagnozowano wirusa HIV.

Moderna to start testing new HIV vaccines - CNET

Pierwsza faza testów na ludziach potrwa około 10 miesięcy

Jeśli proces zakończy się pomyślnie, szczepionka będzie musiała przejść badania fazy II i III. Kolejne fazy pokażą na ile skutecznie szczepionka chroni przed zakażeniem wirusem HIV. Badania te zazwyczaj prowadzone są na większych i bardziej zróżnicowanych grupach pacjentów.

Próby opracowania szczepionki przeciwko HIV trwają od dziesięcioleci, ale jak do tej pory nikt nie odniósł sukcesu. Chociaż wielu kandydatów na szczepionki doczekało się badań na ludziach, nie wszystkie okazały się bezpieczne i prawie żadna nie okazała się nawet umiarkowanie skuteczna.

Moderna set to start human trials of experimental mRNA HIV vaccine - Clinical Trials Arena

Jak działa szczepionka mRNA?

W przeciwieństwie do tradycyjnych szczepionek, które zwykle zawierają osłabionego lub „zabitego” wirusa, szczepionki mRNA nie wprowadzają do organizmu wirusa, a jedynie informację o nim.

Do produkcji szczepionek wykorzystywany jest kwas rybonukleinowy (RNA), który stanowi „matrycę” do stworzenia białek charakterystycznych dla danego wirusa. Po wprowadzeniu do organizmu pacjenta, zakodowane cząsteczki RNA zmieniają się w białka, dając układowi odpornościowemu sygnał do obrony przed zagrożeniem. Organizm rozpoznaje zagrożenie – które w przypadku szczepienia jest jedynie pozorne – i zaczyna produkować przeciwciała, chroniące przed prawdziwą infekcją.

Według danych ONZ w 2020 r. na całym świecie żyło 37,7 mln osób z HIV.

3 Komentarze
  1. 開設binance帳戶 mówi

    Your point of view caught my eye and was very interesting. Thanks. I have a question for you. https://accounts.binance.com/zh-TC/register?ref=S5H7X3LP

  2. Registrace mówi

    I don’t think the title of your article matches the content lol. Just kidding, mainly because I had some doubts after reading the article. https://www.binance.info/cs/join?ref=V3MG69RO

  3. binance mówi

    Thanks for sharing. I read many of your blog posts, cool, your blog is very good.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

error: Treści MENSIDER.COM są chronione.