Rozrost tkanki gruczołowej i tłuszczowej w okolicach piersi u mężczyzn nazywany jest ginekomastią. Powoduje olbrzymi dyskomfort i spadek pewności siebie, a dodatkowo może zwiastować dużo gorsze schorzenia i choroby trawiące nasze ciało.
Dziś sprawdzimy, czym dokładnie jest ginekomastia, czym się różni ginekomastia tłuszczowa od gruczołowej, a także skąd się bierze i jak leczyć ginekomastię u mężczyzn.
Ginekomastia – czym właściwie jest?
Ginekomastia to choroba, w czasie której dochodzi do rozrostu gruczołu piersiowego u mężczyzn. Zazwyczaj jest to wina ginekomastii gruczołowej, chociaż przyczyn ginekomastii może być więcej:
- gruczołowa,
- tłuszczowa,
- mieszana.
Niezależnie od tego, czy ginekomastia powstała od nadmiaru tkanki tłuszczowej (wersja tłuszczowa), czy wywołują ją zaburzenia równowagi hormonalnej wpływające na rozrost gruczołów (wersja gruczołowa), konieczna jest wizyta u lekarza i dokładniejsze badania.
Powodem ginekomastii gruczołowej może być bowiem niewydolność nerek, zaburzenia hormonalne (przewaga estrogenu nad androgenem), nadczynność tarczycy, skłonności genetyczne, a w szczególnych przypadkach guz hormonalnie aktywny (na przykład jądra lub nadnerczy). Może być także efektem przyjmowania niektórych leków.
U chłopców w okresie dojrzewania przyczyną ginekomastii gruczołowej mogą być zaburzenia hormonalne, związane z rozwojem organizmu.
Jak rozpoznać ginekomastię samodzielnie?
W przypadku ginekomastii gruczołowej jest kilka objawów dotyczących męskich piersi, które powinny nam dać do myślenia:
- piersi są wyraźnie powiększone,
- piersi są tkliwe i bolesne,
W niektórych przypadkach można przeprowadzić badanie fizykalne samodzielnie. Bierzemy sutek między palec wskazujący i kciuk i ściskamy palce. Jeśli czujemy stwardnienie, oznacza to nadmiar tkanki gruczołowej.
Leczenie ginekomastii u mężczyzn – najpopularniejsze sposoby
Przyczyny ginekomastii mogą być różne, podłoże genetyczne, czy hormonalne może być leczone za pomocą leków. Leczenie farmakologiczne wycelowane jest w zwiększenie poziomu testosteronu w organizmie i obniżenie albo wręcz zablokowanie syntezy estrogenu. Przyjmowanie niektórych leków może być jednak zbyt obciążające dla naszego organizmu stąd należy stosować się do zaleceń lekarza i zgłosić wszystkie przyjmowane leki.
W przypadku ginekomastii u młodszych pacjentów, często przeprowadza się szczegółowy wywiad i zostawia się sprawy własnemu biegowi. W okresie dojrzewania ginekomastia często sama się wchłania i zanika po kilku miesiącach. Może mieć na to wpływ utrata masy ciała.
Etapy alkoholoodtrucia – jak wyglądają pierwsze kroki w walce z uzależnieniem?
Najlepszym sposobem, aby skutecznie pozbyć się ginekomastii jest zabieg medycyny estetycznej. W takim przypadku nadmiar tkanki tłuszczowej z męskich piersi usuwany jest operacyjne. W zależności od zakresu zabieg przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, przez co usunięcie gruczołu i odessanie tłuszczu w obrębie piersi przebiega bezboleśnie.
W przypadku ginekomastii warto postawić na zaufaną i profesjonalną klinikę medycyny estetycznej. Dzięki temu mamy pewność, że zabieg zostanie przeprowadzony skutecznie i bezpiecznie dla naszego zdrowia. Takie profesjonalne zabiegi pomagające w leczeniu ginekomastii ma w swojej ofercie Velvet Clinic. Doświadczona kadra, profesjonalne podejście na najwyższym europejskim poziomie i zadowoleni klienci w różnym wieku.
Ginekomastia u mężczyzn – podsumowanie
W leczeniu ginekomastii najważniejsze to znaleźć przyczyny powstawania, dlatego gdy znajdujemy u siebie niepokojące objawy, należy udać się do lekarza. Oprócz zbadania przyczyny możemy także, za zgodą lekarza, zdecydować się na usunięcie ginekomastii poprzez zabieg w klinice. Profesjonalne kliniki, takie jak Velvet Clinic, po wykonanym zabiegu, wyślą dodatkowo fragment gruczołu na dodatkowe badania, aby upewnić się że nic nam nie grozi.
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.