Jak pozbyć się ginekomastii – rady dla mężczyzn

Ten poradnik przeczytasz w minutę

Rozrost tkanki gruczołowej i tłuszczowej w okolicach piersi u mężczyzn nazywany jest ginekomastią. Powoduje olbrzymi dyskomfort i spadek pewności siebie, a dodatkowo może zwiastować dużo gorsze schorzenia i choroby trawiące nasze ciało.

Dziś sprawdzimy, czym dokładnie jest ginekomastia, czym się różni ginekomastia tłuszczowa od gruczołowej, a także skąd się bierze i jak leczyć ginekomastię u mężczyzn.

Ginekomastia – czym właściwie jest?

Ginekomastia to choroba, w czasie której dochodzi do rozrostu gruczołu piersiowego u mężczyzn. Zazwyczaj jest to wina ginekomastii gruczołowej, chociaż przyczyn ginekomastii może być więcej:

  • gruczołowa,
  • tłuszczowa,
  • mieszana.

Niezależnie od tego, czy ginekomastia powstała od nadmiaru tkanki tłuszczowej (wersja tłuszczowa), czy wywołują ją zaburzenia równowagi hormonalnej wpływające na rozrost gruczołów (wersja gruczołowa), konieczna jest wizyta u lekarza i dokładniejsze badania.

Powodem ginekomastii gruczołowej może być bowiem niewydolność nerek, zaburzenia hormonalne (przewaga estrogenu nad androgenem), nadczynność tarczycy, skłonności genetyczne, a w szczególnych przypadkach guz hormonalnie aktywny (na przykład jądra lub nadnerczy). Może być także efektem przyjmowania niektórych leków.

U chłopców w okresie dojrzewania przyczyną ginekomastii gruczołowej mogą być zaburzenia hormonalne, związane z rozwojem organizmu.

Jak rozpoznać ginekomastię samodzielnie?

W przypadku ginekomastii gruczołowej jest kilka objawów dotyczących męskich piersi, które powinny nam dać do myślenia:

  • piersi są wyraźnie powiększone,
  • piersi są tkliwe i bolesne,

W niektórych przypadkach można przeprowadzić badanie fizykalne samodzielnie. Bierzemy sutek między palec wskazujący i kciuk i ściskamy palce. Jeśli czujemy stwardnienie, oznacza to nadmiar tkanki gruczołowej.

Leczenie ginekomastii u mężczyzn – najpopularniejsze sposoby

Przyczyny ginekomastii mogą być różne, podłoże genetyczne, czy hormonalne może być leczone za pomocą leków. Leczenie farmakologiczne wycelowane jest w zwiększenie poziomu testosteronu w organizmie i obniżenie albo wręcz zablokowanie syntezy estrogenu. Przyjmowanie niektórych leków może być jednak zbyt obciążające dla naszego organizmu stąd należy stosować się do zaleceń lekarza i zgłosić wszystkie przyjmowane leki.

W przypadku ginekomastii u młodszych pacjentów, często przeprowadza się szczegółowy wywiad i zostawia się sprawy własnemu biegowi. W okresie dojrzewania ginekomastia często sama się wchłania i zanika po kilku miesiącach. Może mieć na to wpływ utrata masy ciała.

Etapy alkoholoodtrucia – jak wyglądają pierwsze kroki w walce z uzależnieniem?

Najlepszym sposobem, aby skutecznie pozbyć się ginekomastii jest zabieg medycyny estetycznej. W takim przypadku nadmiar tkanki tłuszczowej z męskich piersi usuwany jest operacyjne. W zależności od zakresu zabieg przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, przez co usunięcie gruczołu i odessanie tłuszczu w obrębie piersi przebiega bezboleśnie.

W przypadku ginekomastii warto postawić na zaufaną i profesjonalną klinikę medycyny estetycznej. Dzięki temu mamy pewność, że zabieg zostanie przeprowadzony skutecznie i bezpiecznie dla naszego zdrowia. Takie profesjonalne zabiegi pomagające w leczeniu ginekomastii ma w swojej ofercie Velvet Clinic. Doświadczona kadra, profesjonalne podejście na najwyższym europejskim poziomie i zadowoleni klienci w różnym wieku.

Ginekomastia u mężczyzn – podsumowanie

W leczeniu ginekomastii najważniejsze to znaleźć przyczyny powstawania, dlatego gdy znajdujemy u siebie niepokojące objawy, należy udać się do lekarza. Oprócz zbadania przyczyny możemy także, za zgodą lekarza, zdecydować się na usunięcie ginekomastii poprzez zabieg w klinice. Profesjonalne kliniki, takie jak Velvet Clinic, po wykonanym zabiegu, wyślą dodatkowo fragment gruczołu na dodatkowe badania, aby upewnić się że nic nam nie grozi.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

error: Treści MENSIDER.COM są chronione.