Alkohol i męskie libido: czy idą ze sobą w parze?

Ten poradnik przeczytasz w dwie minuty

Wszelkie niepotwierdzone dowody, które zbierzesz, prawdopodobnie przedstawią dwie różne opinie; że alkohol może sprawić, że poczujesz się bardziej zrelaksowany podczas inicjowania seksu, ale może też przytępić zmysły tam, gdzie to ma znaczenie. Ale czy są na to jakieś naukowe podstawy? Czy są jakieś inne skutki alkoholu na męskie libido, o których powinieneś wiedzieć?

  • Jeśli zastanawiasz się nad wpływem alkoholu na męskie libido, nie jesteś sam — istnieje ogromna liczba badań naukowych dotyczących wpływu alkoholu na psychiczne i fizyczne reakcje seksualne.
  • Alkohol ma właściwości psychoaktywne, które mogą sprawić, że poczujesz się dobrze, ale nadużywanie go jest bardziej prawdopodobne, że zaszkodzi twojemu libido i wpłynie negatywnie na twoją efektywność (jeśli wiesz o co nam chodzi)
  • Alkohol ma potężny efekt placebo, który jest wzmacniany przez otoczenie. Podejmij bezpieczne kroki i upewnij się, że zarówno Ty, jak i twoja partnerka/partner czujecie się komfortowo.

W tym artykule zajmiemy się odwiecznym pytaniem „czy alkohol wpływa na libido?” z najnowszymi badaniami naukowymi w ręku, dzięki czemu będziesz miał pewność, że poniższe doniesienia są pewne.

Alkohol i libido: ustawianie nastroju
Wypicie wina do kolacji przy świecach wprawdzie nie jest szczytem oryginalności, ale po pierwsze poprawia nastrój u każdego z uczestników tejże kolacji, a po drugie… Istnieją dowody naukowe sugerujące, że umiarkowana ilość alkoholu może krótkoterminowo zwiększyć libido. Niska dawka alkoholu zwiększa poziom testosteronu u mężczyzn, hormonu, który zwiększa pożądanie seksualne. Jednak gdzie indziej wykazano, że niewielkie ilości alkoholu nie mają wykrywalnego wpływu na reakcje seksualne.

Co więcej, picie alkoholu wiąże się z poprawą nastroju i utratą zahamowań; coś, co może poprzedzać aktywność seksualną. Chociaż istnieją naukowe dowody na niektóre psychoaktywne właściwości alkoholu, nie jest on tak skuteczny, jak mogłoby się wydawać.

Alkohol wiąże się z receptorami w mózgu, zwiększając wychwyt dopaminy i stymulując noradrenalinę oraz endogenne opioidy, co sprawia, że pijący czują się nagrodzeni, ożywieni i beztroscy. Jednak niekoniecznie jest to afrodyzjak — ani nawet środek odhamowujący.

Badanie nie wykazało żadnych farmakologicznych podstaw dla impulsywnych zachowań u osób nietrzeźwych, co sugeruje, że ta reakcja jest efektem placebo. Potwierdza to inne badanie, które wykazało, że nawet fałszywe przekonanie o spożyciu alkoholu prowadziło badanych do zgłaszania zwiększonego podniecenia seksualnego. W rzeczywistości badania wykazały, że otoczenie społeczne odgrywa większą rolę w wpływie alkoholu na nastrój — więc kolacja przy świecach może być bardziej pomocna niż wino.

Czy duża ilość alkoholu wpływa na męskie libido?

Do tej pory przyjrzeliśmy się (ograniczonemu) wpływowi alkoholu na męskie libido, gdy wszystko idzie dobrze. Ale niestety istnieje wiele sposobów, kiedy sytuacja może pójść w zupełnie innym kierunku.

Na początek najważniejsze: picie zbyt dużej ilości alkoholu może uniemożliwić uzyskanie erekcji.

Badania na ten temat miały przeszkody do pokonania (takie jak wymaganie dobrowolnej kontroli nad erekcją), ale mimo to stwierdzono, że alkohol miał zauważalny wpływ wśród osób pijących umiarkowanie. Obejmowały one zmianę obwodu i opóźnienie zmiany (tj. jak twardy jest twój wzwód oraz w jakim czasie do niego dochodzi). Dzieje się tak, ponieważ picie alkoholu zmniejsza przepływ krwi do penisa i zwiększa angiotensynę, hormon związany z zaburzeniami erekcji.
Picie zbyt dużej ilości alkoholu może również powodować opóźniony wytrysk – lub w ogóle uniemożliwić wytrysk.

Duża ilość alkoholu wpływa na opóźniony wytrysk u mężczyzn

Opóźniony wytrysk występuje wtedy, gdy potrzeba dłuższego czasu (30 minut lub więcej) stymulacji seksualnej, aby osiągnąć punkt kulminacyjny. Dzieje się tak częściowo dlatego, że alkohol osłabia ośrodkowy układ nerwowy, co przytępia zmysły, uniemożliwiając czerpanie przyjemności z seksu.
Niestety, to nie koniec negatywów.

Alkohol a ryzykowne zachowania seksualne u mężczyzn

Alkohol hamuje również sygnalizację neuronalną, prowadząc do szeregu upośledzeń poznawczych, w tym upośledzonego osądu. To wyjaśnia zjawisko „piwnych gogli”. Jedno z badań wykazało, że spożywanie alkoholu sprawiało, że badani postrzegali potencjalnych partnerów seksualnych jako bardziej atrakcyjnych – ale dalej robi się poważniej.

Różne badania wykazały, że mężczyźni są bardziej skłonni do ryzykownych zachowań seksualnych po kilku drinkach, takich jak seks bez zabezpieczenia. Badania pokazują, że 60% chorób przenoszonych drogą płciową jest przenoszonych, gdy w grę wchodzi alkohol. Ponadto, ponieważ alkohol może zmniejszać podniecenie seksualne, może prowadzić ludzi do bardziej ekstremalnych zachowań, aby to zrekompensować, ryzykując w ten sposób swoje zdrowie.

Wreszcie, alkohol może osłabiać osądy dotyczące zgody. Badani mężczyźni postrzegali inne osoby pijące alkohol jako bardziej otwarte na seks. To, w połączeniu z faktem, że osoby pod wpływem alkoholu częściej interpretują niejednoznaczne zachowanie jako odpowiadające ich oczekiwaniom, może prowadzić do fałszywych założeń dotyczących zgody na seks.

Podczas gdy inne powiązania między nadmiernym spożywaniem alkoholu a zachowaniami agresywnymi seksualnie są przedmiotem wielu badań i debat, niezwykle ważne jest, aby zachować ostrożność.

Efekty długoterminowe picia alkoholu przez mężczyzn, a sprawność seksualna
Przy długotrwałym nadużywaniu alkohol i libido są złymi partnerami do łóżka.

Istnieje wiele dowodów wskazujących, że alkoholizm jest związany z szeregiem problemów seksualnych i dysfunkcji u mężczyzn, w tym:

  • przedwczesnego wytrysku,
  • długotrwałych zaburzeń erekcji,
  • zahamowania orgazmu
  • hipoaktywnego pożądania seksualnego (tj. niskiego libido).

Ponadto długotrwałe spożywanie alkoholu może również negatywnie wpływać na:

  • poziom testosteronu,
  • na płodność, a co za tym idzie obniżać jakość nasienia.

Wynika z tego, że długotrwały alkoholizm negatywnie wpływa na relacje, a nadużywanie alkoholu jest częstym czynnikiem u par poszukujących terapii problemów małżeńskich.

Pij, ale z umiarem, a wszystko będzie dobrze

W niektórych badaniach potwierdzono, że umiarkowane picie alkoholu jest dobre dla układu sercowo-naczyniowego, co z kolei może pomóc w zapobieganiu zaburzeniom erekcji. Ponadto jest mało prawdopodobne, aby doświadczanie rzadkiego występowania niższego libido lub zaburzeń erekcji w wyniku rzadkiego nadmiernego spożycia alkoholu miało na Ciebie wpływ na dłuższą metę.

Podobnie jak w przypadku wszystkich porad dotyczących alkoholu, kluczem jest umiar.

6 sposobów na uniknięcie przedwczesnego wytrysku

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

error: Treści MENSIDER.COM są chronione.