3 Wskazówki, Jak Zresetować Harmonogram Snu i Wrócić Na Właściwe Tory

Ten artykuł przeczytasz w 2 min

0

Jeśli dobry sen wydaje się nieuchwytny, przyczyną może być nieregularny harmonogram snu . Nawet jedna późna noc, kiedy nie śpisz tak długo, jak potrzebujesz, może przeszkodzić Ci w rutynie.

Mogłoby się wydawać, że możesz nadrobić utracony sen, śpiąc kilka dodatkowych godzin, jednak w rzeczywistości może to również zakłócić Twój cykl snu. Z biegiem czasu może się okazać, że cofasz się przed snem i głównie polegasz na drzemkach w ciągu dnia, które dodadzą ci energii. Na szczęście istnieje kilka sztuczek, którymi możesz spróbować naprawić swój harmonogram snu i wrócić na właściwe tory.

 

Dlaczego powinieneś się nauczyć, jak zresetować swój harmonogram snu?

Kiedy będziesz konsekwentnie zasypiać i budzić się o tej samej porze każdego dnia, zauważysz, że Twoje ciało przyzwyczaja się do tego cyklu. Nawet nie zdając sobie z tego sprawy, możesz odczuwać senność o określonej porze dnia, a nawet budzić się bez pomocy budzika. To znak, że wewnętrzny zegar twojego organizmu działa na najbardziej optymalnym poziomie.

Przestrzeganie stałego harmonogramu snu ma również zasadnicze znaczenie dla ogólnego dobrego samopoczucia. Badania wykazały, że jeśli czas snu zmienia się nawet o 30 minut, jesteś bardziej podatny na dokonywanie złych wyborów żywieniowych, spożywanie większych ilości alkoholu i na inne niezdrowe nawyki związane ze stylem życia.

fot. Canva

Jak zresetować harmonogram snu: 3 wskazówki

Aby obudzić się wypoczętym, musisz wysypiać zalecane 8 godzin snu przez co najmniej cztery lub pięć cykli snu każdej nocy. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zresetować harmonogram snu, aby uzyskać błogie i świeże poranki.

 

1. USTAL PORĘ SNU

Kluczem do osiągnięcia spójności jest stworzenie rutyny, której możesz przestrzegać. Jednym z najskuteczniejszych sposobów przywrócenia harmonogramu snu jest ustalenie, o której godzinie idziesz spać i budzisz się – każdego dnia, nawet w weekendy. Chociaż możesz odczuwać potrzebę spania w dzień wolny, staraj się nie naciskać przycisku drzemki dłużej niż 20 minut.

Na początku zmuszanie się do kładzenia się do łóżka i budzenia się o tej samej porze każdego dnia może być trudne, ale konieczne jest podjęcie świadomego wysiłku, aby trzymać się rutyny. Jeśli na początku jest zbyt ciężko, spróbuj zacząć od małych kroków i idź spać nawet 15 minut wcześniej, niż zwykle przez kilka dni. Rób to, aż osiągniesz swój cel.

2. OGRANICZ SPOŻYCIE KOFEINY I ALKOHOLU

Kofeina i alkohol niwelują senność. Jeśli próbujesz ustalić swój harmonogram snu, ważne jest, aby unikać obu, najlepiej na kilka godzin przed snem.

Kofeina to środek pobudzający, który może utrzymywać się w organizmie do 10 godzin, dlatego staraj się nie wypijać żadnych napojów zawierających kofeinę w późnych godzinach popołudniowych. Z drugiej strony alkohol działa uspokajająco, co oznacza, że może spowalniać Twoje reakcje i pomagać w szybszym zasypianiu. Jednak alkohol nie pomoże Ci w spokojnym śnie, ponieważ hamuje zdolność organizmu do wejścia w fazę snu REM, która ma wiele właściwości regenerujących.

Jeśli zdecydujesz się na drinka, pamiętaj o przestrzeganiu zalecanego standardowego rozmiaru napoju i zaprzestaniu picia co najmniej 3 godziny przed planowanym pójściem spać (wiemy że może być trudno).

3. PRZYGOTUJ SWOJĄ PRZESTRZEŃ NA KOMFORT

Aby poprawić jakość snu, konieczne jest zoptymalizowanie swojej przestrzeni pod kątem komfortu. Inwestycja w dobrej jakości materac to pierwszy krok, który możesz zrobić, aby zacząć lepiej spać. Najczęściej to niewygodny materac jest jednym z głównych powodów niespokojnego snu.

Jeśli chodzi o kupowanie materacy, masz zdecydowanie duży wybór. Czytanie recenzji materacy online to świetny sposób na podjęcie decyzji. Jednym z rodzajów materaca, na które warto zwrócić uwagę, jest materac hybrydowy. Materac hybrydowy to skrzyżowanie tradycyjnego materaca sprężynowego z pianką z pamięcią kształtu. Dzięki tej wyjątkowej kombinacji hybrydy są zaprojektowane tak, aby zapewniać wsparcie i stabilność, a jednocześnie zapewniać maksymalny komfort.

 

Dobry sen w nocy może być czasami trudny, ale wcale nie musi. Pierwszym krokiem jest ustalenie harmonogramu snu poprzez przestrzeganie zdrowych nawyków higieny snu. Z biegiem czasu przekonasz się, że łatwiej zasypiasz i budzisz się wypoczęty.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

error: Treści MENSIDER.COM są chronione.