„Przerażający” robo-pies traci pracę w nowojorskiej policji

Ten artykuł przeczytasz w 3 min

2

Robo-pies, okrzyknięty niegdyś przez nowojorską policję zaawansowanym technologicznie pomocnikiem do walki z przestępczością, zostaje odesłany do swojego właściciela. Nowojorski Departament Policji przedstawił społeczeństwu „Digidoga” w grudniu 2020r. zaraz po zakupie urządzenia w programie testowym.

 

Policja anulowała kontrakt na 94 000 dolarów z producentem robotów Boston Dynamics w następstwie reakcji związanej z wezwaniami do cięcia budżetu policji oraz obawami o militaryzację i nadużycia siły przez policję. „Ten pies będzie ratował życie, chronił ludzi i chronił funkcjonariuszy i to jest nasz cel” – powiedział inspektor NYPD jednostki pomocy technicznej Frank Digiacomo w wywiadzie dla lokalnej stacji ABC.

Celem robota Boston Dynamics „Spot”, zwinnego, ważącego ok 30 kg psa, który potrafi wchodzić po schodach i badać niebezpieczne obszary, była pomoc funkcjonariuszom w lepszej identyfikacji zagrożeń na miejscu zbrodni i zapewnieniu im bezpieczeństwa.

NYPD/Instagram
fot. NYPD/Instagram

Burmistrz Bill de Blasio jest „zadowolony, że Digidog został unieruchomiony” – powiedział rzecznik ABC7. „To przerażające, wyobcowane i wysyła złą wiadomość do nowojorczyków”. Krytycy porównali maszyny do robotów z serialu Black Mirror. W rzeczywistości twórcy dystopijnego serialu czerpali inspirację z filmów Boston Robotics, przedstawiając koszmarny stan wojskowy w odcinku „Metalhead” z 2017 roku.

W lutym viralowe wideo przedstawiające futurystycznego psa – widzianego i patrolującego dzielnicę Bronxu po tym, jak funkcjonariusze zareagowali na sytuację zakładników – wywołało kontrowersje. Reprezentantka Alexandria Ocasio-Cortez, D-N.Y., która nazwała to „naziemnym dronem obserwacyjnym”, pochwaliła działaczy w swoim dystrykcie, którzy odsunęli tę technologię, żądając, by fundusze policyjne zostały przeznaczone na inwestycje, takie jak doradztwo szkolne.

„Kiedy ostatnio widziałeś, jak nowa generacja światowej klasy technologii w edukacji, służbie zdrowia, mieszkalnictwie itp. jest konsekwentnie traktowana priorytetowo dla niedostatecznie rozwiniętych społeczności, takich jak ta?” napisała na Twitterze.

 

fot. ScooterCasterNY

John Miller, zastępca komisarza NYPD ds. Wywiadu i przeciwdziałania terroryzmowi, w wywiadzie dla The New York Times w tym tygodniu bronił wykorzystania robota przez wydział. „Digidog chroni oficerów przed niebezpieczeństwem i jest tańszy i bardziej zaawansowany niż roboty, których używano w przeszłości”. Miller powiedział, że dział wcześniej starał się przetestować urządzenie, aż do wygaśnięcia umowy w sierpniu tego roku. Ale plany się zmieniły, powiedział, to po tym, jak pies-robot stał się „celem” w sporach o rasę i inwigilację.

The Times doniósł, że umowa najmu została skrócona w zeszłym tygodniu: „W odpowiedzi na wezwanie radnego miejskiego Bena Kallosa i przewodniczącego Rady Coreya Johnsona, żądających dokumentacji związanej z urządzeniem, funkcjonariusze policji powiedzieli, że umowa o wartości około 94 000 dolarów na dzierżawę psa-robota od jej producenta, firmy Boston Dynamics, została rozwiązana 22 kwietnia ”.

Jak informował Wired w zeszłym miesiącu, Kallos zaproponował ustawę zakazującą NYPD używania „uzbrojonych” robotów. Przepisy te nie przeszkodziłyby we wdrożeniu urządzeń takich jak Boston Dynamics Spot, których według firmy, kupujący muszą zgodzić się nie używanie robotów jako broni. Organy ścigania korzystały już wcześniej z uzbrojonych robotów, co budzi obawy dotyczące potencjalnych nadużyć. W 2016 roku policjanci z Dallas wykorzystali „robota-bombę” do zdalnego zdetonowania materiału wybuchowego w celu zabicia snajpera, który zabił pięciu policjantów.

Chociaż miasto Nowy Jork odstawiło Digidoga, policja w Massachusetts i na Hawajach również testuje urządzenie.

2 Komentarze
  1. jazz background music mówi

    jazz background music

  2. trap bass japanese mówi

    trap bass japanese

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

error: Treści MENSIDER.COM są chronione.