Znamy werdykt publiczności 14. LGBT+ Film Festival 2023

Ten artykuł przeczytasz w minutę

Ogłoszono laureatów i laureatki Nagród Publiczności 14. edycji LGBT+ Film Festival 2023. Przyznano je w kategoriach: najlepszy film pełnometrażowy, dokumentalny i krótkometrażowy.

Festiwal został objęty honorowym patronatem prezydenta miasta stołecznego Warszawy jako przedsięwzięcie, które wyróżnia się szczególną ideą i celem, ma istotne znaczenie dla mieszkańców miasta oraz dla budowania pozytywnego, otwartego i różnorodnego wizerunku stolicy w kraju oraz za granicą – cytowały słowa ratusza prowadzące Galę Zamknięcia artystki sceny Drag Queen: Himera i Shady Lady.

Znamy werdykt publiczności 14. LGBT+ Film Festival 2023

Odkrywanie radości w sztuce dragu

Za Najlepszy Film Pełnometrażowy publiczność uznała „Three Nights a Week (Trois nuits par semaine)” w reżyserii Florenta Gouëlou. Gouëlou oczami swojego bohatera pokazuje własną drogę do odkrywania radości w sztuce dragu, która jest drwiną ze skostniałych norm społecznych. Film miał premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji (2022). Jego pokaz w ramach 14. LGBT+ Film Festival odbył się dzięki wsparciu Francuskiego Instytut Kultury w Polsce.

Znamy werdykt publiczności 14. LGBT+ Film Festival 2023

Jak opowiedzieć o czymś, o czym nikt nie chce słuchać?

Najlepszym Filmem Dokumentalnym festiwalu został „How To Tell A Secret” wyreżyserowany przez Shauna Dunne’a i Anny Rodgers – określany mianem dokumentu hybrydowego. Łączy w sobie performance z technikami narracyjnymi z pogranicza gatunków. Jak opowiedzieć o czymś, o czym nikt nie chce słuchać? Upłynęło trochę czasu, od kiedy wirus HIV był niemal zawsze bezwzględnym wyrokiem.

8 mitów na temat HIV, w które musisz przestać wierzyć

 

Nie zniknęły jednak ignorancja i uprzedzenia w społeczeństwie. Robbie Lawlor dowiedział się, że ma HIV w wieku 21 lat i został jedną z najmłodszych osób, które dokonały coming outu w irlandzkiej telewizji. Veda, pełna energii drag queen obiecała sobie, że nikomu nie zdradzi swojego statusu serologicznego, ale w końcu zrzuciła brzemię tajemnicy wyśpiewując ją. Zaś grupa kobiet, które nie mogą pokazać twarzy, znalazły kreatywne sposoby, by usłyszano ich głos. Film był w tym roku nominowany do Irlandzkich Nagród Filmowych i telewizyjnych w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny.

Czy na domówce znajdziesz prawdziwą miłość?

Najlepszym Filmem Krótkometrażowym okazał się „Okay. Nevermind”, z Izraela, w reżyserii Yaaley Weiss. Młoda lesbijka postanawia poszukać miłości podczas domówki. Co może pójść źle bohaterce należącej do millenialsów, z lękami społecznymi, ale bardzo pragnącej uczucia?

Aktor Stefano Gianino z „Białego Lotosu” w kwietniowym Vanity Fair

LGBT+ Film Festival jest największym w Europie Środkowo – Wschodniej świętem queerowego kina. W tegorocznym programie znalazło się ponad 100filmów w sekcji fabularnej, dokumentalnej oraz blokach krótkich metraży. Festiwalowe pokazy odbyły się już w Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Łodzi, Koninie i Gdańsku. Po Kinotece, filmy w Warszawie pokazuje Kino Syrena w Muzeum Warszawy. Przed nami odsłony festiwalu w Bydgoszczy i Szczecinie. A także jego edycja online (Outfilm.pl, 8-22 maja), która pozwoli widzkom i widzom cieszyć się największym w Polsce świętem kina LGBT+ w domowym zaciszu, z każdego miejsca w Polsce.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

error: Treści MENSIDER.COM są chronione.