W obliczu globalnych wyzwań, które dziś przed nami stoją, sztuka – a w szczególności kino – staje się nie tylko formą eskapizmu, ale przede wszystkim ważnym narzędziem dialogu i refleksji. Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA w Krakowie wyraźnie podkreśla tę rolę, otwierając się na filmy, które odważnie zmierzą się z palącymi problemami współczesności.
Organizatorzy festiwalu, nie pozostając obojętni wobec dramatu wojny w Ukrainie, konfliktu zbrojnego w Izraelu, globalnego kryzysu uchodźczego oraz zmian klimatycznych, prezentują sekcję „Na granicy”. Ten segment programu zapyta o granice w kontekście geopolitycznym i osobistym, stawiając przed publicznością i twórcami pytania, na które odpowiedzi nie są ani proste, ani oczywiste.
W ramach sekcji „Na granicy” na festiwalu Mastercard OFF CAMERA 2024, przedstawione zostaną dzieła filmowe, które odzwierciedlają naszą rzeczywistość zarówno z globalnej perspektywy – analizując kwestie polityczne, religijne oraz wpływ człowieka na środowisko – jak i z punktu widzenia bardziej osobistego.
„Behind the Mountains” – Ucieczka od rzeczywistości
Po latach spędzonych w tunezyjskim więzieniu, Rafik wyrusza w podróż z synem, by przekazać mu wartości wolności i odwagi. Mohammed Ben Attia, wspierany przez braci Dardenne, przedstawia historię o relacji ojca i syna, celebrującą siłę woli.
Ceniony tunezyjski reżyser opowiada o bohaterze, który widzi więcej możliwości niż obowiązująca narracja w kraju ogarniętym schizofrenią i absurdem. Ujęta w formułę kina drogi historia relacji ojca z synem to także narracja z pogranicza rzeczywistości i magii oraz hołd złożony sile woli. Jednymi z pierwszych, którzy poznali się na oryginalnym pomyśle Ben Atti, byli wybitni wspomniani belgijscy twórcy – bracia Dardenne, będący producentami „Behind the Mountains”.
Reżyseria: Mohamed Ben Attia
Scenariusz: Mohamed Ben Attia
Zdjęcia: Frédéric Noirhomme
Muzyka: Olivier Marguerit
Obsada: Majd Mastoura, Walid Bouchhioua, Samer Bisharat, Selma Zghidi, Helmi Dridi
Kraj: Tunezja/Belgia/Francja/Włochy/Arabia Saudyjska/Katar
Rok produkcji: 2023
Czas: 98 min/kolor
„El Paraiso” – Granica miłości i szaleństwa
Julio Cesar, czterdziestolatek mieszkający z matką, zostaje wplątany w skomplikowane relacje, gdy w ich życiu pojawia się Ines. Enrico Maria Artale maluje obraz miłości rodzinnej balansującej na granicy obsesji i strachu przed samotnością.
Film, który podbił konkurs „Horyzonty” ubiegłorocznego festiwalu w Wenecji (aż trzy nagrody!), to opowieść o sile rodzicielskiego uczucia z wszelkimi jego konsekwencjami.
Reżyseria: Enrico Maria Artale
Scenariusz: Enrico Maria Artale
Zdjęcia: Francesco Di Giacomo
Muzyka: Emanuele de Raymondi
Obsada: Margarita Rosa de Francisco, Maria del Rosario, Matea Milinkovic, Gabriel Montesi, Edoardo Pesce
Kraj: Włochy
Rok produkcji: 2023
Czas: 106 min/kolor
Nagrody: MFF w Wenecji – Najlepszy scenariusz (Konkurs „Horyzonty”), Najlepsza aktorka (Margarita Rosa de Francisco, Konkurs „Horyzonty”), Najlepszy włoski film festiwalu
„Heroic” – przemoc i tożsamość
David Zonana bada meksykańską rzeczywistość, gdzie młody Luis wybiera służbę wojskową nad przestępczym światem. Film, będący echem autentycznych doświadczeń kadetów, ukazuje przemoc jako element tożsamości kraju, stawiając pytanie o ludzką naturę.
Wstrząsający, oparty na prawdziwych relacjach byłych kadetów akademii film pokazuje cienką granicę między człowiekiem a bestią, a młody reżyser wpisuje się
w narrację przedstawianą przez jego starszych, bardziej znanych kolegów, jak chociażby Michel Franco, który jest producentem „Heroico”. Film dla widzów o naprawdę mocnych nerwach.
Reżyseria: David Zonana
Scenariusz: David Zonana
Zdjęcia: Carolina Costa
Obsada: Santiago Sandoval, Fernando Cuautle, Esteban Caicedo, Isabel Yudice, Mónica Del Carmen
Kraj: Meksyk/Szwecja
Rok produkcji: 2023
Czas: 88 min/kolor
Nagrody: MFF w Guadalajarze – Najlepszy meksykański film, Najlepszy aktor (Fernando Cuautle), Nagroda FIPRESCI, Nagroda jury młodzieżowego
„Temporaries” – Walka o godność
Film w reżyserii Piera-Philippe’a Chevigny’ego to jeden z ciekawszych debiutów ubiegłorocznego sezonu festiwalowego, a jednocześnie opowieść skrojona na dzisiejsze czasy. W jej centrum znajduje się Ariane (nagradzana rola Ariane Castellanos), która chcąc uporządkować życie po bolesnym rozstaniu, decyduje się wrócić w rodzinne strony. By podreperować nieco sytuację finansową, kobieta rozpoczyna pracę jako tłumaczka w lokalnej fabryce kukurydzy. Jej głównym zadaniem jest pośredniczenie w kontaktach pomiędzy despotycznym szefem a grupą pracowników sezonowych z Gwatemali, którzy przybyli do Kanady w celach zarobkowych.
Film Chevigny’ego ma w sobie coś z kina Kena Loacha. Wyraźne społeczne zacięcie, sympatię zwróconą w stronę słabszych jednostek, krytykę uprzywilejowanych oraz potrzebę zmiany obowiązującego status quo.
Reżyseria: Pier-Philippe Chevigny
Scenariusz: Pier-Philippe Chevigny
Zdjęcia: Gabriel Brault-Tardif
Obsada: Ariane Castellanos, Marc-André Grondin, Nelson Coronado, Micheline Bernard, Marvin Coroy
Kraj: Kanada/Francja
Rok produkcji: 2023
Czas: 89 min/kolor
Nagrody: MFF w Atenach – Najlepszy film, Najlepsza aktorka, Nagroda publiczności, Nagroda greckich dziennikarzy; MFF w Calgary – Najlepsza aktorka (Ariane Castellanos)
Karnety już w sprzedaży
W związku z nadejściem Mastercard OFF CAMERA – wyjątkowego festiwalu dedykowanego kinu niezależnemu – Kraków stanie się miejscem filmowego świętowania w dniach od 26 kwietnia do 5 maja tego roku. Wkrótce przedstawimy kolejne pozycje filmowe, które znajdą się w programie takich dedykowanych sekcji jak „Girl Power!”, „W słusznej sprawie”, „Czarne owce”, zaprojektowanych specjalnie na edycję 2024, a także w ramach stałych kategorii: „Amerykańscy niezależni” i „Festiwalowe hity” – obie kategorie cieszące się niezmiennym uznaniem wśród entuzjastów kina, którzy corocznie zjeżdżają się do serca Małopolski na majówkę filmową.
Obecnie dostępna jest druga tura sprzedaży karnetów (pierwsza pula rozeszła się w zaledwie kilkadziesiąt godzin). Aby uzyskać więcej informacji o Mastercard OFF CAMERA 2024, odwiedź stronę offcamera.pl.
Źródło: materiały prasowe
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.