Jak wygląda życie erotyczne Polek? O czym fantazjują? Czy często mają orgazm? Kiedy najczęściej się kochają? Skąd czerpią wiedzę na temat spraw intymnych? Jak wygląda ich sprawność seksualna i zdrowie intymne? Jaki mają stosunek do własnego ciała i seksu?
To pytania, na które m.in. odpowiada raport „Seksualna mapa Polki”, zredagowany na podstawie badania ankietowego przeprowadzono w lipcu 2023 roku przez Instytut Badań Pollster na zlecenie firmy Gedeon Richter Polska.
Badanie przeprowadzono przy udziale 1076 Polek w wieku od 18 do 69 lat, uwzględniając mieszkanki zarówno dużych miast, małych miejscowości, jak i wsi. Proces doboru próby uwzględniał zrównoważony udział w badaniu osób różniących się wiekiem, poziomem wykształcenia, wielkością miejscowości zamieszkania i regionem, co odzwierciedlało strukturę populacji według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).
Aktywność seksualna Polek na wysokim poziome
Jak wynika z raportu, aż 95 proc. ankietowanych Polek jest aktywnych seksualnie, a 84 proc. deklaruje, że ma obecnie jednego partnera. W ciągu swojego życia mają średnio czterech partnerów seksualnych (kobiety z największych miast – 5, a mieszkanki wsi – 3).
Młode Polki zaczynają życie erotyczne wcześniej niż ich matki (średnio w wieku 17 lat). Ich matki rozpoczynały je około 20. roku życia. Autorzy raportu zauważają, że ten trend może być związany z szybszym dojrzewaniem seksualnym młodszych pokoleń, ale także z większą otwartością na rozmawianie o seksie i udzielaniem szczerych odpowiedzi na ten temat – bez niepotrzebnego poczucia wstydu.
Jak Polki postrzegają seks?
Seks często traktują jako ważny element budowania relacji w związku, ale też jako źródło przyjemności. Ma pozytywny wpływ na ich nastrój i pomaga w redukcji stresu. Warto zauważyć, że młodsze kobiety, w przeciwieństwie do starszych pokoleń, rzadziej traktują seks jako coś związanego z prokreacją lub „obowiązkiem małżeńskim”.
Polki uprawiają seks średnio kilka razy w miesiącu, jednak młodsze kobiety oraz te, które są w krótszych związkach, mogą uprawiać seks nawet kilka razy w tygodniu. Zaskakujący jest fakt, że aż 60% kobiet w związkach krótszych niż rok deklaruje, że uprawia seks kilka razy w tygodniu lub jeszcze częściej.
Co do preferowanej pory na seks, to najczęściej wybieranym okresem są weekendy. Sobotni wieczór jest uznawany przez 19% badanych za najlepszy czas na seks, podczas gdy piątek i niedziela – odpowiednio przez 4%. Warto również zaznaczyć, że dla większości respondentek (55%) wieczór to najlepsza pora na aktywność seksualną, choć 33% uważa, że konkretna pora dnia nie ma znaczenia.
Co podnieca Polki, a co je studzi?
Raport potwierdza, że dla kobiet satysfakcja z życia seksualnego jest wynikiem wielu czynników, z których wiele dzieje się przed samym aktem seksualnym. Wskazuje się, że aby nabrać ochoty na seks, kobiety potrzebują odpowiedniej atmosfery, na przykład romantycznego wieczoru z partnerem (56%), ale również ważne jest poczucie, że wszystko w związku układa się dobrze (52%). Zachęta ze strony partnera również wpływa pozytywnie na poziom pożądania (48%). Istotnymi czynnikami są także dobre samopoczucie (46%) oraz poczucie własnej atrakcyjności (41%).
Co hamuje aktywność seksualną Polek? Przede wszystkim zmęczenie, choć wydaje się, że traci ono na znaczeniu. W badaniu z 2019 roku o zmęczeniu mówiło 72% badanych kobiet, teraz jest to dokładnie połowa. Inne przeszkody to złe samopoczucie (49%), problemy w związku (43%), miesiączka (42%), stres (32%), poczucie nieatrakcyjności (19%) i lęk przed ciążą (13%).
Polki w łóżku są tradycjonalistkami
Polki w sypialni pozostają raczej tradycjonalistkami i pozostają stałe w uczuciach – prawie 2/3 związków trwa ponad 11 lat. Badane deklarowały, że wolą seks z grą wstępną, raczej w zaciszu swojej sypialni, po ciemku i bez gadżetów. Przyznawały jednak, że taki seks nie spełnia ich pragnień erotycznych.
Ponad połowa ankietowanych kobiet przyznała też, że zdarzyło im się udawać orgazm. A 37 proc. badanych zapewniało, że nigdy nie udawały w łóżku. Jak wynika z raportu, część kobiet godzi się też na seks, chociaż wcale nie mają na to ochoty, wyłącznie ze względu na partnera, aby nie poczuł się odtrącony albo urażony.
Internet staje się głównym źródłem informacji na temat zdrowia intymnego
W badaniu zauważono, że co dziesiąta respondentka nie regularnie odwiedza ginekologa, zwłaszcza wśród młodszych kobiet w wieku 18-25 lat, gdzie tylko 28% z nich korzysta z usług tego specjalisty. Ponad połowa badanych (52%), które miały do czynienia z wizytami u ginekologa, zgłosiła złe doświadczenia związane z traktowaniem w gabinecie. Najczęściej przejawiały się one poprzez lekceważące komentarze ze strony lekarza, takie jak „taka pani uroda” czy „boli, bo musi boleć”.
Gdzie kobiety poszukują informacji na temat zdrowia intymnego? Tylko 7% zdobywa tę wiedzę podczas konsultacji lekarskich, a jedynie 3% od seksuologów. Zdecydowanie większa grupa, bo 39%, pozyskuje informacje na ten temat z internetu.
Z iloma ludźmi na całym świecie śpią mężczyźni? Polska na szarym końcu
Źródła:
Raport pt. „Seksualna mapa Polki”, Serwis Zdrowie
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.