Polka myśli o seksie nawet kilka razy w tygodniu!

Ten artykuł przeczytasz w 2 min

Jak wygląda życie erotyczne Polek? O czym fantazjują? Czy często mają orgazm? Kiedy najczęściej się kochają? Skąd czerpią wiedzę na temat spraw intymnych? Jak wygląda ich sprawność seksualna i zdrowie intymne? Jaki mają stosunek do własnego ciała i seksu?

To pytania, na które m.in. odpowiada raport „Seksualna mapa Polki”, zredagowany na podstawie badania ankietowego przeprowadzono w lipcu 2023 roku przez Instytut Badań Pollster na zlecenie firmy Gedeon Richter Polska.

Differences Between Sex and Making Love: 11 Key Distinctions

Badanie przeprowadzono przy udziale 1076 Polek w wieku od 18 do 69 lat, uwzględniając mieszkanki zarówno dużych miast, małych miejscowości, jak i wsi. Proces doboru próby uwzględniał zrównoważony udział w badaniu osób różniących się wiekiem, poziomem wykształcenia, wielkością miejscowości zamieszkania i regionem, co odzwierciedlało strukturę populacji według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).

Aktywność seksualna Polek na wysokim poziome

Jak wynika z raportu, aż 95 proc. ankietowanych Polek jest aktywnych seksualnie, a 84 proc. deklaruje, że ma obecnie jednego partnera. W ciągu swojego życia mają średnio czterech partnerów seksualnych (kobiety z największych miast – 5, a mieszkanki wsi – 3).

Jak ważny jest seks w związkach?

Młode Polki zaczynają życie erotyczne wcześniej niż ich matki (średnio w wieku 17 lat). Ich matki rozpoczynały je około 20. roku życia. Autorzy raportu zauważają, że ten trend może być związany z szybszym dojrzewaniem seksualnym młodszych pokoleń, ale także z większą otwartością na rozmawianie o seksie i udzielaniem szczerych odpowiedzi na ten temat – bez niepotrzebnego poczucia wstydu.

Jak Polki postrzegają seks?

Seks często traktują jako ważny element budowania relacji w związku, ale też jako źródło przyjemności. Ma pozytywny wpływ na ich nastrój i pomaga w redukcji stresu. Warto zauważyć, że młodsze kobiety, w przeciwieństwie do starszych pokoleń, rzadziej traktują seks jako coś związanego z prokreacją lub „obowiązkiem małżeńskim”.

Polki myślą o seksie nawet kilka razy w tygodniu! Raport „Seksualna mapa Polki”
Raport „Seksualna mapa Polki”

Polki uprawiają seks średnio kilka razy w miesiącu, jednak młodsze kobiety oraz te, które są w krótszych związkach, mogą uprawiać seks nawet kilka razy w tygodniu. Zaskakujący jest fakt, że aż 60% kobiet w związkach krótszych niż rok deklaruje, że uprawia seks kilka razy w tygodniu lub jeszcze częściej.

Co do preferowanej pory na seks, to najczęściej wybieranym okresem są weekendy. Sobotni wieczór jest uznawany przez 19% badanych za najlepszy czas na seks, podczas gdy piątek i niedziela – odpowiednio przez 4%. Warto również zaznaczyć, że dla większości respondentek (55%) wieczór to najlepsza pora na aktywność seksualną, choć 33% uważa, że konkretna pora dnia nie ma znaczenia.

Co podnieca Polki, a co je studzi?

Raport potwierdza, że dla kobiet satysfakcja z życia seksualnego jest wynikiem wielu czynników, z których wiele dzieje się przed samym aktem seksualnym. Wskazuje się, że aby nabrać ochoty na seks, kobiety potrzebują odpowiedniej atmosfery, na przykład romantycznego wieczoru z partnerem (56%), ale również ważne jest poczucie, że wszystko w związku układa się dobrze (52%). Zachęta ze strony partnera również wpływa pozytywnie na poziom pożądania (48%). Istotnymi czynnikami są także dobre samopoczucie (46%) oraz poczucie własnej atrakcyjności (41%).

Polki myślą o seksie nawet kilka razy w tygodniu! Raport „Seksualna mapa Polki”
Raport „Seksualna mapa Polki”

Co hamuje aktywność seksualną Polek?  Przede wszystkim zmęczenie, choć wydaje się, że traci ono na znaczeniu. W badaniu z 2019 roku o zmęczeniu mówiło 72% badanych kobiet, teraz jest to dokładnie połowa. Inne przeszkody to złe samopoczucie (49%), problemy w związku (43%), miesiączka (42%), stres (32%), poczucie nieatrakcyjności (19%) i lęk przed ciążą (13%).

Polki myślą o seksie nawet kilka razy w tygodniu! Raport „Seksualna mapa Polki”
Raport „Seksualna mapa Polki”

Polki w łóżku są tradycjonalistkami

Polki w sypialni pozostają raczej tradycjonalistkami i pozostają stałe w uczuciach – prawie 2/3 związków trwa ponad 11 lat. Badane deklarowały, że wolą seks z grą wstępną, raczej w zaciszu swojej sypialni, po ciemku i bez gadżetów. Przyznawały jednak, że taki seks nie spełnia ich pragnień erotycznych.

Ponad połowa ankietowanych kobiet przyznała też, że zdarzyło im się udawać orgazm. A 37 proc. badanych zapewniało, że nigdy nie udawały w łóżku. Jak wynika z raportu, część kobiet godzi się też na seks, chociaż wcale nie mają na to ochoty, wyłącznie ze względu na partnera, aby nie poczuł się odtrącony albo urażony.

Polki myślą o seksie nawet kilka razy w tygodniu! Raport „Seksualna mapa Polki”
Raport „Seksualna mapa Polki”

Internet staje się głównym źródłem informacji na temat zdrowia intymnego

W badaniu zauważono, że co dziesiąta respondentka nie regularnie odwiedza ginekologa, zwłaszcza wśród młodszych kobiet w wieku 18-25 lat, gdzie tylko 28% z nich korzysta z usług tego specjalisty. Ponad połowa badanych (52%), które miały do czynienia z wizytami u ginekologa, zgłosiła złe doświadczenia związane z traktowaniem w gabinecie. Najczęściej przejawiały się one poprzez lekceważące komentarze ze strony lekarza, takie jak „taka pani uroda” czy „boli, bo musi boleć”.

Gdzie kobiety poszukują informacji na temat zdrowia intymnego? Tylko 7% zdobywa tę wiedzę podczas konsultacji lekarskich, a jedynie 3% od seksuologów. Zdecydowanie większa grupa, bo 39%, pozyskuje informacje na ten temat z internetu.

Z iloma ludźmi na całym świecie śpią mężczyźni? Polska na szarym końcu

 

Źródła:
Raport pt. „Seksualna mapa Polki”, Serwis Zdrowie

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

error: Treści MENSIDER.COM są chronione.