Najpopularniejsze hobby Polaków

Wyniki z badań przeczytasz w 2 minuty

Prywatne pasje wpływają na życie i wybory wielu ludzi, także te zawodowe. Badanie Pracuj.pl bierze pod lupę hobby Polaków i sprawdza, czy ma ono wpływ na ich pracę i zarobki. 87% respondentów potwierdza, że posiada hobby, a 77% przyznaje, że pomaga im ono zachować work-life balance. Ponadto większość badanych Polaków uważa, że zainteresowania mogą być atutem na rozmowach kwalifikacyjnych. Jednocześnie jednak co trzecia osoba posiadająca zainteresowania pozazawodowe uważa, że hobby zamienione w pracę przestaje być pasją.

Najważniejsze wyniki badania:

  • 87% Polaków badanych przez Pracuj.pl deklaruje posiadanie hobby.
  • Najczęściej wskazywanymi hobby są czytanie, podróże i sport.
  • 77% posiadających hobby odrywa dzięki niemu myśli od pracy.
  • 39% badanych deklaruje, że kiedykolwiek zarobili na swoim hobby.
  • Blisko 7 na 10 respondentów chciałoby zamienić hobby w pracę.

Hobby wpływa także na… pracę
Zainteresowania mają niebagatelne znaczenie w trakcie całego życia wielu ludzi. Dzięki nim w dzieciństwie uczęszczamy na wybrane zajęcia dodatkowe, wybieramy różne profile klas na poziomie edukacji szkolnej. Zdarza się, że pasje kształtowane od dzieciństwa mają wpływ na karierę zawodową i stają się rzeczywistą profesją i źródłem zarobku. Jednak w większości przypadków pozostają one wyłącznie hobby, pozwalając odprężyć się po pracy, gwarantując relaks i dobre samopoczucie.

Jak pokazują badania Pracuj.pl, dbanie o work-life balance odgrywa istotną rolę dla pracowników, co szczególnie pokazał czas pandemii, a hobby sprzyja uwolnieniu myśli od obowiązków zawodowych. Dlatego zespół serwisu zapytał reprezentatywną grupę 2097 Polaków o posiadane pasje oraz ich znaczenie w życiu zawodowym.

Czym interesujemy się po pracy?
Badanie Pracuj.pl pokazuje, jak różnorodne mogą być pasje w życiu Polaków. Posiadanie hobby deklaruje aż 87% respondentów. Biorąc pod uwagę poszczególne hobby, najczęściej deklarowane było czytanie książek (wskazane przez 41% badanych), podróże (33%), uprawianie sportu (31%), kuchnia i gotowanie (23%) oraz uprawianie działki (18%). Na kolejnych miejscach w czołowej dziesiątce znalazły się takie dziedziny zainteresowań jak m.in. gry komputerowe, majsterkowanie, kibicowanie, muzyka czy fotografia. Na liście powyższych, wskazanych hobby większość należy do tych, które według rekruterów kandydaci najczęściej wymieniają w swoich zawodowych CV.

Istotną grupę hobby stanowią wśród badanych zainteresowania, które można określić jako artystyczne. Zaliczają się do nich hobby związane z szeroko rozumianą literaturą i sztuką, takie jak fotografia, szycie, muzyka i plastyka. Ważnym hobby dla wielu respondentów są podróże, a także kuchnia i gotowanie. Osobną grupę stanowią hobby rekreacyjne takie jak sport i aktywność fizyczna czy uprawianie działki. Respondenci przyznają się także, m.in., do zainteresowań technicznych, typu majsterkowanie, a także gier komputerowych.

Hobby wskazane przez badanych można podzielić na te uprawiane aktywnie lub biernie. Do dziedziny aktywnych należą m.in. podróże (33%), sport (31%), gotowanie (23%), uprawianie działki  (18%), majsterkowanie (14%) i wędkarstwo (7%). Hobby bierne – to: czytanie książek (41%), gry komputerowe (15%), kibicowanie (14%), słuchanie muzyki (13%), zainteresowanie modą (8%) czy kolekcjonerstwo (5%). Wśród najchętniej uprawianych sportów są: jazda na rowerze, gra w piłkę, bieganie i pływanie.

Jak przygotować się do zdalnej rekrutacji?

Wpływ hobby na pracę
Jak wskazuje badanie, posiadanie hobby może mieć bardzo pozytywny wpływ nie tylko na relaks i czas wolny pracowników, ale także na pracę. Oczywiste jest, że dla większości badanych (77%) hobby wiąże się z odpoczynkiem, przyjemnym spędzaniem czasu, odświeżeniem umysłu i oderwaniem myśli od życia zawodowego. Jednak zainteresowania pracowników wpływają korzystnie także na budowanie relacji ze współpracownikami, co podkreśla 56% uczestników badania Pracuj.pl.

Zdecydowana większość respondentów (70%) twierdzi, że posiadanie interesującego hobby może być atutem na rozmowie kwalifikacyjnej. Niewątpliwie wyróżnić można się np. grą na instrumencie lub kolekcjonerstwem – które deklaruje średnio tylko co dwudziesty badany – czy szyciem oraz wędkarstwem,wskazanymi przez co czternastą osobę.

Kandydaci starający się o pracę wpisują zazwyczaj swoje hobby na końcu CV. Jest to istotny element biografii osób biorących udział w rekrutacji. Pamiętajmy, że zainteresowania, rozwijane często od dzieciństwa, determinują czasem wybór studiów, szkoleń, a te mają bezpośredni wpływ na przyszłość zawodową. O ile nie wpływają one w pierwszym kroku na główne decyzje rekrutacyjne, to mogą być elementem dodatkowo zachęcającym do dłuższej rozmowy z kandydatem. Dyskusje na ten temat potrafią także zbliżyć współpracowników w miejscu pracy. Wspólne hobby pozwala zbudować głębsze relacje niż samo wykonywanie obowiązków zawodowych. Również w komunikacji wewnętrznej i na social media pracodawcy coraz częściej chętnie dzielą się ciekawymi pasjami pracowników. Sami cyklicznie na naszych social mediach prezentujemy hobby pracowników Grupy Pracuj
-mówi Agata Grzejda, Ekspertka ds. Komunikacji Wewnętrznej w Grupie Pracuj.

Hobby, czyli… praca i źródło zarobku
Niektórzy twierdzą, że praca to ich hobby. Często przyznają wprost, że kochają swoją pracę, że robią to, co lubią i dodatkowo na tym zarabiają. Badanie Pracuj.pl pokazuje jednak, że z taką sytuacją miała do czynienia kiedykolwiek mniejszość Polaków. Tylko 39% osób posiadających hobby deklaruje, że udało im się na nim zarobić w ciągu ostatnich dwóch lat, a ¼ w ciągu ostatniego pół roku (23%). Analogicznie – 61 % nie odnosi profitów finansowych dzięki swoim zainteresowaniom.

Zdecydowana większość badanych (68%) chętnie pracowałoby na pełen etat w pracy związanej z ich pasjami. Natomiast ponad połowa (52%) przyznaje, że doświadczenia zdobyte dzięki hobby pomogły im w pracy zawodowej. Niemal tyle samo osób (53%) twierdzi, że każdy, dzięki odpowiedniej determinacji, może swoje hobby zamienić w zawód. Jednak część badanych obawia się, że hobby zmienione w pracę przestaje być pasją – taką opinię wyraża 35% z nich.

Wiele osób, które osiągnęły sukces zawodowy twierdzi, że ich praca jest ich pasją. Nasze badanie pokazuje, że posiadanie hobby pomaga w wielu kwestiach związanych z życiem zawodowym. Jest nie tylko odskocznią od trudnych i stresujących spraw zawodowych, ale także daje impuls do podjęcia się pracy związanej z zainteresowaniami. Zdecydowana większość respondentów chciałaby łączyć hobby z pracą zawodową, choć część z nich przyznaje, że wówczas przestaje być ono pasją. Z pewnością można stwierdzić, że posiadanie hobby wzbogaca osobowość człowieka, rozwija go i daje mu wytchnienie
-dodaje Jolanta Lewandowska-Bitkowska, HR Business Partner w Grupie Pracuj.

Relaks, pasja i oddech od wyzwań
Biorąc pod uwagę rynek pracy, który w ciągu ostatnich dwóch lat zmienił się radykalnie, można zauważyć, że wielu pracowników i kandydatów przykłada coraz większa wagę do dbania o lepsze życie, stabilniejszą teraźniejszość i przyszłość. To sprawia, że rola hobby rośnie w dzisiejszym świecie.

Możliwość złapania oddechu i relaksu podczas wykonywania ulubionych czynności jest na wagę złota. A gdy hobby jest rozwijane – może stać się pracą. W dobie coraz większej liczby firm, budujących swoją pozycję na rynku także poprzez pokazywanie ciekawej kultury organizacyjnej czy też nietuzinkowych postaci w zespole, nasze zainteresowania mogą być także przepustką do awansu czy nowych zawodowych relacji, które zaprocentują w przyszłości.

O BADANIU
Badanie „Polacy w nowym środowisku pracy. Ewolucja świata zawodowego” zostało przeprowadzone we wrześniu i w październiku 2021 roku przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie portalu Pracuj.pl. Pomiar wykonany metodą CAWI przeprowadzono na próbie 2097 Polaków, reprezentatywnej dla populacji osób czynnych zawodowo w wieku 18-65 pod względem płci, wieku oraz wielkości miejscowości zamieszkania.

Aleksandra Skwarska

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

error: Treści MENSIDER.COM są chronione.