Jak przygotować się do zdalnej rekrutacji?

Ten poradnik przeczytasz w 2 minuty

W zdalnych rekrutacjach jest coś, co może sprawić, że proces rozmowy będzie bardziej zniechęcający. Dla niektórych jest to ryzyko problemów technicznych. Dla innych jest to niezdolność do czytania całej mowy ciała. Ale podobnie jak w przypadku rozmowy twarzą w twarz, zdalna rozmowa kwalifikacyjna ma swoje wady i zalety. Sprawdźmy jak możesz wykorzystać tą formę rekrutacji, by dostać swoją pracę marzeń.

Zdalna rekrutacja – skup się na korzyściach

Podobnie jak w przypadku tradycyjnej rozmowy kwalifikacyjnej, rozmowa wideo jest momentem, w którym możesz sprzedać się swojej wymarzonej firmie i podkreślić swoje zalety, które wcześniej umieściłeś w swoim CV. Warto się do niej wcześniej dobrze przygotować.

Wirtualne rozmowy kwalifikacyjne mogą być w rzeczywistości lepsze niż spotkania twarzą w twarz. Po pierwsze, nie musisz podróżować, co daje Ci więcej czasu na przygotowanie się. Po drugie, możesz mieć notatki na ekranie, które pomogą Ci trafić w kluczowe punkty podczas rozmów.

1. Ubierz się elegancko, aby zaimponować rozmówcy.

Nawet jeśli rozmowa będzie przebiegać poprzez ekran twojego komputera, odpowiednie ubranie się na rozmowę kwalifikacyjną komunikuje rozmówcy, że nadal wiesz, jak zachować profesjonalizm w wirtualnym otoczeniu.

Tak więc, nawet jeśli jesteś w sypialni lub siedzisz przy stole w kuchni, upewnij się, że prezentujesz się z jak najlepszej strony. Może to być koszula zapinana na guziki, marynarka lub garnitur. Ponadczasowe zasady, że szata zdobi człowieka oraz co nie doumiesz to dowygladasz wciąż obowiązują.

2. Miej swoje notatki pod ręką.

To chyba jedna z najważniejszych przewag rozmowy zdalnej nad tą odbytą np. w biurze.

Jeśli jesteś osobą, dla której pomocne jest odwoływanie się do notatek podczas rozmowy kwalifikacyjnej, trzymaj je przed sobą.

Dla mnie pomocne jest otwarcie mojego profilu LinkedIn i wznowienie w innym oknie, z sekcjami, o których wiem, że chcę wspomnieć, podświetlonymi lub pogrubionymi. Pomaga to w szybkim odnalezieniu informacji.

Dlaczego to działa? Mając już dostępne wybrane tezy/elementy/punkty odniesienia, nie zapomnisz niczego ważnego.

3. Wcześniej przetestuj swoją technologię.

Zostaniesz powiadomiony o oprogramowaniu, którego potrzebujesz, aby pomyślnie zakończyć rozmowę kwalifikacyjną z dużym wyprzedzeniem. Zmaksymalizuj ten czas, pobierz oprogramowanie, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, i upewnij się, że rozumiesz podstawy jego działania.

Jest to również doskonały czas na przetestowanie interakcji kamery internetowej z oprogramowaniem. Żadne dwie usługi technologii wideo nie są takie same. Więc będziesz chciał przetestować takie elementy jak:

  • Mikrofon
  • Oświetlenie
  • Kamera
  • Funkcję udostępniania ekranu (jeśli np. będziesz poproszony o przedstawienie prezentacji)

Ważna rada: wykadruj kamerę tak, aby osoba przeprowadzająca rozmowę kwalifikacyjną widziała Twoją twarz aż do ramion i aby nad głową było kilka centymetrów miejsca.

4. Utrzymuj kontakt wzrokowy z osobą rekrutującą.

Jedyna różnica między wywiadem wideo a tym tradycyjnym, polega na tym, że nie znajdujesz się w tym samym pokoju, co osoba przeprowadzająca rekrutację. Dlatego pamiętaj o utrzymywaniu kontaktu wzrokowego z osobą po drugiej stronie ekranu.

Czasami trudno uniknąć pewnych „rozpraszaczy” podczas pracy w domu, takich jak rodzina lub współlokatorzy oraz nasze kochane zwierzaki. Najlepszym sposobem na zachowanie profesjonalizmu niezależnie od otoczenia zewnętrznego jest utrzymywanie kontaktu wzrokowego i upewnienie się, że rekruter wie, że jesteś zaangażowany. Oni na pewno będą utrzymywać z tobą kontakt wzrokowy.

5. Zminimalizuj możliwe rozproszenia.

Nawet jeśli mogą wystąpić niekontrolowane rozproszenia, istnieją rozproszenia, które możesz kontrolować. Na przykład trzymaj telefon z dala od siebie. Odwróć go i wyłącz w ciszy lub w innym pokoju.

Dodatkowo, jeśli planujesz przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną poza biurem, takim jak kuchnia lub sypialnia, upewnij się, że w tle nie ma nic rozpraszającego, jak bałagan lub przechodzący ludzie.

Pamiętaj, aby wyczyścić tło, aby skupić się na tobie, lub użyj filtra rozmycia tła, jeśli pozwala na to oprogramowanie.

Na koniec poinformuj współlokatorów, że będziesz na spotkaniu w tym czasie, aby nikt niepowołany ci nie przeszkadzał.

6. Ustaw odpowiednie oświetlenie.

Ponieważ nie spotkasz się na rozmowie kwalifikacyjnej osobiście, ważne jest, aby mogli wyraźnie Cię zobaczyć na wideo.

Kiedy testujesz swoją technologię, jest to idealny czas, aby przetestować również oświetlenie. Najlepiej usiąść przed oknem, aby skorzystać z naturalnego oświetlenia.

Jeśli nie jest to możliwe, być może będziesz musiał kupić lampę biurkową, aby oświetlić całą twarz.

Porada profesjonalisty: podczas korzystania z lampy biurkowej nie kieruj lampy bezpośrednio na twarz. Zamiast tego skieruj go na ścianę i pozwól, aby światło odbijało się z powrotem na twoją twarz. Dzięki temu uzyskasz bardziej naturalne, rozproszone światło zamiast ostrego światła z gorącymi punktami.

7. Bądź wcześniej.

Jest to okazja, aby przejrzeć notatki i wziąć kilka głębokich oddechów, aby zachować spokój i motywację. To duża różnica, aby spokojnie wejść w rozmowę, zamiast spieszyć się, aby dołączyć do rozmowy wideo po krótkiej przerwie w łazience, jednocześnie wprowadzając wrażenie osoby chaotycznej i niegodnej zaufania.

Nie oznacza to, że musisz siedzieć na Zoomie lub Skype 20 minut przed rozpoczęciem rozmowy kwalifikacyjnej. Staraj się jednak być pięć minut wcześniej na każdą rundę rozmowy kwalifikacyjnej.

8. Mów głośno i wyraźnie.

Jeśli masz cichy głos, pamiętaj, aby mówić wystarczająco głośno, aby mikrofon przechwycił Twój głos. Jeśli rekruterzy cię nie słyszą, nie będą w stanie ocenić twoich odpowiedzi.

Aby się do tego przygotować, nagraj siebie, wypowiadając słowa do ulubionej piosenki, za pomocą oprogramowania wideo, którego będziesz używać. Poświęć trochę czasu na oddzielenie słów i posłuchaj, jak regulować głośność.

Zasadniczo tradycyjny wywiad wideo to taki, który możesz przeprowadzić z własnej przestrzeni. Przygotowanie tej przestrzeni do rozmowy kwalifikacyjnej może być wyzwaniem, ale nie musisz całkowicie zmieniać funkcjonalności pomieszczenia. Tylko upewnij się, że komunikujesz siebie i swój profesjonalizm.

9. Pamiętaj o podstawach każdej dobrej rozmowy kwalifikacyjnej.

Poświęć trochę czasu, aby upewnić się, że jesteś przygotowany do odpowiedzi na pytania sprawdzające Twoją wiedzę o firmie i roli.

Zastanów się, co menedżerowie ds. rekrutacji chcą o Tobie wiedzieć podczas Twojej krótkiej rozmowy. Nawiązanie wirtualnego połączenia nie jest tak łatwe, więc znalezienie sposobów na zrobienie tego w naturalny sposób prawdopodobnie podniesie Twój wynik rozmowy kwalifikacyjnej.

Na przykład wyjaśnij, w jaki sposób ta rola pomoże Ci osiągnąć cele zawodowe i osobiste. Określ, co możesz dodać do firmy i wspomnij o tych wyjątkowych cechach dotyczących swojego talentu, które sprawią, że menedżer ds. rekrutacji postawi właśnie na Ciebie. Powodzenia!

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

error: Treści MENSIDER.COM są chronione.