Dlaczego twoje stopy śmierdzą?

Ten poradnik przeczytasz w 2 minuty

Temat może niezbyt przyjemny, ale życiowy. Ściągasz buty, a w powietrzu unosi się wyraźny zapach… stóp? Wtedy zazwyczaj pojawia się cicha panika: „Czy to ja?!”

Nie martw się wielu z nas „było w twoich butach”. Bromodoza to mało znane medyczne określenie śmierdzących stóp, jednak zazwyczaj nie ma się czym martwić.  Przedstawiamy kilka możliwych powodów, dla których twoje stopy śmierdzą oraz jak sobie poradzić z tym problem.

Dlaczego twoje stopy śmierdzą?
PeopleImages / Getty Images

Pot

Winy za pojawienie się nieprzyjemnego zapachu nie można przypisać wyłącznie nadmiernemu poceniu się. W przypadku spoconych stóp, sprzyjająca wilgoć i temperatura stwarzają dogodne warunki do namnażania się bakterii obecnych na skórze. To właśnie te mikroorganizmy są głównymi sprawcami powstawania niechcianego aromatu, rozkładając pot i martwe komórki naskórka. Osiągnięcie skutecznych rezultatów w zwalczaniu zapachu wiąże się z koniecznością systematycznej zmiany skarpet, szczególnie tych, które stają się wilgotne.

Chociaż myśl o spoconych stopach może kojarzyć się wyłącznie z okresem letnim, towarzyszący temu nieprzyjemny aromat pojawia się równie często w okresie zimowym. W trakcie tej pory roku ludzie często sięgają po grubsze skarpety, często z dominującym sztucznym składem. To skutkuje naturalnym zjawiskiem – nadmiernym poceniem się stóp. Jeśli dodatkowo dołożymy do tego buty wykonane z materiałów syntetycznych, które ograniczają cyrkulację powietrza, to niestety pojawienie się niechcianego zapachu staje się nieuniknione.

Himm Antyperspirant Intymny dla Mężczyzn – recenzja

Należy również pamiętać, że nawet w chłodniejszym klimacie nasze ciało jest podatne na procesy pocenia i po powrocie do pomieszczeń często zaniedbujemy zmianę skarpet na świeże, ponieważ odczuwamy wciąż chłód.W przypadku braku efektów po zmianie na świeże skarpety, warto rozważyć zastosowanie specjalnego antyperspirantu na stopy. Na rynku dostępna jest szeroka gama produktów, które mogą stanowić skuteczną odpowiedź na problem nadmiernej potliwości stóp.

Twoje obuwie

Podobnie jak w przypadku skarpet, twoje obuwie również nie powinno pozostawać wilgotne. Dlatego też wielu specjalistów zajmujących się schorzeniami stóp zaleca, abyś nie nosił tego samego rodzaju obuwia dzień w dzień. Oczywiście, nie wszyscy mają możliwość tego zastosowania, zwłaszcza jeśli rodzaj wykonywanej pracy wymaga konkretnego rodzaju obuwia. Niemniej jednak, pielęgnacja stóp staje się jeszcze ważniejsza, gdy nosisz stale te same buty.

Starannie myj i oczyszczaj stopy, a także korzystaj z peelingów do stóp, aby pozbyć się zrogowaciałej skóry. Tak jak wspomniałem w powyższym akapicie, istotny jest również materiał, z którego wykonane jest twoje obuwie. W przypadku trudności z nieprzyjemnym zapachem stóp, wybieraj buty wykonane z „oddychających” materiałów, które pozwalają na przepływ powietrza. Natomiast noszenie obuwia z syntetycznych materiałów, które ograniczają cyrkulację powietrza, może prowadzić do nieprzyjemnych dolegliwości zapachowych.

Stres

Odczuwanie dodatkowej presji i stresu często idzie w parze ze zwiększonym poceniem się. Nie ma wątpliwości, że w sytuacjach większego stresu ludzie intensywniej się pocą. Jednak pot wywołany stresem składa się z innych składników, niż ten wywołany ciepłem, ponieważ jest wytwarzany przez inne grupy gruczołów potowych, co zazwyczaj prowadzi do mocniejszego zapachu.

Warto zastanowić się nad przechowywaniem kilku zapasowych par skarpet w biurze lub w miejscach, gdzie odczuwasz największy stres.

Seks a siłownia

Infekcja grzybicza

Grzybica stóp, znana jako „stopa sportowca”  to jedna z największych obaw osób uczęszczających na siłownię. To schorzenie, które dotyka nawet 50% wszystkich osób aktywnie uprawiających sport. Za jej powstanie odpowiadają różne rodzaje grzybów – najczęściej są to dermatofity. Patogeny te lubią miejsca ciemne i wilgotne. Dlatego jednym z czynników ryzyka stopy sportowca jest długotrwałe noszenie nieprzewiewnego obuwia.

Jeśli dostrzeżesz u siebie symptomy stopy sportowca, powinieneś skonsultować się z podologiem. Ekspert przeprowadzi dokładny wywiad medyczny i zbada stopy. Dodatkowo, zleci badanie mykologiczne, aby zidentyfikować patogen odpowiedzialny za chorobę i dostosuje odpowiednie leczenie.

Dlaczego twoje stopy śmierdzą?

Kuracja stopy sportowca polega na stosowaniu specjalnych środków przeciwgrzybiczych, których używanie trzeba ściśle trzymać się zaleceń. Nie należy przerywać terapii po ustąpieniu objawów, ponieważ to może prowadzić do nawrotu schorzenia. W trakcie leczenia ważne są także regularne wizyty w gabinecie podologicznym, aby pielęgnować skórę i usuwać zmiany chorobowe.

Stopa sportowca to schorzenie, któremu można zapobiegać. Profilaktyka zapobiegająca polega na:

  • noszeniu skarpet z naturalnych materiałów,
  • codziennej zmianie skarpetek i zmianie skarpetek po treningu,
  • codziennej higienie stóp,
  • wybieraniu obuwia z oddychających materiałów,
  • dokładne osuszanie stóp po kąpieli,
  • unikanie chodzenia na boso w miejscach publicznych, np. na basenie

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

error: Treści MENSIDER.COM są chronione.