Jak wybrać tatuaż: 5 wskazówek

Ten poradnik przeczytasz w 2 min

Postanowienie o zrobieniu sobie tatuażu to znacznie więcej niż zwykła decyzja. Technicznie to nie biżuteria, którą możesz zdjąć. To zobowiązanie na całe życie, które wymaga głębokiego przemyślenia.

Niezależnie od tego, czy jest to Twój pierwszy tatuaż, czy kolejny w rosnącej kolekcji, ten przewodnik ma na celu rozwinięcie skomplikowanych kwestii wyboru tatuażu. Pomoże odkryć projekt, styl i umiejscowienie, które odzwierciedlają Ciebie.

Jak wybrać tatuaż: 5 wskazówek

Zanim zdecydujesz się na wybór tatuażu, istotne jest zrozumienie złożoności i głębokich niuansów tej wiecznej formy sztuki. Tatuaż, powstający poprzez wprowadzenie atramentu, barwników i pigmentów w warstwę skóry zwanej skórą właściwą, to nie jedynie forma dekoracji ciała. Jego bogata historia sięga starożytnych cywilizacji, gdzie pełnił różnorodne funkcje, w tym wyrażanie siebie, identyfikację, wyznawane przekonania religijne.

Zrozum sztukę powstawania tatuażu

Historia tatuażu jest niezwykle długa. Dokładne określenie jego początków jest dyskusyjne, dlatego, że skóra ulega całkowitej biodegradacji. Jednak przypuszcza się, że już 12000 lat przed naszą erą tatuaże były obecne na wyspach polinezyjskich. Sama nazwa „tatuaż” pochodzi z języka polinezyjskiego słowa „tatau„, co oznacza „naznaczyć coś”. Etymologicznie wywodzi się także z rdzenia „tu”, co znaczy „bić” lub „ryć”. Techniki i wzory tatuaży ewoluowały wraz z postępem cywilizacyjnym. Początki trwałego zdobienia skóry były dość prymitywne: wcierano sadzę lub inne naturalne substancje barwiące, głównie na czarno m.in. w nacięte rany. Wzory najczęściej tworzono za pomocą ostrych pazurów dzikich zwierząt.

Jak wybrać tatuaż: 5 wskazówek

Poza technikami, również motywy oraz podejście do tatuażu ewoluowały. W historii zdarzały się okresy, kiedy tatuaże były zarezerwowane tylko dla wybranych wojowników, a także takie, gdy były traktowane jako oznaka niższego statusu społecznego. Tatuaż przechodził przez fazy popularności, aby później schodzić na dalszy plan i wracać do podziemia, a w końcu ewoluować w samodzielną sztukę. Obok piercingu, tatuaż jest jednym z elementów body art. Coraz rzadziej boimy się tatuażu na bardziej widocznych miejscach, coraz bardziej skłonni jesteśmy do tego rodzaju zdobienia.

Jak wybrać tatuaż: 5 wskazówek / David Beckham / mensider
Celebryta znany ze swoich tatuaży to m.in David Beckham. Fot: HASAN BRATIC /PAP/EPA

Od swojego dziedzictwa do współczesnej akceptacji – ludzie zmienili kierunek tej sztuki. Obecnie w tatuażu chodzi o pokazywanie kim jesteś, symbolizują wyrażanie siebie i indywidualność. To połączenie ludzkiej kreatywności z kulturowym dziedzictwem. Dziś tatuaże są powszechnie akceptowane i uważane za świetny sposób wyrażenia siebie. Widać je wszędzie, od znanych osób prezentujących skomplikowane wzory, do zwykłych nieśmiertelników, dla których czasem jeden wytatuowany znak znaczy wiele. David Beckham, Johnny Depp czy LeBron James, słyną ze swoich tatuaży. Każdy z nich ma wzory, które pasują do ich osobistych przekonań, zainteresowań lub doświadczeń życiowych.

Co musisz wiedzieć przy zdecydowaniu się na wykonanie tatuażu – wskazówki

Wybór tatuażu obejmuje kilka istotnych kwestii. Od wyboru wzoru po artystę i miejsce umieszczenia, każdy z tych elementów odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu, że twój tatuaż rzeczywiście odda twoją osobowość i styl.

Wzór tatuażu – osobiste znaczenie i autentyczność

To, co umieścisz na skórze, niezależnie czy to motywacja z przeszłości czy z dnia dzisiejszego, będzie opowiadać historię. Ważne jest zrozumienie sztuki tatuażu i wybranie wzoru, który osobiście rezonuje. Pomysły na tatuaże możesz czerpać z różnych źródeł, najlepiej z osobistych doświadczeń, zainteresowań i wartości. To może być cokolwiek. To naprawdę zależy od twoich upodobań i preferencji. Czy lubisz podróże? Czy jesteś tancerzem lub muzykiem? A może niedawno powiększyła się twoja rodzina? Twój pierwszy tatuaż może symbolizować istotne dla ciebie wydarzenie, hobby, ulubione zajęcie lub cechę charakteru. Wybierz więc motyw, który do ciebie pasuje. Pamiętaj, że znaczenie wybranego wzoru idzie dalej, to najważniejszy aspekt wyboru tatuażu. Nie chodzi jedynie o estetykę, ale także potężny sposób ucieleśnienia osobowości, przekonań czy doświadczeń.

Jak wybrać tatuaż: 5 wskazówek
fot. Shutterstock

Umiejscowienie tatuażu

Przeważająca liczba osób, planując swój pierwszy tatuaż, zaczyna od szukania w sieci wzoru, który chcą wykonać, a dopiero później zastanawia się nad tym, gdzie na ciele go umieścić. Ta kolejność nie zawsze jest właściwa. Wzór musi pasować do konkretnej części ciała. Na przykład, wyobraź sobie pomysł na tatuaż na karku. Tam świetnie sprawdzą się małe motywy, jak motyl, jaskółka czy znak nieskończoności. Jeśli jednak zależy Ci na większym wzorze, lepiej wybierz inne miejsce. Wzór, który wybierasz, powinien ładnie komponować się z twoim ciałem i harmonizować z nim. Profesjonalny artysta tatuażu może wziąć udział w decyzji co do umiejscowienia wzoru. Doradzi i może nawet zaprezentować, gdzie twój pomysł na tatuaż będzie prezentować się dobrze i jak zachowa się podczas ruchu ciała.

Oto kilka wskazówek jak podjąć świadomą decyzję:

 • Określenie Widoczności: Zastanów się, czy chcesz, aby twój tatuaż był łatwo widoczny przez innych czy raczej ukryty. Twoja profesja, osobiste preferencje, normy kulturowe lub społeczne oraz styl wzoru mogą wpłynąć na tę decyzję.
 • Ból i dyskomfort: Zrozum, że wykonanie tatuażu to poddanie się procedurze sprawiającej ból i dyskomfort. Obszary z cieńszą skórą lub bliżej kości, takie jak żebra, dłonie, stopy i twarz, zazwyczaj są bardziej bolesne. Obszary z większą ilością tkanki mięśniowej zwykle bolą mniej.
 • Uwzględnij swój styl życia: Zastanów się, jak twoje codzienne aktywności i garderoba mogą wpłynąć na twój tatuaż. Harmonijne umiejscowienie sprawia, że tatuaż pozostaje źródłem dumy i radości, a nie niewygody.
 • Poproś o pomoc specjalistę: Konsultacje z doświadczonym artystą tatuażu mogą dostarczyć wskazówek co do idealnego miejsca dla twojego arcydzieła. Nigdy nie bój prosić się o pomoc w takiej sprawie.

Dmitry Lyamin i jego tatuaże

Wybór stylu

Jeśli to pierwszy raz, gdy słyszysz o stylach tatuowania, nie ma powodu do niepokoju – nie jesteś sam! Wielu ludzi uważa, że wszystkie tatuaże są identyczne. Jeśli jednak przyjrzymy się dokładniej okaże się, że dziary różnią się między sobą. Można wyróżnić aż dziewięć podstawowych stylów tatuowania, które obejmują:

 • Styl oldschoolowy: To styl tradycyjny, charakteryzujący się wyraźnymi konturami i prostą symboliką. To on dał początek dzisiejszym znanych tatuażom.
 • Styl newschool: Opiera się na podobnej symbolice co styl oldschoolowy, ale jest odświeżony. Tatuaże w stylu newschool są bogatsze w detale i cieniowanie.
 • Styl dotwork: Koncentruje się na technice wykonywania tatuażu. Dotwork to technika, w której używa się wielu małych kropek blisko siebie.
 • Styl linework: To również styl oparty na technice wykonania wzoru. Tutaj linie odgrywają główną rolę, a tatuaż wygląda jak narysowany cienkopisem.
 • Styl biomechanika: Ten styl zaczerpnięto z malarstwa lat 80. XX wieku, a jego popularność w świecie tatuażu rosła wraz z rozwojem technologii. Może także przedstawiać sceny z gier komputerowych czy stworzenia sci-fi.
 • Styl geometryczny: Często wykonywany za pomocą techniki linework. To nie tylko proste figury geometryczne znane ze szkoły, ale także rysunki inspirowane geometrią.
 • Styl blackwork – Tatuażysta wypełnia cały rysunek na czarno. Styl blackwork jest inspirowany plemiennymi tatuażami wykonywanymi przez ludy pierwotne. Zatem te tatuaże cechują się niezwykłą prostotą.
 • Styl japoński – do niedawna tatuaże japońskie kojarzone były wyłącznie z japońską – Yakuzą. Teraz styl ten pokochali jednak miłośnicy tatuażu na całym świecie. Japońskie tatuaże przedstawiają najczęściej karpie koi, smoki, tygrysy i kwiat wiśni.
 • Styl watercolor – dla tego stylu charakterystyczny jest efekt przypominający swoim wyglądem obrazy malowane akwarelą. Watercolor wyróżniają miękkie linie, brak wyraźnych konturów, nieregularne kształty i barwna kolorystyka.

Adam Levine z Maroon 5 ma nowy tatuaż!

Wybierz profesjonalistę

Przedstawiliśmy ci już najpopularniejsze style tatuażu. Jednak o czym warto pamiętać, to że nie każdy artysta tatuażu specjalizuje się we wszystkich z tych stylach. Nikt nie jest wszechstronny. Co ważne, tatuatorzy mają swoje ulubione style. Jeśli chciałbyś, żeby twój pierwszy tatuaż został wykonany w stylu watercolor, warto znaleźć tatuatora, który specjalizuje się w tego typu tatuażach. Umówmy się, w dobie Internetu nie jest to mega skomplikowane. Każdy profesjonalny tatuator ma swoje portfolio, dzięki niemu dowiesz się, w jakim specjalizuje się stylu.

Wybór tatuatora to istotny krok w procesie zdobywania tatuażu. Chodzi o inspirację i zaufanie, tworzenie czegoś indywidualnego i znaczącego. Oto jak podjąć najlepszą decyzję:

 • Dokładny research: Dobry tatuator może przywołać wizję twojego tatuażu do życia, podczas gdy mniej zdolny artysta może pozostawić cię z efektem poniżej oczekiwań. Przejrzyj portfolia artystów, przeczytaj recenzje i odwiedź studia tatuażu, jeśli to możliwe. Weź pod uwagę ich poziom umiejętności oraz zgodność stylów.
 • Musi być „to coś”: Wybór artysty wykracza poza samo portfolio. Chodzi o dobry vibe i wspólną wizję. Zaufanie, komunikacja i kreatywność powinny kierować twoim wyborem.
 • Zdrowie i bezpieczeństwo: Czystość i higiena są nie podlegają negocjacjom. Upewnij się, że twój tatuator przestrzega najwyższych standardów w tym zakresie, ponieważ te czynniki mają bezpośredni wpływ na jakość i bezpieczeństwo twojego tatuażu, ale również twojego zdrowia i życia.

Jak wybrać tatuaż: 5 wskazówek

Pielęgnacja Tatuażu

Decydując się na tatuaż, warto również zaplanować jego odpowiednią pielęgnację. To szczególnie ważne jeszcze przed jego wykonaniem. Umówmy się, czy po wyczerpującej i długiej sesji tatuażu (to wszystko oczywiście zależy od tego jak duży i wymagający będzie wzór), będziesz miał ochotę biegać po aptekach/ sklepach w poszukiwaniu właściwych produktów do pielęgnacji tatuażu? Na co dzień troszczymy się o skórę ciała i włosy, więc dlaczego miałoby być inaczej po zrobieniu tatuażu?

Jak wybrać tatuaż: 5 wskazówek pielęgnacja tatuażu

Warto zaznaczyć, że w pierwszych dniach po wykonaniu tatuażu skóra w miejscu tatuowania to otwarta rana i należy obchodzić się z nią ostrożnie. Przed przystąpieniem do pielęgnacji konieczne jest umycie dłoni. To podstawowa zasada, podobnie jak w przypadku, gdybyśmy mieli rozciętą nogę i chcieli się zająć raną. Aby uniknąć ryzyka infekcji, oczyszczasz uszkodzone miejsce, następnie traktujesz je środkiem odkażającym i zabezpieczasz opatrunkiem. Tak samo trzeba postępować z nowym tatuażem, przestrzegając zasad higieny. Szczegółowe informacje dotyczące higieny oraz pielęgnacji skóry w miejscu wykonania tatuażu otrzymasz od tatuatora.

Krem do tatuażu – dla ochrony i wyjątkowego wyglądu Twoich tatuaży

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

error: Treści MENSIDER.COM są chronione.