Co najchętniej jemy na diecie bezmięsnej?

Ten artykuł przeczytasz w minutę

Dbanie o zdrowy styl życia i troska o naturalne środowisko stanowią istotny element naszej codzienności. Dieta wegetariańska, której międzynarodowy dzień obchodzony jest 1 października to nie tylko sposób odżywiania, ale również wyraz naszych przekonań i świadomości wpływu, jaki mamy na naszą planetę. 

W ramach szerokiej analizy „Fakty na temat zwyczajów żywieniowych Polaków” przeprowadzonej na zlecenie Glovo, badano nawyki żywieniowe wegetarian. Jak często wegetarianie decydują się na „cheat day” od diety wegetariańskiej, co zamawiają wtedy do jedzenia i jakie były powody wyboru tej bezmięsnej drogi żywieniowej?

materiały prasowe
Najnowsze badania pokazują, że największą grupę zwolenników wegetarianizmu stanowią osoby w wieku od 18 do 24 lat. W przedziale wiekowym od 18 do 65 lat, aż 10% populacji decyduje się na dietę bezmięsną. Warto zauważyć, że liczba wegetarian wzrosła szczególnie w okresie pandemii. W czasie lockdownu, mieliśmy okazję do eksperymentowania w kuchni z nowymi przepisami, w tym dań wegetariańskich. To okres, w którym wielu z nas zaczęło bardziej doceniać zalety takiego sposobu żywienia.

Dieta wegetariańska – zalety

Dla wielu osób dieta wegetariańska spełnia specjalne potrzeby, co podkreśla 31% badanych wegetarian. Ponadto, aż 35% z nich widzi w niej coś więcej niż tylko sposób odżywiania – jest to zgodne z ich przekonaniami i wartościami. Jakie inne korzyści płyną z wyeliminowania mięsa z codziennej diety?

  • Przede wszystkim zdrowie jest aspektem często podkreślanym przez badanych. Wybierając wegetarianizm, dbamy o zdrowie serca, redukując ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i nadciśnienia dzięki eliminacji nasyconych tłuszczów i cholesterolu z mięsa.
  • Dieta ograniczająca spożycie mięsa korzystnie wpływa również na sylwetkę – 43% badanych wybiera wegetarianizm z myślą o utracie nadmiarowych kilogramów.
  • Warto też zauważyć, że nasze wybory żywieniowe mają istotny wpływ na stan środowiska. Wybierając dietę wegetariańską, możemy pozytywnie wpłynąć na kondycję planety.
  • Możliwość eksperymentowania z różnorodnymi smakami i kuchniami, opartymi na owocach, warzywach i nabiale. To prawdziwa kulinarystyczna przygoda.

Dania bezmięsne, wegetarianizm

Jedzenie z dowozem do domu – wegetarianie częściej wybierają kuchnię azjatycką

Wegetarianie którzy wzięli udział w badaniu deklarują, że w ciągu ostatnich dwóch lat najczęściej przestrzegali jednej lub dwóch diet – takie postępowanie zadeklarowało 57% ankietowanych. W utrzymaniu diety pomocne okazały się aplikacje do zamawiania jedzenia, które, zdaniem 47% badanych, umożliwiają zamawianie różnorodnych dań dostosowanych do różnych wymagań.

Osoby niejedzące mięsa częściej niż inne grupy decydują się na zamawianie potraw z kuchni azjatyckiej (z różnicą wynoszącą 15 punktów procentowych) oraz dania z makaronem (różnica wynosi 11 punktów procentowych). Wegetarianie doceniają również znaczenie wspólnego celebrowania posiłków w rodzinnym gronie. Aż 51% badanych wegetarian zamawia obiad z dostawą do domu dla rodziny raz lub dwa razy w miesiącu. Aż co czwarty ankietowany wegetarianin jako powód zamawiania obiadu i wspólnego spożywania go wskazuje, że integruje to rodzinę.

W 2023 chcemy jeść mniej mięsa – oto postanowienie noworoczne Polaków

Na poprawę nastroju… pizza, a na „cheat day” – chipsy

Okazuje się, że 70% wegetarian poprawia sobie humor jedzeniem. Najczęściej wybierają pizzę (60%), lody (49%) i słodycze (48%). Pomimo deklaracji, że dieta bezmięsna to przede wszystkim troska o zdrowie, wegetarianom również zdarzają się „cheat days”, czyli dni, gdy kwestie zdrowotne odchodzą na drugi plan, a ich miejsce zajmują słodycze i przekąski. Według badania „Fakty na temat zwyczajów żywieniowych Polaków”, wegetarianie częściej niż pozostałe badane grupy jako „cheat meal” sięgają po chipsy lub inne słone przekąski (odpowiednio 41% i 27% ankietowanych).

Kiedy brakuje czasu lub energii do przygotowania zdrowego posiłku wegetariańskiego, warto pamiętać, że wystarczy kilka kliknięć, aby cieszyć się ulubionymi daniami bez wychodzenia z domu, prosto z najlepszych restauracji. Dzięki usłudze Glovo, możesz zamówić potrawy dokładnie wtedy, gdy masz na nie ochotę. Warto zrelaksować się i poczekać na dostawę, ciesząc się jedzeniem, które jest zarówno zdrowe, jak i różnorodne.

 

Badanie „Fakty na temat zwyczajów żywieniowych Polaków” wykonano w formie ankiety internetowej wspomaganej komputerowo (CAWI) w okresie od 27 czerwca do 6 lipca 2023 r. na próbie 2000 pełnoletnich Polaków.

Źródło informacji: Glovo

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

error: Treści MENSIDER.COM są chronione.