Trening EMS – czym jest i jak działa elektrostymulator mięśni?

Ten artykuł przeczytasz w 2 min

Elektrostymulacja mięśni, zwana również treningiem EMS (od ang. Electrical Muscle Stimulation), to metoda treningu wykorzystująca impulsy elektryczne do pobudzania mięśni.

Trening EMS stał się popularny w ostatnim czasie wśród amatorów aktywności fizycznej oraz profesjonalistów. Co to jest i jak działa elektrostymulator mięśni? Czy może okazać się pomocny w budowaniu masy mięśniowej, redukcji tkanki tłuszczowej oraz poprawy ogólnej kondycji fizycznej?

Na czym polega trening EMS?

Trening EMS polega na stymulacji mięśni za pomocą impulsów elektrycznych z użyciem specjalnego urządzenia EMS. Podczas treningu z elektrostymulatorem EMS mięśnie otrzymują bodźce elektryczne, powodujące skurcze i rozkurcze.

Kiedy może okazać się pomocny?

Trening EMS może okazać się pomocny dla osób, które chcą zwiększyć siłę mięśniową, poprawić wydajność fizyczną oraz sylwetkę, ale na przykład z różnych względów nie mogą angażować się na 100% w intensywne treningi na siłowni.

Może być pomocnym narzędziem dla osób starszych, które chcą zachować sprawność fizyczną, a także dla osób otyłych lub z nadwagą, które potrzebują sposobu na utratę tkanki tłuszczowej. Może być także narzędziem w rehabilitacji po urazach lub operacjach, gdyż może pomóc wzmocnić mięśnie bez nadmiernego obciążania stawów.

Czy powinienem brać suplementy diety, gdy zaczynam przygodę z siłownią?

Czym są prądy EMS?

Prądy EMS to impulsy elektryczne, które pobudzają mięśnie do skurczów i rozkurczów w sposób kontrolowany. Prądy te są regulowane przez odpowiednie programy treningowe. Przepływ prądu poprzez mięśnie jest w stanie spowodować skurcze mięśniowe o różnej intensywności, a dzięki temu urządzenie EMS pozwala na dostosowanie treningu do potrzeb i możliwości każdej osoby. Prądy EMS mogą pobudzić również układ limfatyczny, co może prowadzić do zwiększenia przepływu limfy i ułatwić w ten sposób usuwanie toksyn z organizmu.

Zalety i wady treningu z elektrostymulatorem

Trening z elektrostymulatorem EMS może być skuteczny i wydajny, gdy jest wykonywany odpowiednio. Zaletą takiego treningu jest skrócenie czasu, jaki potrzebujemy na ćwiczenia i osiągnięcie zamierzonych efektów. W trakcie treningu nie ma obciążenia stawów, co może być korzystne dla osób, u których występują kontuzje lub bóle stawów. Oprócz tego, metoda ta umożliwia pracę nad mięśniami, które podczas standardowego treningu na siłowni są trudno dostępne.

Jednakże, trening EMS posiada również wady. Największą z nich jest cena urządzenia EMS, które nie jest tanie. Ponadto, trening z elektrostymulatorem wymaga wcześniejszej konsultacji z trenerem osobistym, aby uniknąć kontuzji i powikłań. Oprócz tego, różnice indywidualne w reakcji na impulsy elektryczne powodują, że trening może być mniej skuteczny u niektórych osób.

Trening EMS - czym jest i jak działa elektrostymulator mięśni?

Urządzenie EMS – jak działa elektrostymulator mięśni?

Urządzenie EMS składa się z elektrod, które umieszczane są na skórze i emitują impulsy elektryczne. Impulsy te pobudzają mięśnie do skurczu, co przypomina naturalny proces skurczu mięśni podczas ćwiczeń. Elektrostymulacja mięśni działa także na układ nerwowy, ponieważ impulsy elektryczne są przekazywane przez nerwy. Impulsy te są kontrolowane przez sprzęt EMS, co pozwala na modyfikowanie częstotliwości i siły impulsu.

Jak wygląda przykładowy elektrostymulator mięśni można zobaczyć np. tu: https://medikapoland.pl/pl/39-ems

Jakie korzyści może udać się osiągnąć wykorzystując sprzęt EMS?

Wykorzystanie elektrostymulatora mięśni do treningu może przynieść wiele korzyści. Korzyści te są indywidualną kwestią, mogą być zależne od celu treningu oraz indywidualnych cech organizmu. Niektóre z to:

  • Szybsze zbudowanie masy mięśniowej – dzięki skurczom mięśni indukowanym przez impulsy elektrostymulacji mięśni, trening EMS może pomóc w osiągnięciu większej objętości mięśniowej w krótszym czasie, wspomagając klasyczne ćwiczenia siłowe.
  • Redukcja tkanki tłuszczowej – skurcze mięśni spalają kalorie, a regularne treningi EMS mogą pomóc w zmniejszeniu ilości tkanki tłuszczowej.
  • Poprawa wydolności tlenowej – może pomóc w zwiększeniu zdolności organizmu do pobierania i wykorzystywania tlenu w trakcie ćwiczeń i codziennych aktywności.
  • Zwiększenie siły mięśniowej – skurcze podczas elektrostymulacji mięśni pomagają zwiększyć siłę mięśniową, co może pomóc w codziennych aktywnościach oraz na siłowni.
  • Uelastycznienie mięśni – regularne treningi z elektrostymulatorem mogą pomóc w uelastycznieniu i rozciągnięciu mięśni.
  • Redukcja bólu stawów – ta metoda treningowa może pomóc w chronieniu i wzmacnianiu stawów, co może zredukować ból i zapobiec kontuzjom.

Należy jednak pamiętać, że każde ciało jest inne i efekty mogą się różnić w zależności od indywidualnych cech organizmu.

Trener personalny — czy pomoże Tobie w treningu?

Dla kogo trening Ems nie będzie odpowiedni? Przeciwwskazania

Trening EMS nie jest odpowiedni dla każdego. Istnieją pewne przeciwwskazania, które należy wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem treningu. Osoby posiadające implanty, takie jak stymulatory serca, nie powinny wykonywać treningu EMS. Podobnie, osoby cierpiące na choroby serca, choroby wątroby lub choroby nerek powinny zdecydować się na inną formę aktywności fizycznej.

Kobiety w ciąży również powinny unikać treningu EMS, co wynika z faktu, że nie ma wystarczającej liczby badań o wpływie elektrostymulacji mięśni na ciążę i rozwój płodu. Osoby cierpiące na epilepsję lub choroby neurologiczne, takie jak stwardnienie rozsiane, również nie powinny wykonywać treningu EMS.

Możliwe skutki uboczne i powikłania

Podczas treningu EMS mogą pojawić się skutki uboczne. Należą do nich między innymi bóle mięśni, skurcze, opóźniony ból mięśniowy, podrażnienie skóry czy alergie na klej stosowany do elektrod.

Ponadto, nadmierne i niewłaściwe stosowanie urządzenia EMS może prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych, takich jak uszkodzenie mięśni, ścięgien lub stawów. W przypadku nieodpowiedniego stosowania, impulsy elektryczne mogą prowadzić do powstawania urazów lub kontuzji.

Dlatego ważne jest, aby przed rozpoczęciem treningu skonsultować się z trenerem osobistym lub lekarzem, którzy pomogą dobrać odpowiednią intensywność i częstotliwość impulsów elektrycznych, a także sposobu używania urządzenia EMS.

W przypadku jakichkolwiek problemów powstałych w czasie lub po treningu EMS, warto skonsultować się z lekarzem. W przypadku poważniejszych skutków ubocznych, takich jak zwiększony ból lub kolejne reakcje alergiczne, należy natychmiast przerwać trening EMS i skonsultować się z lekarzem.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

error: Treści MENSIDER.COM są chronione.