Movember – zrób TO dla JAJ! Bezpłatne badania dla mężczyzn

Ten artykuł przeczytasz w 2 min

Panowie, przygotujcie się, bo listopad to miesiąc, który może zadziałać na waszą korzyść. Trwa dziesiąta edycja kampanii „Mosznowładcy”, która oferuje bezpłatne badania USG dla mężczyzn.

To nie tylko okazja do zadbania o swoje zdrowie intymne, ale także do wsparcia walki z rakiem jąder i prostaty. Czym dokładnie jest ta kampania i jakie wydarzenia czekają nas w tym roku? Wszystkiego dowiesz się czytając dalej ten artykuł.

Kampania „Mosznowładcy” – Dla Męskiego Zdrowia

Jesień to czas, kiedy mężczyźni mają okazję zadbać o swoje zdrowie w sposób szczególny. Kampania „Mosznowładcy” to inicjatywa Fundacji Kapitan Światełko, która wpisała się na stałe w kalendarz wydarzeń wielu polskich miast. Jej celem jest edukacja i profilaktyka w zakresie zdrowia jąder i prostaty, ale także zdrowia psychicznego mężczyzn. Inspiracją do działań Mosznowładców jest międzynarodowy ruch Movember. Swoją popularność zyskał dzięki zapuszczaniu wąsów w listopadzie, a wszystko po to, by zwrócić uwagę na męskie zdrowie „męskich spraw.

Movember - zrób TO dla JAJ! Bezpłatne badania dla mężczyzn

Co roku w Polsce na nowotwór jądra choruje ponad 1500 mężczyzn

Nowotwory jądra są w 95% przypadków całkowicie wyleczalne, ale muszą być wcześnie wykryte. Regularne samobadanie jąder – raz w miesiącu po ciepłym prysznicu – pozwala na zauważenie pierwszych objawów. Jeśli poczujesz cokolwiek niepokojącego – natychmiast udaj się do lekarza. Nowotwory jądra przydarzają się przede wszystkim chłopcom i młodym mężczyznom. Wiele osób myśli, że zachorowanie na raka ich nie dotyczy, bo jeszcze są młodzi, ale jest to najbardziej powszechny typ nowotworu wśród mężczyzn przed czterdziestką. Nowotwór jądra nie ma zdeterminowanych czynników ryzyka – może się zdarzyć bez względu na styl życia.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Mosznowładcy (@mosznowladcy)

Rak prostaty stanowi 23% wszystkich nowotworów diagnozowanych w Polsce

Prostata, zwana również sterczem lub gruczołem krokowym zlokalizowana jest w miednicy i przebiega przez nią część cewki moczowej. Jej rola to m.in. produkcja płynu nasiennego (same zaś plemniki produkowane są przez jądra).

Nowotwór prostaty jest najczęściej bezobjawowy. W większości przypadków przyczyną symptomów jest łagodny rozrost gruczołu krokowego (BPH) lub infekcja. Sam nowotwór daje objawy najczęściej w postaci zaawansowanej, dlatego ważne jest, aby zgłosić się do urologa by wyjaśnić i zrozumieć przyczyny powstawania dolegliwości intymnych, które mogą nas niepokoić. Na ryzyko zachorowania na raka prostaty wpływa dieta, palenie papierosów oraz czynniki genetyczne. Nawet jeśli nie występują żadne objawy, warto raz w roku, po 40 roku życia, przebadać się pod kątem tego nowotworu.

USG jąder metodą Dopplera | Śląsk, Chorzów, Katowice, Gliwice, Częstochowa

Badania USG – Bezboleśnie i Bez Zapisów

W tegorocznej edycji kampanii „Mosznowładcy” zostanie uruchomiony podwójny gabinet USG. To wyjątkowa okazja dla mężczyzn, ponieważ badania są bezpłatne oraz co warto zaznaczyć są bezbolesne i nie wymagają wcześniejszego zapisu. W jednym dniu może się poddać nawet ponad 500 mężczyzn.

Jak podkreśla Jakub Kajdaniuk, rzecznik prasowy Fundacji Kapitan Światełko, ubiegłoroczna edycja kampanii pozwoliła przebadać ponad 7000 mężczyzn. W tegorocznej edycji organizatorzy liczą na jeszcze większy sukces.

Wpływ energetyków na zdrowie człowieka

Profilaktyka Nowotworów i Zdrowie Psychiczne

Kampania „Mosznowładcy” ma na celu nie tylko namawianie mężczyzn do dbania o swoje zdrowie intymne, ale także umożliwienie realnego skorzystania z bezpłatnej profilaktyki nowotworów jąder i prostaty. W ramach akcji skorzystać można każdego roku z bezbolesnych, nieinwazyjnych badań USG jąder, które adresowane są do wszystkich mężczyzn pomiędzy 18 a 40 rokiem życia. Panowie po 40stce mogą skorzystać z jakościowych testów poziomu PSA, czyli tzw. markera nowotworowego prostaty wykonywanego z jednej kropli krwi pobranej z palca. Badania nie wymagają żadnego wcześniejszego przygotowania i każde z nich trwa jedynie kilka minut.

Łącznie w ramach poprzednich edycji kampanii przebadano ponad 25 000 mężczyzn diagnozując 164 nowotwory – osoby z wykrytą nieprawidłowością mogą wcześniej zacząć się leczyć i rozwiązać problem z mniejszymi konsekwencjami dla swojego zdrowia.

Kampania „Mosznowładcy” nie tylko dba o zdrowie fizyczne, ale także zdrowie psychiczne mężczyzn. Po pandemii COVID-19 i wzroście samobójstw o 20%, organizatorzy akcji podkreślają, że aspekt psychiczny jest równie istotny. Kampania stawia na edukację i wsparcie w zakresie zdrowia psychicznego, widząc je jako równie ważne wyzwanie jak diagnostykę i leczenie nowotworów.

Nadpotliwość w miejscach intymnych: Przyczyny, skutki i skuteczne rozwiązania

Gdzie i kiedy możesz się zbadać?

Oto harmonogram wydarzeń z podwójnym gabinetem:

  • 4 listopada – Galeria Katowicka
  • 18 listopada – Kraków, Galeria Bronowice
  • 24-25 listopada – Poznańskie Targi Piwne
  • 2 grudnia – Warszawa, Atrium Promenada

Oto wydarzenia wspierające realizowane przez lokalnych partnerów Fundacji Kapitan Światełko. Pojedynczy gabinet.

  • 4 listopada – Gorzów Wielkopolski, NoVa Park
  • 18 listopada – Szczecin, C.H. Galaxy
  • 25 listopada – Zielona Góra, Forum Mall

 

Źródło: materiały prasowe

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

error: Treści MENSIDER.COM są chronione.