Jak walczyć z łysieniem u mężczyzn?

Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty

0

Jak donosi dziennik Rzeczpospolita –  na wynalezienie efektywnego leku przeciwko łysieniu wydaje się prawdziwą fortunę, bo miliardy dolarów rocznie, kilka razy więcej niż na walkę z Malarią. To pokazuje jak ważny jest to temat dla facetów. Mimo tak ogromnych nakładów, nadal zatwierdzone są tylko dwa specyfiki, które hamują utratę włosów. Istnieje też kilka innych sposobów, które „podobno” mogą pomóc. Sprawdź jakie.

W wielkim skrócie – głowny winowajca łysienia u mężczyzn to…

DHT, czyli dihydrotestosteron, jest najczęstszą przyczyną wypadania włosów u mężczyzn. DHT powoduje, że nasze mieszki włosowe kurczą się, osłabiają i ostatecznie przestają produkować włosy. Finasteryd jest jedynym klinicznie sprawdzonym lekiem redukującym DHT, redukującym poziom DHT w Twoim systemie nawet o 60%.

O co chodzi z DHT?
Istnieje wiele możliwych przyczyn wypadania włosów. Stres, choroby autoimmunologiczne i niedobór witamin mogą powodować przerzedzenie włosów. Jest jednak jeden główny winowajca odpowiedzialny za ponad 90% przypadków wypadania włosów u mężczyzn – dihydrotestosteron (DHT).

DHT jest całkowicie naturalną substancją wytwarzaną z testosteronu, najbardziej znanego męskiego hormonu. Problem polega na tym, że wraz z wiekiem mieszki włosowe mają tendencję do osłabiania, kurczenia się i ostatecznie do całkowitego zaprzestania produkcji włosów.

Więc co możesz zrobić z tym hormonem? Poniżej przyjrzymy się 6 najpopularniejszym sposobom redukcji DHT, przedstawiając też najważniejszy – Finasteryd, jedyną sprawdzoną metodę redukcji DHT. Zbadamy również niektóre możliwe naturalne środki zaradcze. Ale najpierw…

Co robi DHT?
DHT jest główną przyczyną łysienia typu męskiego lub łysienia androgenowego, które powoduje utratę włosów u 85% mężczyzn w wieku ok. 50 lat. Ale czym jest ten hormon i dlaczego wpływa na wzrost włosów?

Ważne jest, aby wiedzieć, że DHT jest całkowicie naturalny. Jest produkowany przez organizm podczas procesu rozkładania testosteronu, słynnego „męskiego” hormonu. DHT jest silniejszym męskim hormonem (lub androgenem) niż sam testosteron i w rezultacie odgrywa istotną rolę w nadaniu męskich cech w okresie dojrzewania, takich jak:

  • Głęboki głos
  • Zarost na twarzy i ciele
  • Męskie genitalia
  • Zwiększona masa mięśniowa

Jednak po wytworzeniu DHT krąży w krwiobiegu i trafia do takich miejsc, jak mieszki włosowe. I z czasem zaczynają się problemy.

topless man wearing blue denim jeans sitting

Jak DHT wpływa na twoje włosy?
U większości mężczyzn mieszki włosowe są wrażliwe na DHT. A kiedy hormon gromadzi się w pobliżu tych kapsułek produkujących włosy na skórze głowy, często nie mogą już wykonywać swojej pracy. W praktyce DHT wpływa na proces wzrostu włosów na dwa sposoby:

  • Miniaturyzacja. W obecności DHT mieszki włosowe powoli kurczą się, osłabiają i ostatecznie przestają produkować włosy. Proces ten jest znany jako miniaturyzacja pęcherzyka. Nawet jeśli nie straciłeś całkowicie włosów, możesz zauważyć, że włosy stają się przerzedzone lub cieńsze – za co odpowiada ten proces miniaturyzacji.
  • Zmiany cyklu wzrostu. Twoje mieszki włosowe zwykle podążają za cyklem wzrostu i odpoczynku. Jednak DHT zaburza ten cykl, skracając fazę wzrostu i wydłużając okres, w którym włosy w ogóle nie rosną.
    Jeśli jesteś mężczyzną doświadczającym stopniowego wypadania włosów, prawdopodobnie jest to spowodowane zbyt dużą ilością DHT.

Jak zmniejszyć DHT
Na szczęście istnieją skuteczne sposoby radzenia sobie ze skutkami DHT. W większości przypadków wiąże się to z obniżeniem poziomu DHT w twoim systemie. Im mniej DHT, tym zdrowsze i silniejsze mieszki włosowe mogą pozostać dłużej.

person holding swimming pool ladder

Oto 5 możliwych sposobów zmniejszenia DHT – jeden zdecydowanie poparty nauką i 4 naturalne alternatywy, które według badań mogą pomóc.

1. Finasteryd
Finasteryd (często sprzedawany jako Proscar lub Propecia) to jedyny niezawodny bloker DHT na rynku. Hamuje produkcję DHT u źródła, blokując proces konwersji testosteronu.

Mówiąc bardziej szczegółowo, DHT jest produkowany dzięki enzymowi znanemu jako 5-alfa reduktaza, który rozkłada testosteron. Jednak finasteryd jest tak zwanym inhibitorem 5-alfa reduktazy, co oznacza, że ​​interweniuje, aby powstrzymać enzym przed działaniem.

I działa też cuda. Nauka wykazała, że ​​w wyniku stosowania finasterydu w twoim systemie będzie znacznie mniej DHT. Według jednego badania przeprowadzonego przez American Academy of Dermatology, finasteryd zmniejsza ilość DHT w organizmie nawet o 60%.

A jak to wpływa na twoją linię włosów? Badanie z 2012 r. wykazało, że leczenie finasterydem sprzyjało odrastaniu włosów u 87% mężczyzn, którzy go spróbowali.

Jeśli szukasz niezawodnego sposobu na zablokowanie DHT i zatrzymanie łysienia, może to być właśnie ten lek.

2. Inne opcje medyczne: Dutasteride
Chociaż Finasteryd to jedyny licencjonowany do leczenia łysienia typu męskiego, nie jest jedynym inhibitorem 5-alfa reduktazy na rynku. Dutasteryd, powszechnie stosowany w leczeniu przerostu prostaty, ma podobną funkcję. Po prostu nie został kompleksowo zbadany pod kątem wypadania włosów u mężczyzn.

Badania przeprowadzone na Dutasteride sugerują, że może być tak samo skuteczny jak Finasteryd. Jednak potrzeba więcej informacji, zanim będzie można przepisać go, aby poradzić sobie z wypadaniem włosów wywołanym przez DHT.

Inne zabiegi, które mogą zmniejszyć DHT
Finasteryd nie jest jedynym lekiem, który może mieć właściwości blokujące DHT. Oto 4 naturalne zabiegi, które mogą pomóc w zmniejszeniu DHT. Należy jednak pamiętać: nie ma wciąż dokładnych badań potwierdzających ich wysoką skuteczność, ale są to na pewno propozycje warte rozważenia.

3. Palma sabałowa
Saw Palmetto to nazwa handlowa ekstraktu leczniczego z Serenoa repens, rodzaju palmy rosnącej w Stanach Zjednoczonych. W dzisiejszych czasach uważa się, że jest to trochę „cudowny lek” — z twierdzeniami, że może zwiększać poziom testosteronu, poprawiać zdrowie dróg moczowych i leczyć przerost prostaty.

Ale czy palma sabałowa może zmniejszyć DHT? Według dwuletnich badań 40% osób leczonych ekstraktem zauważyło odrost włosów. Nie tak dobry jak Finasteryd, ale nie jest źle jak na skromną roślinę.

4. Olej z pestek dyni
Pestki dyni to kolejna substancja uważana za naturalny bloker DHT. Pierwotnie stwierdzono, że jest inhibitorem 5-alfa reduktazy u szczurów, ale badania obecnie potwierdziły potencjał oleju z pestek dyni do zmniejszania DHT również u ludzi.

Dobre wieści? Uczestnicy badania, które były leczone olejem z pestek dyni, miały o 40% więcej włosów i nie miały skutków ubocznych. Mniej dobre wieści? To było bardzo małe badanie, które nie jest zbyt wiarygodne.

5. Zielona herbata
Odkryto, że inna naturalna substancja o reputacji cudownego lekarstwa, zielona herbata, może mieć działanie hamujące 5-alfa reduktazę. Wynika to z substancji chemicznej znanej jako galusan epigallokatechiny (ECGC), która, jak stwierdzono, zmniejsza wpływ DHT na mieszki włosowe.

Jednak badania naukowe nie są jeszcze rozstrzygające. Jedno z badań wykazało nawet, że zielona herbata zwiększyła ilość DHT.

man behind sea during daytime

6. Kofeina
Wreszcie, kofeinie przypisuje się również pewne moce w walce z łysieniem. Nie jest to jednak tak proste, jak picie kawy. Kofeina może być raczej potrzebna miejscowo – na przykład za pomocą szamponu na porost włosów – aby była użyteczna.

Co mówią badania? Jedno z badań laboratoryjnych wykazało, że kofeina zastosowana do mieszków włosowych doprowadziła do „znacznej stymulacji wzrostu mieszków włosowych”.

Minoksydyl: alternatywny sposób na zatrzymanie wypadania włosów
Blokowanie DHT nie jest jedyną skuteczną metodą leczenia wypadania włosów. W rzeczywistości Minoksydyl – który wraz z Finasterydem jest jednym z dwóch najskuteczniejszych sposobów leczenia wypadania włosów – działa w zupełnie inny sposób.

Minoksydyl jest miejscowym stymulatorem wzrostu włosów, który pobudza przepływ krwi do skóry głowy. Wraz z większą ilością krwi dostaje się więcej tlenu i więcej składników odżywczych, czyli rzeczy, które utrzymują zdrowe mieszki włosowe.

Chociaż Minoksydyl nie jest tak skuteczny jak Finasteryd, okazało się, że działa u 2/3 mężczyzn. A co najlepsze? Aby zmaksymalizować swoje szanse na wyhodowanie nowych włosów, możesz stosować razem Minoksydyl i Finasteryd.

Podsumowanie
Jak zredukować DHT? Najbardziej niezawodnym sposobem jest Finasteryd, medyczna kuracja przeciw wypadaniu włosów, która jest skuteczna u prawie 90% mężczyzn. Blokuje enzym odpowiedzialny za produkcję DHT, dzięki czemu dłużej utrzymasz bujną czuprynę.

Możliwe alternatywy redukujące DHT obejmują zieloną herbatę, palmę sabałową i kofeinę. Bądźmy jednak szczerzy: nie są one tak skuteczne jak Finasteryd. Jeśli zależy Ci na niezawodnym działaniu przeciw wypadaniu włosów, wybierz ten właśnie lek, który odmieniliśmy dzisiaj przez wszystkie przypadki.

Uwaga! Pamiętaj, żeby zawsze skonsultować się z lekarzem, zanim zaczniesz leczyć się na własną rękę. Twoje zdrowie jest zawsze najważniejsze.

Źródło: Mat. własne, Manual, Rzeczpospolita
Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

error: Treści MENSIDER.COM są chronione.