Polacy: Narzekacze czy Szczęściarze? Odpowiedź Cię Zaskoczy!

Ten artykuł przeczytasz w minutę

Zapomnijcie o stereotypie narzekających Polaków! Najnowsze doniesienia z Eurostatu rzucają nowe światło na nasz narodowy sport – bycie szczęśliwym. Tak, dobrze przeczytaliście!

W ostatnim rankingu Eurostatu, oficjalnej agencji statystycznej Unii Europejskiej wyszło na jaw, że jesteśmy wicemistrzami Europy w kategorii szczęścia, z wynikiem 7,7 pkt. Do oceny używa się dziesięciopunktowej skali, w której 0 oznacza zupełny brak zadowolenia, a 10 to poziom maksymalny. Tylko Austriacy są przed nami, a Rumuni depczą nam po piętach. Kto by pomyślał, że nasze 'ochy’ i 'achy’ to tylko maska?

Polacy: Narzekacze czy Szczęściarze? Odpowiedź Cię Zaskoczy!

Kto Jest na Szczycie, a Kto… No Wiecie

Austria króluje z wynikiem (7,9), jednak zaskakujący jest wyraźny spadek satysfakcji u naszych zachodnich sąsiadów. Niemcy mają powody do zmartwień z wynikiem 6,5 i jadą na jednym wózku z Bułgarami. Czyżby potrzebowali więcej polskiego optymizmu?

Wykształcenie + Kasa = Więcej Szczęścia?

Choć na podium rankingu znalazła się Rumunia, która jest jednym z najmniej zamożnych krajów Europy, to jednak w całościowych wynikach widać, że wykształcenie i finanse mają swoje miejsce w grze o szczęście. Im wyżej na edukacyjnej drabinie, tym większy uśmiech na twarzy. Kto by pomyślał, że te wszystkie godziny spędzone na studiach się przydadzą? Najbardziej dostrzegalne było to na Słowacji, gdzie różnica zadowolenia pomiędzy osobami z wykształceniem wyższym i podstawowym wyniosła około 1,6 punktu.

Wskazówki, które pomogą Ci oszczędzić pieniądze

Pokolenie Z kontra Seniorzy: Kto Jest Szczęśliwszy?

Mimo wszystkich narzekań na pokolenie Z, to właśnie w większości państw członkowskich młodzi w wieku od 16 do 29 lat deklarowali wyższe zadowolenie z życia niż seniorzy. Odwrotną tendencję zaobserwowano jedynie w Danii, Szwecji, Irlandii, Holandii, Luksemburgu i Finlandii.

Wieś Czy Miasto? Oto Jest Pytanie

Gdzie jest szczęśliwsze życie – na wsi czy w mieście? Zależy od kraju, ale w Polsce wygrywa wieś. Może to to świeże powietrze?  Podobne odczucia zaobserwowano na Malcie, w Austrii, Finlandii, Holandii, Belgii, Irlandii, Szwecji, Danii, Luksemburgu. Z kolei w Bułgarii, Rumunii, Litwie, Słowacji, Portugalii, Węgrzech, Chorwacji, Cyprze, Niemczech i Słowenii za szczęśliwszych uważali się mieszkańcy miast.

Polacy: Narzekacze czy Szczęściarze? Odpowiedź Cię Zaskoczy!

Rodzinny Ogród Szczęścia

Najwyższy poziom szczęścia odnotowano w gospodarstwach domowych z dziećmi, zaś najniższy w jednoosobowych. Jakie są  tego wnioski? Jest to zjawisko specyficzne dla Europy, ponieważ badania przeprowadzone na innych kontynentach dają odwrotne wskazania. Niewykluczone jednak, że trend ten się odwróci, bo w latach 2018–2022 największy spadek poziomu satysfakcji – o 0,3 punktu – odnotowały europejskie rodziny z dziećmi na utrzymaniu.

Kobiety czy mężczyźni – kto jest szczęśliwszy?

Wydaje się, że w Europie nie ma różnicy. Wszyscy mamy równo na liczniku szczęścia. Fair play! Wprawdzie w latach 2018–2022 mężczyźni deklarowali nieco niższą satysfakcję, ale w tym roku obie płcie średnio w całej Unii uzyskały po 7,1 punktu. Należy pamiętać, że badanie opiera się na ankiecie, w której badani sami określają swój subiektywny poziom szczęścia, więc wyniki informują raczej o ich nastrojach, niż o obiektywnej sytuacji życiowej.

Snoop Dogg rzuca zioło!

Więc panowie, następnym razem, kiedy złapie Was ochota na narzekanie, pamiętajcie – statystycznie jesteśmy jednym z najszczęśliwszych narodów w Europie. Czas świętować… no chyba że traficie na korki w drodze do pracy, wtedy narzekanie dozwolone!

 

Źródło: Eurostat, opracowanie własne

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

error: Treści MENSIDER.COM są chronione.