Każdy właściciel psa wie, że te zwierzaki nie przepuszczą żadnej okazji, aby wyprosić coś do jedzenia. Zasiadamy do wigilijnego stołu i zaczyna się przedstawienie. Oczy głodzonego tygodniami i biednego psa..
Część z nas pod presją psich oczu ulega pupilowi i częstuje go ludzkimi przysmakami ze stołu. Dlaczego lepiej tego nie robić i jakie mogą być tego konsekwencje? Jak uniknąć dokarmiania psa podczas świątecznego spotkania z rodziną? Na wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.
Dlaczego nie możemy dokarmiać psów ludzkim jedzeniem?
Częściowo odpowiedź jest już zawarta w samym pytaniu. Ludzkie jedzenie co do zasady przeznaczone jest dla ludzi. Zwierzakom mogą szkodzić, m.in. przyprawy, które nie występują naturalnie w ich diecie. Pies posiada zupełnie inaczej skonstruowany organizm i układ pokarmowy. Wbrew pozorom o wiele delikatniejszy i nie przystosowany do współczesnego żywienia człowieka. Potrawy wigilijne z reguły są mocno przyprawione, smażone, pieczone, bardzo aromatyczne i ciężkostrawne, a właśnie takie najbardziej szkodzą zwierzęciu.
Pies przy stole szuka najsłabszego ogniwa
Przy wigilijnym stole szczególną uwagę należy zwrócić na dzieci i osoby lekceważące zasady żywienia psów. Może się wydawać, że jedna czekoladka lub pierożek, przecież nie zaszkodzą. Jednak po takiej uczcie Ty i Twój pies możecie spędzić święta na ostrym dyżurze u weterynarza. Bardzo dużo produktów, nieszkodliwych dla ludzi, może doprowadzić do poważnych powikłań u psów.
Warto pamiętać, że pies zawsze będzie chciał dostać jedzenie. To jest u niego naturalne, instynktowne i tego nie zmienimy. Pies, który żebrze, chodzący do naszej babci, cioci, dzieci które właśnie są przy stole, wybiera najsłabsze ogniwo. To jego szansa na dostanie czegoś na ząb.
Pies je to od zawsze i nic mu nie jest
Weźmy pod uwagę, że każde zwierzę jest inne, a zalecenia żywieniowe są ogólne, ujednolicone i dostosowane do wszystkich psów. Ktoś może powiedzieć, że jego pupil od małego zajada się kośćmi drobiowymi i nic mu nie jest. W porządku, jednak nie świadczy to o tym, że u dziesięciu innych przekąska z drobnych i ostrych kości nie może spowodować cierpień i utraty zdrowia.
Jak uniknąć dokarmiania psa podczas wigilii?
Niezaprzeczalny jest fakt, że pies jest członkiem rodziny. Oczywiste jest zatem, że Wigilię spędzimy wspólnie z naszym czworonogiem. Nie oznacza to jednak, że będzie zasiadał przy stole i jadł to co my.
Jeżeli spodziewasz się na święta większej ilości gości, warto porozmawiać z nimi, aby nie dokarmiali psa podczas kolacji. Nie rozmawiajmy na ten temat przy samym stole, kiedy to się dzieje. Zróbmy to trochę wcześniej. Oprócz samej prośby warto zobrazować, to co może być następstwem takiego dokarmiania. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego jaką krzywdę mogą wyrządzić naszemu pupilowi.
Wszyscy razem w święta
Większa ilość osób w domu to niesamowite emocje i radość dla naszych psów, pozwólmy im na chwilę zabawy. Jednak kiedy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka i zasiądziemy do wigilijnego stołu, przypomnijmy pupilowi o udaniu się na jego posłanie.
Jeżeli koniecznie chcesz podzielić się posiłkiem ze swoim czworonogiem, nie rób tego przy stole. Zaprowadź go do jego miski, w której zostawisz mu coś dobrego. Najlepiej przeznaczonego dla piesków.
Czego unikać w psiej diecie?
Pieczywo
Psy źle trawią chleb czy bułki, dlatego lepiej nimi nie dokarmiać czworonoga. Niewielkie ilości pieczywa nie powinny zaszkodzić, jednak problem w tym, że obecnie bardzo trudno kupić „prawdziwy” chleb, który nie będzie naszpikowany polepszaczami i konserwantami. Produkty pełnoziarniste mogą wywołać wzdęcia i zaparcia.
Grzyby
Popularny składnik wielu potraw wigilijnych. Zakazany dzieciom i zwierzętom. Grzyby są toksyczne dla nerek i wątroby psa. Nawet niewielka ilość może zaszkodzić, zwłaszcza małemu pieskowi.
Owoce
Niewielka ilość niektórych owoców nie zaszkodzi. Lepiej jednak nie podawać egzotycznych i takich, których pies jeszcze nie próbował. Nie wiadomo, jak na nie zareaguje organizm. Niewskazane są również bakalie, winogrona i awokado. Cytrusy zawierają olejki eteryczne, które mogą podrażnić błony śluzowe nosa i oczu i doprowadzić do rozregulowania układu pokarmowego psa.
Cebula i czosnek
Warzywa te zawierają dwusiarczki, które są toksyczne, doprowadzają do wzdęć i problemów z układem trawiennym. Cebula i czosnek znajduje się na liście produktów zabronionych w diecie psa.
Przyprawy
Praktycznie żadne przyprawy nie są dozwolone w psiej diecie. Zwierzęta powinny spożywać treściwe pokarmy, ale niesłone, niesłodkie i nieostre. Najbardziej szkodliwa jest sól, gorczyca, cynamon, ostra papryka i pieprz. Gałka muszkatołowa zawiera substancje toksyczne dla psa, a jej spożycie może doprowadzić do zatrucia objawiającego się drgawkami, wymiotami lub skurczami mięśni.
Potrawy smażone
Mięso i warzywa przyrządzane na patelni są ciężkostrawne i mogą uszkodzić wątrobę. Dania dla psa powinny być delikatne, najlepiej gotowane lub duszone.
Źródło: TVN, psy-pies.com, materiały własne
Reading your article has greatly helped me, and I agree with you. But I still have some questions. Can you help me? I will pay attention to your answer. thank you.
piano jazz music
Can you be more specific about the content of your article? After reading it, I still have some doubts. Hope you can help me. https://www.binance.com/sk/join?ref=WTOZ531Y
Fantastic perspective! The points you made are thought-provoking. For additional insights, check out this link: FIND OUT MORE. What do others think about this?