Netflix: Co decyduje o idealnej sylwetce?
Ten artykuł przeczytasz w minutę
Według uczestników popularnego koreańskiego programu survivalowego „Silni i sprawni: Starcie stu” najlepiej być szczupłym i umięśnionym.
Jeśli chodzi o idealne ciało, Woo Jin-yong jest dowodem na to, że większe niekoniecznie znaczy lepsze. Szczupły zawodnik CrossFitu i snowboardzista pokonał 99 innych uczestników survivalowego programu Netflix „Silni i sprawni: Starcie stu”. Wygrał 300 milionów wonów (ok 1 mln PLN), realizując serię wyczerpujących zadań, zwłaszcza wygrywając morderczy wyścig na bieżni, w którym 37-latek przebiegł ponad 20 okrążeń.
W popularnym koreańskim reality show setka sportowców w świetnej formie fizycznej, w tym reprezentujących kraj gimnastyków, kulturystów i zawodników MMA, wisiała na drążkach, podnosiła głazy i holowała dwutonowe statki, rywalizując o tytuł zawodnika o idealnej sylwetce.
„Silni i sprawni: Starcie stu” to pierwszy program bez scenariusza, który zajął najwyższe miejsce na liście nieanglojęzycznych seriali Netflix i przez ostatni miesiąc utrzymywał się w rankingu Top 10. W tym tygodniu, z 45,4 mln godzin oglądania, nadal jest najpopularniejszym serialem nieanglojęzycznym i szybko pnie się w górę, aby stać się drugim najczęściej oglądanym programem w naszym serwisie.
Misja: znaleźć idealną sylwetkę
Co definiuje idealną sylwetkę? Producent Jang Ho Gi próbuje odpowiedzieć na to pytanie od czasu, gdy przypadkiem trafił w centrum fitness na plakat „Najlepsze ciało miesiąca” prezentujący sportowców o różnych typach ciała, różnych posturach i uprawiających różne dyscypliny.
Zwycięzcą konkursu został ktoś inny niż jego faworyt, więc zaczął się zastanawiać, czym jest najlepsze ciało? Jak można porównać różne ciała? Czy istnieje jeden akceptowany przez wszystkich standard?
Szukając odpowiedzi na te pytania, postanowił opracować serię zadań, które wystawią na próbę wyznaczniki sprawności fizycznej: siłę mięśni, zmysł równowagi, wytrzymałość, zwinność i siłę woli.
Na potrzeby programu zbudowano olbrzymi plan, na którym znalazły się m.in. dwa boiska do piłki nożnej. Do ekipy zwerbowano popularnych filmowców, takich jak dyrektor artystyczny Yoo Jae-heon (Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pjongczangu, światowa trasa koncertowa zespołu BTS), dyrektor muzyczny Kim Seong-su („Squid Game”) i kostiumografka Choi Se-yeon („Parasite”, „Okja”). W każdym odcinku widzów czekały nieoczekiwane zwroty akcji.
Znaczenie ludzkiego ciała
Jang wierzy, że ludzkie ciało jest odzwierciedleniem historii ludzkości. Skupiając się wyłącznie na sylwetce, program „Silni i sprawni: Starcie stu” opowiada historię każdego uczestnika, niezależnie od jego wieku, zawodu czy narodowości.
Producent zrezygnował nawet z gospodarzy, którzy zwykle prowadzą programy bez scenariusza. Wszystko po to, aby widzowie mogli skupić się na zawodnikach, ich ciałach i ich reakcjach, gdy wykonywali trudne zadania.
Okrągła arena — jedna z najważniejszych lokacji na planie — została zaprojektowana na podstawie starożytnego rzymskiego Panteonu, którego nazwa to złożenie słów „pan” (w języku greckim „wszystko”) i „theon” („bóg”), aby podkreślić przesłanie, że „każde ciało jest inne, a wszystkie są piękne”.
Program „Silni i sprawni: Starcie stu” nie tylko dostarcza widzom rozrywki, ale także inspiruje ich do zakwestionowania wyobrażeń o idealnej sylwetce. – Nasz program skłania do zastanowienia się nad swoim ciałem i nad tym, co można zrobić, aby je poprawić – mówi Jang. – Nie chodzi tylko o siłę fizyczną, ale także o hart ducha i siłę woli, które pozwalają przekraczać własne granice.
Źródło: Netflix
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.