Karmienia psa – czy przestrzegasz tych zasad?

Ten artykuł przeczytasz w minutę

Wielu z nas traktuje naszych czworonożnych przyjaciół jak członków rodziny, często dzieląc z nimi nie tylko swoją miłość, ale i posiłki. Jednak czy zdajemy sobie sprawę, jak ważna jest właściwa higiena podczas karmienia naszych psów?

Nowe badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Stanu Północnej Karoliny rzuca światło na te kwestie i podkreśla istotę przestrzegania wytycznych dotyczących żywienia zwierząt.

Czy przestrzegasz tych zasad podczas karmienia psa?
fot. Canva

Czysta miska jest kluczem do zdrowego życia naszych pupilów

Dzielenie się z naszymi czworonożnymi przyjaciółmi ludzkim jedzeniem to nie jedyny poważny błąd. Oprócz tego co podajemy naszym zwierzętom liczy się również sposób podania jedzenia. Ten wątek poruszyli badacze z Uniwersytetu Stanu Północnej Karoliny, a swoje wnioski z badań opublikowali w czasopiśmie naukowym „PLOS ONE„. Naukowcy zwracają uwagę, na bardzo niski wskaźnik świadomości właścicieli psów z istnienia wytycznych Agencji Żywności i Leków dotyczących konserwacji i czyszczenia psich misek.

Niecałe 5% ankietowanych Amerykanów przyznało, że jest świadomych wytycznych FDA dotyczących żywienia zwierząt i zdają sobie sprawę, że powinni regularnie czyścić miski swoich zwierzaków, jednak nie podejmują tej czynności. Wyniki wykazały również, że 22% opiekunów psów czyści miski co tydzień, a 12% robi to codziennie. 18% respondentów przyznało, że myje miski rzadziej, niż co trzy miesiące lub w ogóle.

Święta z psem. O czym należy pamiętać?

Karmienie Psa – Zadbaj o higienę przy przygotowywaniu posiłków

Eksperci potwierdzają, że choć te zasady mogą wydawać się nietypowe, to jednak mają swoje uzasadnienie. Jedynie 34% ankietowanych praktykowało mycie rąk przed i po karmieniu swoich pupili. Mycie rąk to prosta, ale kluczowa praktyka higieniczna, która może zdecydowanie zmniejszyć ryzyko przenoszenia bakterii między jedzeniem dla zwierząt a jedzeniem dla ludzi. Niedostateczna higiena rąk może prowadzić do potencjalnego przenoszenia szkodliwych bakterii, takich jak Salmonella czy E. coli. Warto zaznaczyć, że są one szczególnie niebezpieczne dla osób o obniżonej odporności oraz dla dzieci.

Właściciele zwierząt powinni zdawać sobie sprawę z tego, że w miskach z karmą dla zwierząt domowych mogą występować groźne bakterie. Mało kto jest świadom, że istnieją konkretne zalecenia, jak należy dbać o tę higienę” – powiedziała Emily Luisana, główna autorka badania w komunikacie prasowym.

Podsumowanie

Badanie rzuca nowe światło na to, jak ważne jest zadbanie o higienę żywienia naszych psów. Edukacja w tej kwestii staje się kluczowym elementem dbania o zdrowie i bezpieczeństwo naszych zwierząt. Zdrowe psiaki to szczęśliwe psiaki, a my chcemy, żebyście mieli szczęśliwe psiaki, prawda? Czas zadbać o nasze czworonogi z klasą!

 

Źródło: national-geographic.pl, heintelligencer.com, FDA

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

error: Treści MENSIDER.COM są chronione.