Święta z psem. O czym należy pamiętać?

Ten artykuł przeczytasz w 2 min

Biblia nie wspomina o zwierzętach znajdujących się w betlejemskiej grocie, można jednak przypuszczać, że były tam m.in. owce, osioł oraz wielbłądy. A co z nieprzerwanym od setek lat najlepszym przyjacielem człowieka?

Pies we współczesnej kulturze zajmuje coraz więcej miejsca, dotyczy to również Bożego Narodzenia. Są zatem kwestie, które wymagają komentarza, m.in. czy zwierzak to dobry pomysł pod choinkę? Jeżeli jesteś jednak już szczęśliwym posiadaczem czworonoga, sprawdź, na co uważać podczas wigilijnej kolacji.

30 Of The Cutest Christmas Puppies On Earth [PICTURES] - DogTime

Zwierze nie jest dobrym pomysłem na prezent

Niestety, ale znając powtarzające się historie z poprzednich lat, łatwo jest wywnioskować, że Boże Narodzenie to nie najlepszy okres dla czworonogów. Szczególnie tych, traktowanych jako prezent pod choinkę. Chociaż może się to wydawać wspaniałym pomysłem, który uszczęśliwi wasze dzieci lub drugie połówki — nie róbcie tego! Najpierw podejmiecie dyskusję, wspólnie rozmawiajcie oraz realnie oceńcie, czy zwierzak w waszych domach będzie miał prawdziwy dom, rodzinę i opiekę. Zwierzęta wymagają uwagi oraz specjalnej opieki, której same sobie nie zapewnią. Setki psów rocznie cierpią z powodu ludzkiego braku odpowiedzialności, rozsądku oraz bezmyślności.

Pies pod choinką ma głównie zapewnić rozrywkę i towarzystwo obdarowanemu. Jednak to bardzo krótkowzroczne podejście, szczególnie kiedy piesek trafia w czyjeś ręce nagle, bez wcześniejszych ustaleń, w najbardziej intensywny emocjonalnie wieczór w roku.

Na co uważać w Święta, kiedy jesteś już posiadaczem psa?

Święta Bożego Narodzenia to czas bardzo wyjątkowy, który najczęściej spędzamy z najbliższymi. Oczywiste jest, że nie może zabraknąć również u naszego boku ukochanego czworonoga. Przecież bezdyskusyjnie jest członkiem naszej rodziny. Jednak okres Świąt to także okres małego zamieszania, podczas których może zdarzyć się wiele nieoczekiwanych sytuacji, które mogą być potencjalnie niebezpieczne dla czworonoga. Kto chociaż raz szukał otwartej lecznicy w święta, ten wie, że to duże wyzwanie!

Oczym pamiętać, aby święta z psem były spokojne i bezpieczne? Sprawdź:

Jak kupić płaszcz na lata? Porady stylisty męskiego

Powitanie gości

Czasem może to przyjąć obraz dantejskich scen. Nie każdy pies potrafi spokojnie przywitać gości przybywających do jego domu. Czasem są zbyt podekscytowane i skaczą na wchodzącą do domu osobę. Często kończy się to upadkiem naszego gościa lub rozdartą/ ubrudzoną kreacją.

Five Steps to Take When Rehoming a Dog

Jeśli chcesz uniknąć nieprzyjemnych sytuacji przy drzwiach, warto już wcześniej trenować z psem spokojne witanie gości. Jeśli jednak nie pomyślałeś o tym zawczasu, przed wpuszczeniem naszego gościa możemy zapiąć psa na smycz. To powinno trochę ujarzmić naszą bestię. W tej stresującej sytuacji dobre jest też podanie psu do pyska pluszaka.  Noszenie zabawki w pysku pozwala opanować jego silne emocje.

Wigilijny stół to nie psi bufet

Psy, to specjaliści od wąchania.  Czują, co się kroi w naszych kuchniach, dlatego smakowite zapachy skuszą niemal każdego czworonoga. Kto raz widział słodkie, proszące „psie oczy” ten wie, że trudno przejść obok nich obojętnie. Jednak dokarmianie zwierząt potrawami z wigilijnej kolacji może nieść ze sobą poważne konsekwencje. Psiak może dostać biegunki, ale także poważnie się zatruć! Bigos, pierogi z kapustą i grzybami, barszcz, pasztet, ryba, makowiec – to wszystko może zaszkodzić naszemu emocjonalnemu manipulatorowi. Lepiej więc jest podzielić się tylko opłatkiem i wskazywać psu jego miskę.

7 Christmas foods you should never feed to your dog - Which? News

Jeżeli przyjmujecie gości, koniecznie wytłumaczcie im, jak niebezpieczne jest takie dokarmianie pupila ludzkim jedzeniem. To zdecydowanie będzie świadczyć o waszej odpowiedzialności. Niestety w każdej rodzinie znajdą się mądrzejsi.. i nie podporządkują się uwagom gospodarza. Idealnym rozwiązaniem, aby uniknąć konfliktów i niebezpiecznego zatrucia psa, gościom można rozdać psie przysmaki, które będą mogli podawać zwierzakowi do woli.

Dekoracje, szklane wyzwanie

Choinka obwieszona świecidełkami, bombkami, migoczącymi lampkami oraz kusząca zapachem powieszonych pierniczków i cukierków w papierkach może okazać się bardzo interesującym obiektem dla naszego czworonoga. Wszystko to jest potencjalnym niebezpieczeństwem dla naszego psa. Dlaczego? Istnieje duże ryzyko (szczególnie przy szczeniętach), że mogą się skaleczyć, porazić prądem, zjeść coś, co niekoniecznie jest jadalne lub ..zrzucić na siebie całą choinkę.

10 Tips for Keeping Your Dog Away From Your Christmas Tree

Aby wyjść naprzeciw kłopotom, warto nie instalować nic atrakcyjnego dla psa w jego zasięgu. Uwaga, jeżeli będą to pierwsze Święta z twoim pupilem, można założyć, że interesujące będzie dla niego..  wszystko. Inaczej ma się sprawa, gdy znamy naszego czworonoga dłużej i już wiemy, co może wpaść u w oko i czego się spodziewać.

Do Dogs Like Looking at Christmas Lights? - Alaska Dog Works

Najbezpieczniej na choince wieszać bombki z plastiku, natomiast lampki i łańcuchy wysoko. Jeżeli chodzi o pierniczki i inne jadalne osoby zdecydowanie z nich zrezygnujmy. Jeżeli jesteś opiekunem szczeniaka, zrób wyjątek i w te Święta wybierz małą choinkę, którą postawisz na meblach, poza zasięgiem małego.

Gwiazda betlejemska, jest niebezpieczna dla psów i kotów

Zaraz po choince, w naszych domach drugą najpopularniejszą rośliną w Święta jest gwiazda betlejemska [wilczomlecz nadobny/ poinsecja nadobna]. Zarówno dla psów, jak i dla kotów, jest stosunkowo niebezpieczna. Bez paniki, nie chodzi o całą roślinę, a jedynie o jej mleczny sok, znajdujący się w łodygach, liściach i korzeniach. Co ciekawe, najbardziej charakterystyczny fragment rośliny, czyli jej czerwone kwiaty, nie zawiera tego soku.

Uważaj! Gwiazda betlejemska jest trująca dla psów! - Psy.pl | Psy.pl

Czego można się spodziewać, gdy nasze zwierzaki poczęstują się gwiazdą betlejemską?  Prawdopodobnie pojawią się u nich wymioty lub biegunka. Jeśli mleczny sok dostanie się do oka, istnieje duże ryzyko ich zaczerwienienia. Wszystkie te objawy powinny jednak zniknąć samoistnie.

Nieco inaczej ma się sprawa z jemiołą. To roślina o bardziej toksycznym wpływie na psi organizm. Zwierzakom, które wpadną na pomysł, by ją zjeść, grożą takie objawy jak obniżenie ciśnienia krwi, czy problemy z oddychaniem.

 

Źródło: opracowanie własne, psy.pl, „Pies z charakterem”

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

error: Treści MENSIDER.COM są chronione.