3 miliony dolarów za lot turystyczny w kosmos

Ten artykuł przeczytasz w 2 min

1

Oferty na ostatnie wolne miejsce na lot Blue Origin, który ma się odbyć 20 lipca podskoczyły o 1,4 miliona dolarów w ciągu 24 godzin. Lot nadaje podróżom kosmicznym nowy charakter: turystycznej astronautyki.

 

Przy ofertach zbliżających się do 3 milionów dolarów i przewidywanych jeszcze wyższych, ostatnie wolne miejsce na rakiecie Blue Origin New Shepard może stać się najdroższym biletem pierwszej klasy na świecie. 30-minutowy lot w kosmos ma wystartować 20 lipca, z sześcioma pasażerami na pokładzie.

Rozpoczęliśmy licytację 5 maja i otrzymaliśmy 5200 ofert ze 136 krajów” – powiedziała Robb Report Ariane Cornell, dyrektor ds. Sprzedaży astronautów w Blue Origin.

Chcesz zostać pierwszym na świecie turystycznym astronautą? Cornell powiedział, że potencjalni oferenci będą musieli wpłacić depozyt w wysokości 10 000 USD (który jest zwracany, jeśli nie będziesz właścicielem zwycięskiej oferty).

Dochód zostanie przekazany do klubu Blue Origin’s Club for the Future , który jest fundacją „mającą na celu wprowadzenie dzieci w tematykę kosmiczną lub przynajmniej myśleniu o kosmosie” – mówi Cornell.

startująca rakieta Blue Orgins
Licytant z najwyższą ofertą nie tylko zdobędzie miejsce na statku New Sheperd, ale stanie się również częścią pierwszej kosmicznej załogi turystycznej. / fot. Blue Orgins

Oferent z najwyższą ofertą przejdzie dwudniowe szkolenie przed startem, 20 lipca w kosmicznym centrum Blue Origin w górach Gwadelupy na wschód od El Paso w Teksasie, USA. Misja ma na celu odtworzenie lotu astronauty Alana Sheparda, który został pierwszym Amerykaninem w kosmosie 5 maja 1961 r. Sześćdziesiąt lat później po tym wydarzeniu, sześciu astronautów turystycznych zostanie wrzuconych w kapsułę na pokładzie rakiety New Sheperd. Podczas lotu będą doświadczać około trzech minut ekstazy w stanie nieważkości.

Jedna trzecia kapsuły – z 30 razy większą objętością niż oryginalna Freedom 7 Sheparda – składa się z okien, dzięki czemu astronauci będą mieli wyjątkowy widok na rodzimą planetę, a także na czerń kosmosu. Kapsuła opadnie z powrotem na Ziemię, a w celu lądowania na pustyni w Teksasie w pobliżu centrum kosmicznego, zostaną uruchomione trzy spadochrony.

kapsuła blue orgin z trzema spadochronami
Rakieta i kapsuła są zautomatyzowane, więc lot będzie kontrolowany przez komputery od startu do lądowania / Blue Orgin

Zarówno rakieta, jak i kapsuła są wielokrotnego użytku, po ukończeniu ponad 15 misji testowych w ciągu ostatnich kilku lat, w tym trzech testów „ucieczki”, które symulowały sytuacje awaryjne. 

„Wszystko jest w pełni zautomatyzowane, więc po dwóch minutach lotu rakieta leci sama” – mówi Cornell.

Wystrzelenie rakiety 20 lipca będzie historycznym wydarzeniem, ponieważ oznacza początek wyścigu turystyki kosmicznej. Blue Origin będzie pierwszy po wyjęciu z pudełka, choć będzie konkurował z Sir Richard Branson’s Virgin Galactic.  Miejsca na pokładzie statku SpaceShipTwo Unity zostały sprzedane za 250 000 dolarów osobom, które zarejestrowały się wcześniej, ale rzecznik firmy powiedział, że dalsza sprzedaż biletów zostanie wznowiona dopiero po odbyciu pierwszego lotu Bransona. Oczekuje się, że ceny kolejnych miejsc będą znacznie wyższe. Firma zapowiedziała, że ​​następny lot testowy zakończy się w sobotę, o ile pogoda na to pozwoli.

Jeff Bezos's Blue Origin organizuje publiczną aukcję, aby kupić ostatnie miejsce na swój pierwszy kosmiczny lot turystyczny 20 lipca.
Kapsuła Blue Origin ma duże okna, przez które można podziwiać spektakularny widok Ziemi z kosmosu./ Blue Orgin

Miliarder Jared Issacman zapłacił za cztery miejsca w kapsule załogi SpaceX Dragon w ramach swojej misji Inspiration4, która ma wystartować jesienią tego roku. Oczekuje się, że ten lot będzie pierwszą prywatną misją w kosmosie.

1 komentarz
  1. study music mówi

    study music

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

error: Treści MENSIDER.COM są chronione.