Rewolucja na polskim lotnisku. Koniec z wyciąganiem płynów i elektroniki

Ten news przeczytasz w minutę

Pierwsze z polskich lotnisk wprowadza znaczące innowacje. Jeszcze w tym roku operator lotniska zamierza zainstalować nowoczesne skanery CT, które znacznie uproszczą procedurę kontroli bezpieczeństwa.

Dzięki instalacji nowych urządzeń, pasażerowie nie będą musieli wyjmować płynów ani elektroniki z bagażu podręcznego. Ich bagaż zostanie w całości przeskanowany przez nowe urządzenia.

Kraków-Balice rewolucja na polskim lotnisku. Koniec z wyciąganiem płynów i elektroniki

Innowacje w bezpieczeństwie lotniczym

Każdy kto przeszedł kontrolę bezpieczeństwa na lotnisku, pewnie nie jeden raz doświadczył frustracji związanej z koniecznością (niekiedy dosłownie) rozpakowania swojego bagażu na taśmie. Procedura ta, oprócz bycia czasochłonną, często bywa również uciążliwa ze względu na wydłużające się oczekiwanie na przejście do strefy bezcłowej i oczekiwanie na swój lot.

Dlatego lotniska na całym świcie nieustannie ulepszają swoje procedury, aby ułatwić nam podróżowanie. Od niedawna, zwłaszcza w Europie, rozpoczęto testowanie nowych skanerów bezpieczeństwa, które mają na celu przyśpieszenie kontroli bezpieczeństwa. Na wielu lotniskach pasażerowie nie muszą już wyjmować z bagażu podręcznego swoich telefonów, laptopów oraz innych urządzeń elektronicznych. Co więcej, niektóre porty lotnicze zwiększają dopuszczalny limit płynów w bagażu podręcznym do 2 litrów. Inne całkowicie rezygnują z tego ograniczenia.

Kraków-Balice zaopatrzy się w nowoczesne skanery CT

Po tym jak nowoczesne skanery CT zyskały popularność m.in. na London City Airport, pierwszy polski port lotniczy również zdecydował się na ich zakup. Krakowskie lotnisko im. Jana Pawła II w Balicach planuje w najbliższym czasie wyposażyć się w nowoczesny sprzęt. Decyzja ta została ogłoszona podczas konferencji prasowej, na której przedstawiono plany rozwoju i rozbudowy lotniska. Jeszcze w tym roku na drugim co do wielkości lotnisku w Polsce zostanie zainstalowanych aż 8 takich urządzeń.

Lotnisko

Czy lotnisko Kraków-Balice zniesie limity płynów?

Warto zaznaczyć, że zakup najnowocześniejszych skanerów CT przez lotnisko Kraków-Balice niekoniecznie musi skutkować całkowitym zniesieniem limitu płynów w bagażu podręcznym. Lotnisko mogłoby rozważyć zdecydowanie się na środki podobne do tych, które wprowadził helsiński port lotniczy. W czerwcu 2023 roku, wraz z wdrożeniem nowego sprzętu do kontroli bezpieczeństwa, helsińskie lotnisko zwiększyło limit płynów w opakowaniach do 2 litrów.

Lotnisko Chopina po testach nowoczesnych skanerów

Do tej pory jedynym polskim portem lotniczym, które testowało technologie nowoczesnych skanerów CT było Lotnisko Chopina w Warszawie. Testy miały miejsce w zeszłym roku w okresie od lipca do września, mając na celu ocenę faktycznego przyśpieszenia kontroli pasażerów.

Jednocześnie już można stwierdzić, że urządzenie w fazie testów wykazuje się wyższą przepustowością niż urządzenia do tej pory stosowane na Lotnisku Chopina. Po zakończonych testach stosowne decyzje biznesowe zostaną podjęte” – poinformował Piotr Rudzki z biura prasowego PPL redakcję TVN24.

Dreamlinery PLL LOT zyskają nowe wnętrza

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

error: Treści MENSIDER.COM są chronione.