Te firmy wiedzą o Tobie więcej niż znajomi!

Ten artykuł przeczytasz w minutę

Media społecznościowe, aplikacje randkowe, zakupowe, komunikatory oraz serwisy streamingowe. Każdy z nas korzysta z nich codziennie, często przez wiele godzin. Ale poza cennym czasem, atencją i pieniędzmi, zostawiamy tam równie cenne i wrażliwe dane o nas samych. Firma Clario zbadała, które apki wiedzą o nas więcej niż niejeden znajomy, a nawet członek rodziny.

Codziennie zostawiamy po sobie cyfrowy ślad

Dane które wklepujemy wypełniając formularz, informacje które przeglądamy, video które wybieramy – to właśnie takie dane są później lub nawet w czasie rzeczywistym, wykorzystywane i przeliczane przez algorytmy. A to wszystko by lepiej dopasować „specjalnie dla nas i szytę na miarę” – reklamy, posty, produkty, muzykę czy seriale, a nawet ludzi, którzy wpadną nam w oko i pozwolą ponownie się zakochać. To wszystko, to tylko oczywiście wierzchołek góry lodowej – algorytmy mają sprawić, że będziemy spędzać jeszcze więcej czasu przed ekranami oraz finalnie kupimy o wiele więcej wszystkiego.

Rasa, orientacja a może stan zdrowia – takie dane zostawiamy w sieci

Często nawet nie mamy świadomości jak dużo informacji o sobie zostawiamy w szeroko pojętym internecie. Clario zbadało kto wie o nas tyle, by móc nas zawstydzić. Pod uwagę brał ponad 30 różnego rodzaju danych od typowych jak email, imię, płeć, po bardziej intymne jak rasa, orientacja seksualna, zarobki, nasze wymiary, zainteresowania, numer karty czy konta bankowego, ale także informacje o naszym stanie zdrowia.

Facebook, Tinder a może Pornhub? Kto ma o nas najwięcej informacji?

Okazało się, że w pierwszej piątce są oczywiście takie giganty zbierania danych jak: Facebook czy Instagram, co raczej nikogo nie dziwi. Tuż za nimi są też najpopularniejsze portale randkowe – Tinder oraz Grindr. Co ciekawe – pierwszą piątkę zamyka Uber. Wysoko plasują się również przedstawiciele stremingu – Spotify i Netflix. Zaskakują niskie pozycje TikToka, Whatsapp’a oraz Pornhuba, aplikacji i serwisów bijących rekordy popularności, które pojawiają się dopiero pod koniec stawki.

Poniżej znajdziesz pełny ranking firm, które zbierają o nas najwięcej danych

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

error: Treści MENSIDER.COM są chronione.