Seks w Związku: Jak Utrzymać Iskrę?

Ten artykuł przeczytasz w 2 min

W romantycznych związkach więź seksualna może dostarczyć nam wielu korzyści. Od fizycznej przyjemności, poprzez głęboką emocjonalną bliskość, aż po redukcję stresu i relaks. Warto zrozumieć, kiedy brak tej aktywności może sygnalizować problemy.

Kiedy mówimy o „seksie”, niekoniecznie mamy na myśli samą penetrację. Seks może obejmować głębokie pocałunki, pieszczoty, przyjemność oralną lub jakikolwiek inny rodzaj kontaktu seksualnego, jaki ty i twój partner(ka) możecie sobie wyobrazić i praktykować ze sobą.

Seks w Związku: Jak Utrzymać Iskrę?

Oznaki zbyt długiej przerwy:

 • Jeśli którykolwiek partner martwi się brakiem seksu
 • Jeśli coś wpływa na pożądanie seksualne
 • Jeśli jeden z partnerów chce uprawiać więcej seksu
 • Jeśli częstotliwość seksualna wpływa na związek

Jak faza miesiąca miodowego wpływa na częstotliwość seksualną

Często na początku związku – podczas tzw. „fazy miesiąca miodowego” lub „fazy limerencji” – pary nie mogą oderwać od siebie rąk. Kiedy chemia odgrywa kluczową rolę we wczesnych etapach więzi romantycznej, nasze hormony potrafią nas przenosić przez kilka lat pełnych wrażeń seksualnych. W tym czasie ty i twoja połówka możecie czuć, że „wszystko się zgadza”.

Wyzwania po fazie miesiąca miodowego:

 • Odkrywanie nawyków i cech partnera
 • Wpływ życia codziennego na intymność

Polka myśli o seksie nawet kilka razy w tygodniu!

Co może być przyczyną braku seksu w związku?

Istnieje wiele potencjalnych czynników, które mogą przyczynić się do zmniejszenia pożądania seksualnego lub braku zainteresowania seksem.

Czynniki wpływające na brak seksu:

 • Czynniki fizyczne (takie jak brak snu, urazy i ból)
 • Czynniki psychiczne (takie jak stres, depresja i lęk)
 • Skutki uboczne leków
 • Brak odpowiednich bodźców
 • Oczekiwanie negatywnych rezultatów
 • Problemy w związku

W miarę upływu czasu częstotliwość uprawiania seksu maleje, co sprawia, że trudno jest ustalić jednoznaczną normę. W rzeczywistości, to ile seksu uznacie za wystarczające, jest kwestią subiektywną i zależy wyłącznie od was. Nie ma uniwersalnej magicznej liczby, bowiem preferencje różnią się – niektóre pary chcą uprawiać seks codziennie, inne raz lub dwa razy w tygodniu, a jeszcze inne są zadowolone z seksu raz w miesiącu lub rzadziej. Kiedy preferowana częstotliwość różni się między tobą a partnerem – powiedzmy, że chcesz mieć seks przynajmniej 2 razy w tygodniu, a twoja połówka idzie bardziej w kierunku raz w miesiącu – nazywamy to rozbieżnością pożądania i nie oznacza to końca waszego związku.

Seks w Związku: Jak Utrzymać Iskrę?

Co możemy zrobić w przypadku braku utrzymania relacji seksualnej?

Krok 1: Rozmowa z partnerem

Pierwszym krokiem jest porozmawianie o tym z partnerem. Jeśli nie zwrócimy uwagi na różnice w pożądaniu, możemy się znaleźć w sytuacji frustracji, urazy, ambicji, a czasem nawet niewierności.

Krok 2: Znalezienie wspólnego rozwiązania

Jeśli preferowana częstotliwość różni się, nazywamy to rozbieżnością pożądania, i nie oznacza to końca waszego związku. Znajdźcie kompromis i zastanówcie się, co może przyczynić się do spadku pożądania.

Krok 3: Wspólne eksplorowanie intymności

Dobre, przyjemne, regularne życie seksualne to coś, czego możecie nauczyć się razem na każdym etapie. Wróćcie do czasów kiedy zaczynaliście i znajdźcie nowe sposoby na ekscytujące zbliżenie fizyczne. Pamiętajcie także o innych formach intymności.

Krok 4: Pomoc profesjonalisty

Jeśli komunikacja wydaje się skomplikowana, skonsultujcie się z profesjonalistą. Pomoże zrozumieć czynniki przyczyniające się do obniżonej częstotliwości i wesprze w powrocie do pożądanej sfery seksualnej.

Seks w Związku: Jak Utrzymać Iskrę?

Podsumowanie

Pożądanie seksualne i więź pomagają utrzymać związek przy życiu. Ważne jest, abyście jako para byli elastyczni i otwarci na rozmowę o waszych potrzebach i pragnieniach. Pamiętajcie, że intymność to szerokie spektrum działań, więc znajdźcie wspólny język, który przynosi satysfakcję obu stronom. Jeśli napotkacie trudności, nie wahajcie się szukać profesjonalnej pomocy. Dobro waszego związku zasługuje na ten wysiłek.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

error: Treści MENSIDER.COM są chronione.