6 sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy w 2022 roku

Ten artykuł przeczytasz w minutę

W 2022 r. nasze koszty znacznie wzrosły. Wszyscy odczuliśmy wpływ inflacji, która spowodowała rosnące koszty energii, żywności, paliwa i wielu innych. To prawdopodobnie nie koniec podwyżek cen.

Nawet codzienne potrzeby, takie jak ceny benzyny, rosną, powodując, że koszty życia wymykają się spod kontroli przeciętnego gospodarstwa domowego. Kluczowe jest uwzględnienie tych podwyżek, aby uniknąć wzrostu poziomu zadłużenia, co skutkuje mniej niż idealnym stylem życia.

Przedstawiliśmy kilka najważniejszych wskazówek, jak możecie w tym roku skupić się na oszczędzaniu pieniędzy, aby mieć większą kontrolę nad swoimi finansami.

1. Rzuć palenie

Palenie to kosztowny nawyk, średnio ponad 6500 zł rocznie. Ta kwota wystarczyłaby na pokrycie wielu wspomnianych rachunków. Znalezienie tańszej i mniej szkodliwej nikotynowej terapii zastępczej, takiej jak guma nikotynowa lub e-papierosy, może nieco ułatwić sprawę, jeśli walczysz z rzuceniem palenia.

Nikotynowe terapie zastępcze (NTZ) kosztują średnio trzy razy mniej, w porównaniu dorocznego palenia. Jedną z kluczowych korzyści NTZ jest kontrola, którą uzyskujesz, pozwalając na stopniowe zmniejszanie spożycia nikotyny w organizmie.

2. Spakuj posiłek do pracy

Pieniądze, które codziennie wydajemy na obiady, szybko się sumują. Przeciętny pracownik może wydać na posiłek ok. 100 zł tygodniowo, co daje ponad 5000 zł rocznie, licząc tylko koszt samego obiadu.

Ten wydatek można radykalnie zmniejszyć, przygotowując posiłek w domu, np. wieczorem przed kolejnym dniem. Ta niewielka zmiana może obniżyć Twoje średnie wydatki o ponad połowę.

3. Zmniejsz ilość usług lub zdegraduj ofertę

Obecnie mamy wiele abonamentów na telewizję, Internet szerokopasmowy i telefony. Ważne jest, aby mieć oko na to, czego używasz. Być może obecnie wykorzystujesz tylko 10 GB transferu danych w telefonie, więc płacenie za 20 GB miesięcznie to tylko dodatkowy wydatek, którego nie potrzebujesz, co może obniżyć koszty.

Zmniejszenie pakietów telewizyjnych, których nie oglądasz, może również zaoszczędzić pieniądze. Mamy teraz usługi takie jak Netflix, HBO, Player i Amazon, które zawierają o wiele więcej niż niewykorzystany pakiet telewizyjny o wysokiej cenie.

4. Sprawdź swoje polisy ubezpieczeniowe

Szukanie polis ubezpieczeniowych może przyprawiać o ból głowy. Niezależnie od tego, czy jest to ubezpieczenie samochodu, czy ubezpieczenie domu. Często łatwiej jest po prostu odnowić polisę niż szukać nowych ofert.

Jednak internetowe porównywarki ofert, ułatwiają przeciętnemu konsumentowi zakup nowych tańszych ofert. W 9/10 przypadków znajdziesz tam tańszą opcję, która pomoże Ci zaoszczędzić.

5. Oddziel swoje potrzeby od zachcianek

Codziennie jesteśmy otoczeni i narażeni na różnego rodzaju bodźce, które sprawią, że umysł myśli, że czegoś chcesz. Spróbuj oddzielić to, czego potrzebujesz, od tego, czego chcesz. Może to radykalnie obniżyć koszty i pomóc uniknąć zakupu rzeczy, które nie wnoszą żadnej wartości do Twojego życia.

Dowiedz się, co jest niezbędne w Twoim życiu. Rzeczy, których pragniesz, to zazwyczaj powtarzające się wydatki, które prawdopodobnie pochłoną dużą część Twoich miesięcznych wydatków.

6. Śledź i analizuj swoje wydatki

Niezbędne jest śledzenie wydatków. Listy zakupów są niezbędne, ponieważ powstrzymają Cię przed niepotrzebnymi wydawaniem pieniędzy w supermarkecie. Warto również zauważyć, że wiele aplikacji mobilnych może pomóc w śledzeniu wydatków. Możesz zatem użyć jednej, aby zobaczyć, gdzie wydajesz pieniądze każdego miesiąca. Miejmy nadzieję, że nie musisz zbytnio zmieniać swojego obecnego stylu życia.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

error: Treści MENSIDER.COM są chronione.