Wakacyjna ściągawka od Preply. Dzięki niej zamówisz piwo w prawie każdym języku

Ten poradnik przeczytasz w minutę

Znajomość podstawowych zwrotów za granicą potrafi uratować życie. Przyda się na przykład, gdy zgubimy drogę lub… dopadnie nas pragnienie. Na całym świecie nie brakuje miłośników zimnego piwa, zwłaszcza w sezonie wakacyjnym.

Z myślą o nich platforma do nauki języków obcych Preply.com przygotowała krótki przewodnik. Pozwala porozumieć się z miejscowym barmanem i zamówić ten bursztynowy trunek w różnych częściach świata.

Piwo na Wyspach zamówisz bez najmniejszych problemów

Najpopularniejszym językiem jest oczywiście angielski. Piwo warzone jest w Anglii od tysięcy lat – to właśnie stamtąd pochodzą takie rodzaje piwa, jak stout, porter czy pale ale. Aby zamówić piwo w Wielkiej Brytanii (oraz w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Nowej Zelandii czy Australii), wystarczy zapytać „Can I have a beer, please?”. Z Anglii całkiem blisko jest do Irlandii, gdzie z kolei króluje ciemny Guinness. Zamawiając tam piwo, warto skorzystać ze zwrotu „Pionta beoir, le do thoil”.

Jak dogadać się w krajach prawdziwych piwoszy?

Zdecydowanie najbardziej spragnionym narodem w Europie są Czesi – na jednego obywatela przypada ponad 100 litrów piwa rocznie. Przebywasz z wizytą u naszych południowych sąsiadów i marzy Ci się kufel schłodzonego pilznera? Powiedz przy barze „Dám si jedno pivo”. Na drugim miejscu pod względem zamiłowania do napoju z pianką są Niemcy – kraj znany między innymi z Oktoberfest. Tam warto posłużyć się wyrażeniem „Ich hätte gerne ein Bier” – podobnie zresztą jak w Austrii, która zamyka podium największych europejskich piwoszy.

Preply

Zimne piwo na gorącym południu Europy – jak je zamówić?

Południe Europy kojarzy się głównie z winem, ale nie brakuje tam znanych browarów, które produkują lekkie i jasne piwa. Jak zamówić ten trunek w barze przy plaży? W Portugalii przyjdzie nam z pomocą zdanie „Eu gostaria de uma cerveja”, we Włoszech  „Vorrei una birra”, w Grecji „Μια μπύρα, παρακαλώ”, a w Hiszpanii (podobnie jak w Meksyku, Kolumbii czy Argentynie) „Una cerveza, por favor”. Popularnym kierunkiem turystycznym wśród Polaków jest też Chorwacja – tam wystarczą dwa proste słowa „Molim pivo”.

Potrzeba niewiele, by porozumieć się z lokalsami

Wiele osób obawia się mówienia w obcym języku, jeśli zna go tylko w bardzo podstawowym stopniu. Niesłusznie! Z pewnością nikt nie będzie miał nam za złe nieprawidłowej wymowy czy błędów gramatycznych – często uśmiech i dobre chęci potrafią zrobić lepsze wrażenie niż perfekcyjna znajomość języka. W dodatku wakacje są idealnym czasem, by odświeżyć znajomość języków lub otworzyć się na naukę nowych.

 

Jeśli wybierzesz się w podróż podczas wakacji, możesz znaleźć się w miejscu, w którym mówi się językiem, którego się uczysz. Daje tocenną okazję dozanurzenia się w języku – ćwiczenia swoich umiejętności w rzeczywistych sytuacjach z mieszkańcami i uczenia się potocznego słownictwa, które może nie być omawiane na formalnych kursach językowych – komentuje Sylvia Johnson z Preply.com.

Preply

 

Pełna wersja poradnika z przydatnymi zwrotami w 60 językach z całego świata (w tym skandynawskich, azjatyckich czy afrykańskich) dostępna jest na blogu Preply.

 

Źródło: Preply

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

error: Treści MENSIDER.COM są chronione.