Rolety czy żaluzje – które osłony przeciwsłoneczne wybrać?

Artykuł sponsorowany

Na rynku dostępny jest ogromny wybór osłon przeciwsłonecznych – dzięki nim możemy zapewnić sobie więcej cienia, gdy tego potrzebujemy, a w tych najcieplejszych miesiącach także zabezpieczyć mieszkanie przed nadmiernym nagrzewaniem. Wśród popularnych rozwiązań zdecydowanie królują żaluzje i rolety. Jakie są ich zalety i wady, a także w jakich przypadkach okazują się najlepszym rozwiązaniem? W tym artykule dowiesz się więcej na ten temat.

Rolety czy żaluzje – co wybrać?

Jeśli chodzi o ochronę przeciwsłoneczną w domu, dostępnych jest wiele opcji – dwie popularne z nich to właśnie rolety i żaluzje. Choć na pierwszy rzut oka mogą wydawać się podobne, w rzeczywistości istnieje kilka różnic w wyglądzie i funkcjonalności, które mogą mieć wpływ na Twoją decyzję odnośnie zakupu. Trudno tu wskazać opcję, która definitywnie przeważa nad drugą, ponieważ wszystko zależy od ogólnej estetyki domu oraz gustu gospodarza – warto więc rozważyć wszystkie za i przeciw każdej z wymienianych opcji.

Rolety – materiały i design

Rolety mają elegancki i nowoczesny wygląd, a prosta konstrukcja pozwala im płynnie wtopić się w wystrój wnętrza. Z drugiej strony mogą też oferować bardziej tradycyjny i klasyczny wygląd, z regulowanymi listwami, które dodają tekstury i głębi Twoim oknom. Dominującymi materiałami w produkcji są poliester i poliamid, a możliwości wyboru kolorów i wzorów zależą właściwie wyłącznie od wyobraźni producentów.

Rolety – wady i zalety

Rolety są popularnym wyborem wśród wielu właścicieli domów ze względu na ich wszechstronność i łatwość użytkowania. Możemy je znaleźć w szerokiej gamie rozmiarów, tkanin i kolorów, dzięki czemu łatwo wybrać idealne dopasowanie do każdego pomieszczenia. W przeciwieństwie do innych dekoracji okiennych, takich jak zasłony, wymagają one minimalnego wysiłku instalacyjnego i można je obsługiwać za pomocą prostego pociągnięcia lub skręcenia sznurka – wyjaśnia Marcin Wolski – przedstawiciel marki produkującej rolety w Łodzi. Dodatkowo, rolety można z dużą łatwością utrzymać w porządku: wykonane są zazwyczaj z poliestru lub poliamidu, które mają gładką fakturę i zapobiegają szybkiemu niszczeniu przez promienie słoneczne oraz zbieraniu się wilgoci. Z tego też względu warto zdecydować się na nie, wyposażając swoją łazienkę: parująca woda nie wyrządzi im większej szkody. Jedyną wartą wspomnienia wadą rolet wewnętrznych jest brak możliwości całkowitego wyciemnienia pokoju – ich lekka faktura zazwyczaj powoduje, iż część promieni słońca dostaje się do pomieszczenia i drażni osoby preferujące całkowitą ciemność podczas snu.

Bespoke Jet™ AI: sprzątanie na zupełnie nowym poziomie

Żaluzje – materiały i design

Tym, co większość z nas zapewne ma przed oczami, wymawiając słowo „żaluzje”, jest szary, nieatrakcyjny kolor i wykonanie z tworzyw sztucznych. Taki design spotykało się często w czasach PRLu, jednak, na szczęście, obecnie należy on do zdecydowanej mniejszości. Dzisiejsze żaluzje wykonywane są wciąż z tworzyw sztucznych, ale z wykorzystaniem weselszych kolorów oraz nowoczesnego looku. Ogromną popularnością cieszą się również żaluzje drewniane – zarówno poziome, jak i pionowe. Ten, wydawałoby się, przebrzmiały element wyposażenia, zyskał dziś drugie, wspaniałe życie i potrafi nadać każdemu pomieszczeniu ciepła i nowoczesnego, nieco sielskiego charakteru.

Żaluzje – wady i zalety

Różnorodność oferowana przez dzisiejszy rynek w sposób naturalny dotyczy również żaluzji, jednak w tym miejscu warto to podkreślić w sposób szczególny: żaluzje dają ogromne możliwości, jeśli chodzi o dopasowanie do różnych rozmiarów okien, a także o wybór ich kolorystyki. Drewno, czy biały, naturalny materiał doskonale nadaje się zarówno do eleganckiego salonu, jak i stylowej łazienki – możliwości jest tu naprawdę wiele. Wśród wad można jednak wymienić konieczność regularnego czyszczenia – na tego typu osłonach lubi gromadzić się kurz, który warto regularnie usuwać. Ponadto są one z reguły cięższe i droższe od innych podobnych produktów. Niemniej doskonale spełniają rolę izolującą – zarówno w kwestii naturalnego światła, jak i temperatury.

Co jest lepsze: rolety czy żaluzje?

Zarówno rolety, jak i żaluzje to opcje warte rozpatrzenia – wszystko zależy od Twoich potrzeb oraz zasobów portfela. Tam, gdzie chodzi o łatwe uzyskanie ładnego, estetycznego efektu, bez wątpienia doskonale sprawdzą się rolety. Jeśli jednak jesteś miłośnikiem pięknych, dopieszczonych pod każdym względem wnętrz i nie przeszkadzają Ci dodatkowe obowiązki porządkowe, żaluzje są czymś, czemu warto się dokładniej przyjrzeć!

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

error: Treści MENSIDER.COM są chronione.