Wszystko, co musisz wiedzieć o poppersie i jego bezpiecznym użyciu

Ten artykuł przeczytasz w 3 min

Jeśli należysz do queerowej społeczności, prawdopodobnie słyszałeś o substancji zwanej poppersem. Ich popularność wśród tej społeczności uczyniła z niego tak samo kulturowy artefakt, jak powszechnie stosowane narkotyki.

Od częstego pojawiania się w oryginalnym serialu „Queer as Folk” po silną obecność na imprezach Pride i klubach LGBT, poppersy są dobrze osadzone w przestrzeniach queer.

Poppers, Meet Methylene Blue | Emergency Physicians Monthly

Jednak pomimo ich niemal wszechobecności, niewiele osób wie, czym dokładnie są poppersy i jak się je robi.

Czym jest poppers?

Poppers to powszechne określenie różnych azotynów alkilowych przyjmowanych jako inhalanty (poprzez wdychanie oparów) w charakterze używki. Są to w szczególności azotyn izopropylu, azotyn izobutylu (2-metylopropylo azotyny), rzadziej, azotyn butylu i azotyn amylu (azotyn izoamylowy, azotyn izopentylowy).

Azotyn amylu stosowany jest w medycynie jako odtrutka na zatrucia cyjankami, ale określenie „poppers” odnosi się konkretnie do substancji występujących w charakterze używki. Azotyn amylu i kilka innych alkilowych azotynów, które mogą być obecne w produktach takich jak odświeżacze powietrza i substancje czyszczące do głowic magnetowidów. Często są wdychane w celu zwiększenia przyjemności seksualnej. Produkty te są również częścią kultury klubowej od lat 70-tych XX w.

Jak działa poppers?

Poppers to chemiczny środek do inhalacji z grupy chemikaliów o niskiej temperaturze wrzenia. Oznacza to, że poppersy wytwarzają opary w temperaturze pokojowej. Wdychane powodują natychmiastowe uwalnianie tlenku azotu, który działa jako silny środek rozluźniający mięśnie gładkie i rozszerzający naczynia krwionośne, powodując gwałtowny i natychmiastowy spadek ciśnienia krwi i odpowiadający mu wzrost częstości akcji serca.

Mówiąc prościej, oznacza to, że kiedy wdychasz poppersa, zaczynasz czuć ciepło, oszołomienie i euforię. Twoje tętno wzrośnie, ciśnienie krwi spadnie, a naczynia krwionośne rozszerzą się. Gorączka poppersa sprawia, że ​​czujesz się gorący pod każdym względem. Jednak efekty te są raczej krótkotrwałe i ustępują w ciągu kilku minut.

Czy jest bezpieczny w użyciu?

Ogólnie rzecz biorąc, poppersy są stosunkowo bezpieczne w użyciu w porównaniu z innymi substancjami. W 2020 r. 777 osób zmarło w Wielkiej Brytanii z powodu przedawkowania kokainy, a 1337 zmarło z powodu przedawkowania heroiny i morfinyWedług brytyjskiego Urzędu Statystyk Narodowych w tym samym roku 25 osób zmarło z powodu przedawkowania środków wziewnych (w tym między innymi poppersów).

W Polsce, według raportu o stanie narkomanii wydanego w 2020 roku przygotowanego przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii nie odnotowano dużej liczby zgonów spowodowanych bezpośrednio przedawkowaniem narkotyków. Według ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego z 2018 roku w Polsce zarejestrowano 199 zgonów, a w 2017 roku – 202 zgony, których przyczyną były narkotyki. Dane z 2018 roku pokazują, że ofiarami śmiertelnych przedawkowań w naszym kraju są przede wszystkim mężczyźni (69% przypadków).

Ryzyko istnieje

Stosowanie poppersów niesie zatem ze sobą ryzyko, podobnie jak większość substancji psychoaktywnych, w tym technicznie legalnych. Chociaż niosą ze sobą niskie ryzyko uzależnienia, mogą powodować szereg niefortunnych skutków ubocznych, takich jak oparzenia chemiczne skóry i uszkodzenia oczu.


Nigdy nie należy dotykać, pić ani w żaden inny sposób spożywać azotynu amylu. Trzymaj się tylko wąchania!


Uważaj na interakcje medyczne, takie jak łączenie poppersa z innymi lekami rozszerzającymi naczynia krwionośne lub lekami, które poważnie obniżają ciśnienie krwi. Nigdy nie powinieneś używać poppersa, jeśli zażywałeś leki na zaburzenia erekcji, w tym viagrę, cialis, levitrę lub inne. Ich jednoczesne stosowanie może spowodować udary, zawały serca lub śmierć , ponieważ obie substancje rozszerzają naczynia krwionośne, rozluźniając i rozszerzając naczynia krwionośne.

Największe zagrożenie związane z poppersem: nigdy nie spożywaj bezpośrednio ani nie dotykaj płynu, tylko wdychaj.

Jeśli ktoś przez pomyłkę połknie płyn, może to być śmiertelne. Jeśli ktoś wyleje płyn na swoją skórę lub uniesie się zbyt blisko butelki, może doświadczyć zmian skórnych, wysypki lub pęcherzy. Zagrożenia związane z samą inhalacją substancji są w dużej mierze zależne od dawki i zwykle dotyczą intensywnego, długotrwałego stosowania lub interakcji.

Nigdy nie próbuj smakować ani połykać poppersa, może to być śmiertelne – substancja blokuje zdolność czerwonych krwinek do transportu tlenu.

Używanie poppersów jest również powiązane z niektórymi nowotworami, a wśród częstych użytkowników pojawiają się rzadkie doniesienia, które łączą używanie poppersów z uszkodzeniem wzroku. Potencjalne uszkodzenie oczu może być związane z częstym stosowaniem poppersów na bazie azotynu izopropylu.

Czy poppers jest legalny?

Wszystkie produkty zawierające azotyn izopropylu, azotyn pentylu i izopropanol są w pełni dopuszczone do powszechnego obrotu zarówno detalicznego, jak i hurtowego.

Już niebawem będziesz mógł kupić najlepsze poppersy w nowym sklepie online Pleasure Bunny prosto z Berlina. Jeśli chcesz otrzymać 20% zniżki na pierwsze zakupy, wystarczy, że zapiszesz się bez zobowiązań na listę kolejkową TUTAJ.

Gwiazda serialu Netflix „Szkoła Dla Elity” Manu Rios w kontrowersyjnej sesji dla Man About Town

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.