Wielka Brytania testuje 4-dniowy tydzień pracy

Ten artykuł przeczytasz w minutę

Tysiące pracowników z Wielkiej Brytanii rozpoczyna największą na świecie próbę. Będą pracować cztery dni w tygodniu w trakcie sześciomiesięcznego programu.

Ponad 3300 pracowników w 70 brytyjskich firmach – od lokalnych firm po duże firmy finansowe – rozpoczyna  czterodniowy tydzień pracy bez utraty wynagrodzenia w największej na świecie próbie nowego modelu pracy.

UK companies trial four-day working week with same pay | Financial Times

Próba będzie trwać sześć miesięcy i jest organizowana przez 4 Day Week Global we współpracy z thinktankiem Autonomy, 4 Day Week Campaign oraz badaczami z Cambridge University, Oxford University i Boston College.

Pilotażowy program 4 Day Week oparty jest na modelu 100:80:100 – 100% wynagrodzenia przez 80% czasu w zamian za zobowiązanie do utrzymania 100% wydajności.

Kiedy wychodzimy z pandemii, coraz więcej firm zdaje sobie z tego sprawę nową granicą dla konkurencji jest jakość życia, a praca w skróconym czasie i skoncentrowana na wydajności zapewnia im przewagę nad konkurencją” – powiedział Joe O’Connor, dyrektor generalny grupy non-profit 4 Day Week Global.

Naukowcy będą współpracować z każdą uczestniczącą w programie organizacją, aby zmierzyć wpływ na produktywność w firmie i samopoczucie jej pracowników, a także wpływ na środowisko i równość płci.

4-dniowy tydzień pracy w Islandii okazał się „ogromnym sukcesem”

Testowanie czterodniowego tygodnia pracy ma się również rozpocząć jeszcze w tym roku w Hiszpanii i Szkocji.

 

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

error: Treści MENSIDER.COM są chronione.