W jaki sposób dokonywać wyboru amunicji?

Artykuł partnerski

Strzelectwo cieszy się coraz większą popularnością. Interesują się nim ludzie w bardzo różnym wieku, pochodzący z różnych grup społecznych. Tym, co ich łączy, to wspólna pasja do strzelania. Jest to jednak dziedzina, która wymaga od swoich adeptów dużej wiedzy i przygotowania.

Jednym z najważniejszych aspektów teoretycznych, które sympatycy broni palnej muszą opanować, jest umiejętność doboru odpowiedniego sprzętu. Wbrew pozorom nie jest to takie łatwe. Niewiele osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tą dyscypliną, zdają sobie sprawę z tego, że wybór amunicji jest niemal równie ważny, jak wybór broni. Nieodpowiednio dobrana amunicja może w ogromnym stopniu zmniejszyć komfort i bezpieczeństwo korzystania z broni. Czym należy kierować się w wyborze?

Do czego używa się poszczególnych typów amunicji?

Podstawowym kryterium rozróżnienia poszczególnych typów broni jest jej przeznaczenie. W tym kontekście podstawowym podziałem jest amunicja myśliwska i amunicja sportowa. Na charakter tej różnicy wskazują już same nazwy. Amunicja myśliwska używana jest przede wszystkim do przeprowadzania polowań. Jeśli chodzi o amunicję do sportu strzeleckiego, wiele zależy od poszczególnej dyscypliny, w której bierzemy udział.

Oprócz tego ważnym typem amunicji jest także amunicja artyleryjska, używana w szeroko rozumianym wojsku posługującym się różnego rodzaju działami i machinami miotającymi. Używano tam też kiedyś amunicji biologicznej, która obecnie jest prawnie zakazana, tak samo, jak broń chemiczna. W kontekście wojennym ważna jest również amunicja bojowa, niezwykle często używana na polu walki. W sprzętach zbrojnych, takich jak samoloty i śmigłowce, używa się amunicji lotniczej.

Jak szybko schudnąć? Część 1

Posługiwanie się każdym rodzajem broni wymaga odpowiedniego przygotowania, w związku z czym możemy także wyróżnić amunicję ćwiczebną, używaną we wszelkiego rodzaju treningach i ćwiczeniach. Nadaje się ona do tego celu dzięki specjalnej budowie, która przekłada się na ograniczenie cech bojowych zwykłej broni, co zapewnia ćwiczeniom większy poziom bezpieczeństwa. Ważnym rodzajem amunicji używanej do ćwiczeń jest amunicja ślepa, w której nie ma pocisków.

Przed możliwością samego podjęcia ćwiczeń potrzebna jest w ogóle nauka posługiwania się bronią. Do tego celu używa się amunicji szkolnej. Używa się jej po to, by zapoznać adeptów broni z budową amunicji.

Typ amunicji a typ broni

Większość z nas na szczęście nie będzie miała okazji korzystać w swoim życiu z broni używanej w sztuce wojennej. Współcześnie najczęściej używanymi typami broni jest amunicja myśliwska i amunicja sportowa. Typ amunicji ma duże znaczenie z perspektywy tego, jakiej broni chcemy używać. Amunicji myśliwskiej używa się do broni myśliwskiej, zarówno tej gładkolufowej, jak i broni bruzdowanej, czyli takiej, w której lufa wyposażona jest w specjalną spiralę. W tym kontekście o wyborze amunicji decyduje to, jaki efekt chcemy osiągnąć — podstawową alternatywą jest efekt obalający zwierzynę albo przestrzał w tuszy.

Strzelectwo, jako sport, jest dyscypliną niezwykle zróżnicowaną. Najczęściej używa się tam broni palnej i broni pneumatycznej. Jeśli chodzi o amunicję sportową, używa się jej przede wszystkim do broni o bocznym zapłonie. W sporcie strzeleckim co do zasady używa się trzech typów broni: pistoletówkarabinów i strzelb gładkolufowych. W rozgrywkach strzeleckich spotyka się zarówno broń długą, jak i krótką. Dużo zależy także od tego, czy bierzemy udział w strzelectwie długodystansowym, dynamicznym czy westernowym. Z perspektywy doboru amunicji wybór konkurencji sportowej ma bardzo duże znaczenie.

Oprócz odpowiedniego doboru amunicji równie ważny jest dobór odpowiednich akcesoriów. W tym kontekście osoby zainteresowane korzystaniem z broni palnej powinny zaopatrzyć się także w profesjonalny pas do amunicji. Pozwalają na swobodne przenoszenie broni i amunicji nawet na najdłuższe dystanse.

 

Artykuł powstał przy współpracy z Garand.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

error: Treści MENSIDER.COM są chronione.