Ukraiński saper Patron został odznaczony przez W. Zełenskiego

Ten artykuł przeczytasz w minutę

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uhonorował w niedzielę swojego najmniejszego żołnierza – słynnego małego teriera Jacka Russella o imieniu Patron.

Pies wąchający bomby otrzymał odznaczenie państwowe podczas ceremonii w Kijowie za swoje wojenne starania w znalezieniu ponad 200 ładunków wybuchowych po tym, jak został przeszkolony przez swojego właściciela, Mychajło Ilijewa ze Służby Ochrony Ludności.

Patron pomaga również dzieciom zrozumieć zasady bezpieczeństwa na obszarach zagrożonych minami, ponieważ według BBC siły rosyjskie pozostawiły zakopane miny i bomby w dużej części kraju.

„Chcę nagrodzić tych ukraińskich bohaterów, którzy już oczyszczają naszą ziemię z min. A wraz z naszymi bohaterami – cudownego małego sapera Patrona, który pomaga nie tylko neutralizować materiały wybuchowe, ale także uczyć nasze dzieci niezbędnych zasad bezpieczeństwa na terenach, to zagrożenie minowe” – powiedział Zełenskij podczas niedzielnej ceremonii.

Wysiłki Patrona stały się popularny w zeszłym miesiącu po tym, jak pomógł rozbroić dziesiątki ładunków wybuchowych i wspierał ukraińskich ratowników podczas rosyjskiej inwazji, powiedział Zełenskij podczas ceremonii. Pies stał się rodzajem ukraińskiego celebryty, który stał się światowym viralem.

Ukraina. Pies Patron pomaga w wyszukiwaniu min - TVN24

„Pewnego dnia historia Patrona zostanie przekształcona w film, ale na razie wiernie wykonuje on swoje obowiązki zawodowe” – udostępniło w zeszłym miesiącu ukraińskie Centrum Komunikacji Strategicznej i Bezpieczeństwa Informacji.

Patron, który ma 2 lata, pracuje z ratownikami Państwowego Pogotowia Ratunkowego w mieście Czernihów na północy Ukrainy. Państwowe Pogotowie Ratunkowe Ukrainy również nazwało psa „maskotką Czernihowa”.

Patron spotkał się w niedzielę, kiedy został uhonorowany, także z premierem Kanady Justinem Trudeau, przebywającym z niezapowiedzianą wizytą na Ukrainie. Patron uroczo poklepał kieszenie Trudeau w poszukiwaniu smakołyków. SES powiedział w mediach społecznościowych, że pies był „niezwykle zadowolony ze spotkania z prawdziwym przyjacielem Ukrainy, mimo że pan Trudeau nie posiadał kawałka ulubionego sera Patrona”.

Źródło: BBC, USA Today, YouTube, TVN24, Fakty TVN

Wykorzystaj ten kod rabatowy na PsiBufet!

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

error: Treści MENSIDER.COM są chronione.