Ta firma przetwarza odpady żywnościowe i grzyby na materiały budowlane

Ten artykuł przeczytasz w minutę

Co by było, gdybyśmy mogli używać odpadów lub materiałów o ujemnym poziomie emisji dwutlenku węgla do budowy budynków?

Biohm, firma zajmująca się bioprodukcją, właśnie to robi, tworząc materiały budowlane z grzybów, skórki pomarańczowej, łusek kakaowca i innych odpadów spożywczych.

Londyńska firma opracowała alternatywę dla drewnopochodnych materiałów arkuszowych wykonanych z odpadów  z sektora spożywczego lub rolniczego. Nazwany Orb, materiał kompozytowy jest w 100% biodegradowalny, wegański i można go formować w kształty.

Jeden z paneli izolacyjnych z grzybni firmy Biohm. Zdjęcie: Biohm
Jeden z paneli izolacyjnych z grzybni firmy Biohm. Zdjęcie: Biohm

Firma opracowała również pierwszy na świecie panel izolacyjny wykonany z grzybni – białych, nitkowatych korzeni wyrastających z grzyba. Naturalne włókna z grzybów mogą przewyższać niektóre inne produkty izolacyjne.

Grzybnia zwykle znajduje się w lasach, pod ziemią i utrzymuje razem wierzchnią warstwę gleby. Pozwala roślinom łączyć się ze sobą – to taki Internet natury. Rozwijamy to w panel izolacyjny, który może zapewnić lepsze wartości izolacyjne w porównaniu z innymi alternatywami na rynku” – mówi założyciel Biohm, Ehab Sayed.

Ograniczanie odpadów

Sayed założył firmę po tym, jak był zszokowany odpadami z branży budowlanej. Zmieniając przeznaczenie odpadów i tworząc produkty biodegradowalne, jego firma przyczynia się do „gospodarki o obiegu zamkniętym”. 

Gospodarka o obiegu zamkniętym (GOZ) lub inaczej gospodarka cyrkularna (Circular Economy) to koncepcja, która minimalizuje zużycie surowców oraz powstawanie odpadów. Jej celem jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i poziomu wykorzystania energii. Tworzy ona zamknięte pętle procesów, w których powstające odpady traktowane są jako surowce w kolejnych fazach produkcji. Produkty i materiały pozostają w użyciu, a zasoby naturalne są w stanie się regenerować.

Wywiad z AI: Mężczyzna i sukces w dzisiejszym świecie

Niepełny obieg

Według Światowego Forum Ekonomicznego w 2019 roku wydobyto i przetworzono ponad 92 miliardy ton materiałów, co przyczyniło się do około połowy światowej emisji dwutlenku węgla. Powstałe odpady – w tym tworzywa sztuczne, tekstylia, żywność, elektronika i inne – odbijają się na środowisku i zdrowiu ludzi.

Gospodarka o obiegu zamkniętym może przynieść do 2030 r. do 4,5 biliona dolarów korzyści ekonomicznych, ale obecnie szacuje się, że tylko 8,6% świata to gospodarka o obiegu zamkniętym.

 

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

error: Treści MENSIDER.COM są chronione.