Czym jest słowo bezpieczeństwa i jak go używać podczas seksu?

Ten artkuł przeczytasz w 2 min

Seks jest zdecydowanie gorętszy, gdy każda ze stron może się zrelaksować, wiedząc, że pozostanie w swoich strefach komfortu. Jednym ze sposobów zapewnienia tego stanu  jest ustalenie bezpiecznego słowa.

Słowo bezpieczeństwa to słowo (lub system słów), który pomaga w komunikowaniu swoich granic seksualnych. Bezpieczne słowa są często używane w zabawie BDSM, ale mogą być również używane w innych formach seksu. Gdy słowo zostanie wypowiedziane, sygnalizuje, że seks kończy się ze skutkiem natychmiastowym.

Pięćdziesiąt twarzy Greya. Recenzja filmu. Hit czy kit?

Wiedza o tym, że ten system istnieje, pomaga ludziom czuć się bezpieczniej, odkrywając załamania i fantazje, których nie mogliby poznać inaczej. Czasem zwykłe „stop” może nie wystarczyć.

Bezpieczne słowo zarezerwowane głównie dla BDSM, ale nie tylko

Bezpieczne słowa są często używane w sytuacjach związanych z dominacją i uległością. Uległa/ uległy powiadamiają dominującego, kiedy zbliżają się do swoich granic. Jeśli zabawy łóżkowe, przewidują sprawianie bólu, bezpieczne słowo może oznaczać, że osiągnąłeś limit bólu, którego chcesz doświadczyć. Może to również wskazywać, że odczuwasz dyskomfort emocjonalny. Na przykład, jeśli czujesz się pobudzony przez sytuację, która właśnie się dzieje lub po prostu wydaje Ci się, że dzieje się to zbyt szybko.

Możesz użyć swojego bezpiecznego słowa za każdym razem, gdy chcesz się zatrzymać lub zrobić sobie przerwę. Po prostu wypowiedz swoje bezpieczne słowo, a zabawa powinna się skończyć. Następnie możesz porozmawiać o tym, jak się czujesz, czego chcesz lub o zmianach, które chciałbyś wprowadzić, aby kontynuować grę — lub całkowicie przestać ponawiać konkretny wątek.

Bezpieczne słowa są szczególnie przydatne w sytuacjach, w których występuje dobrowolny seks bez zgody – czyli stawianie oporu, gdy w rzeczywistości wyrażasz zgodę. W takich przypadkach powiedzenie „stop” może być częścią sceny łóżkowej. Więc ktoś może chcieć usłyszeć inne słowo, które faktycznie oznacza „stop”.

Jednak bezpieczne słowa nie są przeznaczone tylko dla BDSM. Ludzie, którzy mają ustalone bezpieczne słowo, mogą również używać go podczas tzw. vanilla sex (seks bez udziwnień), aby zasygnalizować, że mają pilną potrzebę, którą należy zaspokoić – na przykład, jeśli czujesz się niekomfortowo i musisz zmienić pozycję, jeśli czujesz się nieswojo lub musisz iść do łazienki.

Przykłady bezpiecznych słów do użycia

Jeden system stworzony w społeczności BDSM wymaga użycia trzech słów: „zielony” oznacza „idź dalej”, „żółty” oznacza „zwolnij”, a „czerwony” oznacza „zatrzymaj scenę”.

Innym podejściem jest wybranie tylko jednego słowa, które oznacza „stop”. Może to być dowolne słowo, ale kluczem jest to, że nie jest to słowo, którego byś użył w inny sposób. Nie chcesz, żeby było jakieś zamieszanie, dlaczego wypowiadasz to słowo. Powinno to być również coś łatwego do zapamiętania i powiedzenia. Przykładami mogą być „ananas” lub „słoń”.

Sugerujemy użycie słowa, które jest zniechęcające do dalszego działania, być może wnosząc do tego humor. Najlepsze bezpieczne słowa to słowa, które ty i twoja połówka wybieracie razem i które mogą być dla was emocjonalne. Specyfika słowa nie jest jednak zbyt ważna. Każde słowo może być użyte, o ile zostało wcześniej uzgodnione.

Nowe oblicze Greya - TOP 5 hot scen na które czekamy! - ESKA.pl

Jak ustanowić bezpieczne słowo

W każdej chwili możesz ustalić bezpieczne słowo. Jednak zazwyczaj ludzie ustalają bezpieczne słowa przed wejściem w związek seksualny. Możesz przedstawić im to w swobodnej scenerii, takiej jak kolacja lub oglądanie telewizji i oprawić to w kontekście chęci spróbowania czegoś nowego. Przykładowo  możesz przywołać pomysł zawiązania partnerowi oczu, a następnie powiedzieć:

„Aby upewnić się, że czujesz się komfortowo, ustalmy bezpieczne słowo na wypadek, gdybyś poczuł się nieswojo, tak abym wiedział.

Wtedy przestaniemy robić to, co robimy. Czy to jest dla ciebie komfortowe? Jakie słowo wybierzesz, żeby dać mi znać, że nie?”

Zanim rzucisz się do akcji, warto zrobić rundę treningową, w której Twoim celem jest powiedzenie bezpiecznego słowa. W ten sposób uległa/ uległy ma poczucie, że wypowiedział to słowo, więc wie, że jest w stanie to zrobić w trakcie zabawy. Jest to ważne, ponieważ niektórzy ludzie stają się niewerbalni, gdy znajdują się w niekomfortowej sytuacji.  Jazda próbny pozwala również  sprawdzić osobie dominującej, czy osoba uległa jest w stanie skutecznie komunikować swoje granice.

Oprócz określenia bezpiecznego słowa, warto też określić czego osoba wypowiadająca je chciałaby doznać po jego użyciu. Przykładowo niektórzy ulegli docenią opiekę, która może obejmować przytulanie, rozmawianie o zakończonej scenie, wypicie napoju lub zjedzenie przekąski.

Mężczyźni powinni mieć wytrysk co najmniej 21 razy w miesiącu

Alternatywy dla bezpiecznego słowa

W niektórych przypadkach bezpieczne słowa nie będą skuteczne. Przykładowo, gdy ktoś jest niesłyszący, lub słabo słyszący, gdy ktoś jest zakneblowany, lub w inny sposób nie może mówić lub gdy ktoś znajduje się w przestrzeni mentalnej, w której nie czuje się komfortowo, mówiąc.

W takich przypadkach możesz, zamiast tego wymyślić gest bezpieczeństwa. Korzystanie z gestów, takich jak stukanie, zaciśniecie pięści, lub pokazanie otwartej dłoni, może być pomocne w przekazywaniu wiadomości, której chcesz. Inną opcją jest trzymanie w pogotowiu małego dzwonka i dzwonienie nim lub upuszczanie go, jeśli chce zatrzymać scenę. Jak w przypadku bezpiecznego słowa, osoby zaangażowane w seks powinny wcześniej ustalić gest bezpieczeństwa.

What Is a Safe Word and How Does It Work? - AskMen

Bez względu na to, jakie ustalicie słowo bezpieczeństwa lub gest, konieczne jest, aby wypowiadający czuł się komfortowo w jego użyciu. Warunkiem jest też, aby dominujący był otwarty na słuchanie lub obserwację. Jeśli uległy wypowie słowo bezpieczeństwa, osoba dominująca absolutnie nie może wziąć tego za osobistą zniewagę i odejść z uczuciem urazy. To na nich spoczywa odpowiedzialność za zaspokojenie potrzeb uległych w następstwie bezpiecznego sformułowania słowa lub gestu.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

error: Treści MENSIDER.COM są chronione.