Siwe włosy mogą być odwracalne w przyszłości

Ten artykuł przeczytasz w 2 min

Naukowcy z NYU Grossman School of Medicine mogli odkryć nieoczekiwany związek między komórkami macierzystymi a siwieniem włosów.

Nowe badanie, opublikowane w czasopiśmie „Nature„, donosi, że u większości ludzi i myszy z wiekiem pojawią się siwe lub srebrne włosy. Naukowcy łączą teraz to zjawisko ze wspólną komórką występującą zarówno u człowieka, jak i u myszy, zwaną komórkami macierzystymi melanocytów. Lepsze zrozumienie tego typu komórek może być kluczem do trwałego odwrócenia siwienia włosów.

Fot: PASCAL LE SEGRETAIN/GETTY IMAGES

Główny badacz prowadzący badanie, dr Qi Sun, oświadczył w komunikacie dla NYU Langone Health: „Nasze badanie wzbogaca naszą podstawową wiedzę na temat funkcjonowania komórek macierzystych melanocytów, które nadają kolor włosom.” Ponieważ naukowcy są świadomi, że komórki macierzyste melanocytów (McSCs) są odpowiedzialne za pigmentację włosów, w przyszłości możliwe będzie manipulowanie tymi komórkami w celu zmniejszenia lub całkowitego zahamowania naturalnego siwienia włosów wraz z wiekiem.

 Melanocyty -mensider
Fot: vichy.pl

Badanie opisuje komórki macierzyste melanocytów jako „system o cienkiej warstwie”, który ulega wcześniejszemu uszkodzeniu niż większość innych komórek macierzystych w ludzkim organizmie. Dzieje się tak głównie z dwóch powodów. Komórki macierzyste melanocytów mają większą „plastyczność” niż inne komórki skóry, co sprawia, że są bardziej sztywne. Po drugie, muszą być zdolne do poruszania się, aby prawidłowo funkcjonować. Połączenie obu tych czynników tworzy „lepką” sytuację.

W miarę jak włosy ciągle wypadają i odrastają, coraz więcej komórek macierzystych melanocytów przykleja się do siebie i nie jest w stanie dojrzeć. Oznacza to, że system odpowiadający za barwienie włosów zaczyna zawodzić, podczas gdy system wzrostu włosów może nadal działać przez wiele lat.

„Utrata zdolności do zmiany koloru włosów w komórkach macierzystych melanocytów może być odpowiedzialna za siwienie i utratę koloru włosów” – powiedziała współbadacz, dr Mayumi Ito.

Świadoma pielęgnacja włosów męskich – poradnik

Co to oznacza dla Twoich włosów?

Dzięki tym odkryciom naukowcy już teraz rozważają kolejne kroki mające na celu przywrócenie pewnej ruchomości u uśpionych komórek macierzystych. Przywrócenie mobilności komórkom pozwoliłoby im wrócić do przedziału zarodkowego, gdzie ponownie byłyby w stanie wytwarzać pigment.

Te odkrycia sugerują, że ruchliwość komórek macierzystych melanocytów i odwracalne różnicowanie są kluczem do utrzymania zdrowych i kolorowych włosów” – powiedział dr Ito.

Zanim odkrycie zostanie wprowadzone do życia codziennego, minie jeszcze trochę czasu. Jednak zrozumienie, co powoduje podstawowy problem utraty koloru włosów, jest wielkim przełomem w dziedzinie nauki o włosach i skórze. Oczywiście, nie wszyscy będą spieszyć się, aby odzyskać swoją pigmentację. Społeczność „srebrnych lisów” stanowi jedną z podstaw społeczeństwa, a siwizna nadal będzie modna, bez względu na wszystko.

 

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

error: Treści MENSIDER.COM są chronione.