Rusza 13. LGBT+ Film Festival – 68 filmów w 8 miastach

Ten artykuł przeczytasz w 2min

Możemy być dumni – mamy w Polsce największe święto kina LGBT+ w Europie Środkowo-Wschodniej.

Polskie premiery tytułów pokazywanych na najlepszych światowych festiwalach: Berlinale, Sundance, Outfest LA, BFI Flare, Cannes, Wenecji i Toronto, a także nowe produkcje debiutujące dopiero na dużym ekranie: fabuły, dokumenty i animacje – to wszystko zobaczycie w
ramach 13. już edycji LGBT+ Film Festival.

Downloads – LGBT Film Festival

Wraz z 13. edycją LGBT+ Film Festival powraca w wiosennej odsłonie, znanej doskonale z przedpandemicznej rzeczywistości. Organizatorzy pozostają przy formule hybrydowej, która pozwoli widzkom i widzom cieszyć się największym w Polsce świętem filmu queerowego zarówno w sali kinowej, jak i w domowym zaciszu. W tym roku Festival zawita do Warszawy, Bydgoszczy, Konina, Poznania, Wrocławia, Łodzi, Gdańska i Krakowa, natomiast wirtualnie na platformę MOJEeKINO.pl

Co pić i jeść, by zwiększyć libido? Część 2

Tegoroczny program jest świadectwem zaangażowania w poszukiwanie kina łączącego inkluzywność i różnorodność z wysokim poziomem artystycznym. W repertuarze znalazły się polskie premiery tytułów pokazywanych na czołowych międzynarodowych festiwalach, jak również produkcje debiutujące dopiero na dużym ekranie. Obok pełnometrażowych fabuł i dokumentów, opowiadających o doświadczeniu nienormatywności z perspektywy bohaterek i bohaterów reprezentujących szeroki wachlarz tożsamości, zaprezentujemy rekordową liczbę krótkich metraży podzielonych na bloki poświęcone lesbijkom, gejom, osobom transpłciowym i niebinarnym; po raz pierwszy dołączy do nich osobny zestaw szortów animowanych.

Private Desert - streaming: gdzie obejrzeć online?

Festiwal otworzył brazylijski kandydat do Oscara, laureat Nagrody publiczności Venice Days na zakończonym jesienią Festiwalu w Wenecji
– „Private Desert”, badający granice między miłością, a osobistą wolnością. Galę zamknięcia uświetni natomiast entuzjastycznie przyjęte na festiwalu w Toronto „Wildhood” – ujęta w ramy filmu drogi i coming-of-age opowieść o nastolatku, który oswaja się ze swoją orientacją seksualną, poznając jednocześnie prawdę o swoich korzeniach.

Na jakie tytuły z programu warto zwrócić uwagę?

Girl Picture': Sundance Review | Reviews | Screen

Pokazywany w Polsce premierowo na LGBT+ Film Festival obraz „Dziewczyny” zdobył nagrodę publiczności na Sundance. Jego bohaterkami są dwie przyjaciółki. Jedna z nich wchodzi w związek z dziewczyną, druga przeżywa serię rozczarowań podczas zbliżeń z facetami. Czy warto szukać na siłę księcia z bajki? Finał filmu zaskakuje. „Dziewczyny” to oryginalne, przewrotne kino bez banalnych rozwiązań i klisz, a przy tym przyjemna komediowo-dramatyczna rozrywka.

Petite nature Softie | La Semaine de la Critique of Festival de Cannes

Świetnie ogląda się „Softie”, historię chłopca, który zakochuje się w nauczycielu francuskiego. Reżyser, zamiast upupiać bohatera i pokazywać na ekranie słodką, niewinną historię, skręca w odważniejsze rejony, jednocześnie w żaden sposób nie romantyzując tej relacji i nie uciekając w klisze znane z historii o dziewczynkach zakochanych w starszych mężczyznach. W filmie mocno zarysowane jest też tło społeczne i trudna sytuacja domowa chłopca. „Softie” to rzadkie kino, w którym postać dziecka jest maksymalnie podmiotowa i nieoczywista.

Kalıpların Dışında Bir Yapım: Aşk, Büyü Vs | Absurdizi

„Love, Spells and All That”, nagrodzony wcześniej na kilku światowych festiwalach, jest świetnie oceniany przez wszystkich widzów, którzy widzieli film. To bardzo oryginalna historia dwóch lesbijek rozgrywająca się w Turcjil.

Krótkie metraże to też dobry wybór

Lesbijskie i gejowskie produkcje od przezabawnej komedii „F^¢k 'Em R!ght B@¢k” do dramatu pożegnania ze zmarłą żoną „The Going” to również dobre wybory. Wszystkie te produkcje omijają szkodliwe stereotypy i skupiają się na emocjach i uczuciach bohaterów, a nie ich seksualności.

Po wielu festiwalowych projekcjach odbędą się spotkania twórców i ekspertów z publicznością, między innymi z dziennikarzem i reżyserem dokumentu „Wszystko o moim dziecku” Piotrem Jaconiem, aktorką Magdaleną Żak, reżyserem Filipem Gieldonem oraz seksuolożką i psychoterapeutką uzależnień Agatą Stolą.

13. LGBT+ Film Festival odbędzie się w dniach 22-29 kwietnia, w 8 polskich miastach: Warszawie, Krakowie (tu wyjątkowo 9-15 maja), Gdańsku, Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu, Bydgoszczy i Koninie, a następnie online na platformie MOJEeKINO.PL. Na edycję warszawską organizatorzy zapraszają do nowego miejsca na kulturalnej mapie stolicy: sal KinoGramu w Fabryce Norblina.

Szczegółowy program i wszystkie szczegóły na stronie
https://lgbtfestival.pl/ i na Facebooku: https://www.facebook.com/LGBTfestival

 

 

 

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

error: Treści MENSIDER.COM są chronione.