Praca z szumem fal w tle? Rośnie trend na workation

Ten raport przeczytasz w dwie minuty

Koniec astronomicznego lata to dla wielu pracowników okres obniżonego nastroju. Trudno się dziwić, że wielu z nich marzy o kolejnych wizytach w atrakcyjnych zakątkach świata. W tym kontekście na popularności zyskuje tzw. workation, czyli łączenie pracy zdalnej lub hybrydowej z podróżami. Według najnowszych badań Pracuj.pl w tych modelach zadania wykonuje aż 28% Polaków. Co więcej, 2 na 3 z nas preferuje oferty firm, które umożliwiają dowolny wybór sposobu wykonywania pracy. Czy wakacje łączone z pracą będą dodatkowo zyskiwać na popularności? O tym piszą eksperci Pracuj.pl, a swoją opinią dzielą się autorzy bloga podróżniczego “Czas na Wywczas”.

Wybrane ustalenia z raportu:

  • 58% pracujących hybrydowo spędza minimum połowę etatu poza biurem.
  • Najczęściej zdalnie lub hybrydowo pracują osoby w wieku 25-34 lat (36%).
  • Mimo powrotów do biur, praca zdalna utrzymuje dużą popularność.
  • 67% pracujących hybrydowo byłoby efektywnych na tzw. workation.
  • Ten model pracy wymaga jednak dobrego przygotowania i planu.

Podróże kształcą. Nawet w trakcie pracy
Termin „workation” powstał z połączenia słów „work” (ang. praca)  i „vacation” (ang. wakacje). Przez wiele lat był on kojarzony głównie ze studenckimi wyjazdami za granicę, na których młode osoby zarabiały pierwsze pieniądze i zwiedzały ciekawe zakątki świata. Stopniowa cyfryzacja życia sprawiała, że w części organizacji coraz częściej jako benefit pojawiała się możliwość łączenia podróży w ciekawe miejsca z pracą zdalną w tych lokalizacjach. Jednak to przełom związany z pandemią koronawirusa doprowadził do prawdziwej rewolucji pod tym względem.

Workation sprzyja mieszkaniu poza miastem

Według badania Harvard Business Review, 83% pracowników uważa, że jeśli będą mogli pracować przez większość czasu zdalnie to będą częściej wyprowadzać się z większych aglomeracji. Upowszechnienie się modeli pracy hybrydowej i zdalnej oraz towarzyszących im narzędzi stworzyło wiele możliwości dla osób, które chcą oderwać się od codziennego otoczenia, nie biorąc jednocześnie długiego urlopu.

Workation po polsku
W jakim kontekście tzw. workation funkcjonuje w Polsce? Jak praca zdalna i hybrydowa mogą wpływać na jego popularność? By to sprawdzić, zespół Pracuj.pl przebadał opinie 1790 Polaków.

Praca zdalna i hybrydowa wciąż popularne
Jak wykazują najnowsze badania Pracuj.pl, zgodnie z oczekiwaniami wielu analityków rzeczywiście dostrzec można lekkie obniżenie skali pracy zdalnej i hybrydowej w stosunku do okresów obostrzeń związanych z COVID-19. We wrześniu 2022 roku wykonywanie zadań w tych modelach deklarowało 28% Polaków badanych przez serwis. Dla porównania, w marcu 2022 roku było to 34%, a w październiku 2021 – 35%. Jednocześnie jednak te same dane potwierdzają, że skala powrotu do biur jest stosunkowo umiarkowana. Blisko 3 na 10 Polaków wciąż wykonuje zadania przynajmniej częściowo spoza siedziby firmy, co potwierdza silną i ugruntowaną pozycję tego modelu pracy.

Workation_Pracuj.pl_1.png

Szczególną popularnością cieszy się model hybrydowy, deklarowany przez co piątego pracownika w Polsce i wyraźnie częściej występujący od w pełni zdalnej pracy. Choć związany jest z wymogiem sporadycznych wizyt w biurze, także on stwarza pracownikom możliwości w obszarze workation. Spośród respondentów wykonujących pracę hybrydowo aż 58% spędza przynajmniej połowę etatu pracując spoza siedziby firmy, a 41% – ponad połowę.

Workation szczególnie dla Generacji Y i X
Według badań Pracuj.pl największą popularnością modele zdalny i hybrydowy cieszą się wśród pracowników w wieku 25-34 lat, spośród których pracuje w ten sposób aż 36% badanych. Drugą najbardziej aktywną pod tym względem grupą są osoby w wieku 35-44 lat (29%). Co zaskakujące, dopiero na trzecim miejscu są przedstawiciele tzw. Generacji Z (18-24 lata). Elastyczne modele wykonywania obowiązków deklaruje 24% z nich. Niewątpliwie rosnące zapotrzebowanie na specjalistów z minimalnie kilkuletnim doświadczeniem sprawia, że firmy w wyścigu na benefity wykazują się coraz większą elastycznością w zatrudnianiu przedstawicieli tzw. Millenialsów czy Generacji X.

Workation_Pracuj.pl_2.png

Każde z miejsc pracy ma swoją specyfikę, możliwości i ograniczenia. W części firm obszar podróży bywa ograniczany do krajów Unii Europejskiej. Natomiast są także branże takie jak IT, gdzie mniejszą wagę przykłada się do tego, skąd pracownik wykonuje  zadania. Ważny jest efekt Twojej pracy, który dostarczasz pracodawcy. Marząc o workation i regularnej pracy z różnych lokalizacji warto zrobić dobry research, przeczytać dokładnie oferty pracy, nie bać się zadać odpowiednich pytań rekruterowi czy obecnemu przełożonemu -mówi Anna Kozińska.

Workation nie dla każdego
Co interesujące, większość pracowników realizujących zadania w nowych modelach pracy jest przekonana do tego, że łączenie wakacji i pracy się ze sobą nie kłóci. Według międzynarodowych badań International Workplace Group (IWG), 67% osób zatrudnionych hybrydowo jest przekonanych, że wykonywaliby w takiej sytuacji zadania w pełni efektywnie.

Workation_Pracuj.pl_3.png

Jednak Artur Koziński podkreśla, że model workation czy regularna praca zdalna z różnych zakątków świata nie jest rozwiązaniem dla każdego. Przymierzając się do łączenia pracy z wakacjami i podróżowaniem, warto zacząć od małych kroków. Dobrym testem jest rozpoczęcie od krótkiej podróży po Polsce czy wyjazdu do niedalekich krajów, bliskich pod kątem choćby np. strefy czasowej.

Takie podejście pozwala dowiedzieć się w praktyce, na ile ten model nam pasuje, czy jesteśmy w stanie zastąpić biurko kanapą, czasem poszukać prądu na łódce, kiedy indziej zrobić telekonferencję z tłocznej kawiarni. Wykonywanie zadań z zagranicy bywa wymagające. Przykładem tego jest praca z Azji, podczas której musieliśmy przyzwyczaić się do innego rytmu dnia ze względu na różnice stref czasowych. Po przebudzeniu braliśmy się za zwiedzanie, za to popołudniu i wieczorem pracowaliśmy – mówi Artur Koziński.

Recepta na utrzymanie i… rekrutację

Możliwość workation może być zarówno skuteczną metodą na utrzymanie pracowników w firmie i przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu, jak i udaną rekrutację w wielu krajach. Według badań Passport Photo, 69% Amerykanów korzystających z wyjazdu łączącego pracę i wakacje określało się jako mniej skłonni do odejścia z obecnej pracy. W Polsce z kolei możliwość wykonywania zadań elastycznie może przyciągać kandydata do nowego pracodawcy. Jak wykazują najnowsze badania Pracuj.pl, 62% Polaków chętniej aplikowałoby do firmy, która deklaruje dowolność wyboru miejsca i modelu pracy (z biura, hybrydowo, zdalnie) przez pracowników.

Workation_Pracuj.pl_4.png

Podróż po elastyczność i różnorodność

Pandemia z pewnością wpłynęła na system organizacji codziennej pracy oraz na planowanie całego biznesu. Pokazała jednak, że możliwa jest elastyczność w dostosowaniu zadań do potrzeb zarówno pracownika, jak i pracodawcy. Pozytywnym następstwem jest to, że firmy są nadal skłonne umożliwiać wykonywanie pracy w modelu hybrydowym czy całkowicie zdalnym. Pracodawcy dostrzegają utrzymywanie oczekiwanej wydajności pracy przez pracowników, a także są świadomi potrzeb pracowników pochodzących z  “ery nowej rzeczywistości”. Nasze dane wykazują, że  pracę w formie hybrydowej lub zdalnej chce kontynuować aż 92% respondentów, którzy już wykonują obowiązki w tych modelach.

O BADANIU
Badanie “Praca w czasach zmian” zostało przeprowadzone we wrześniu 2022 roku przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie serwisu Pracuj.pl. Pomiar wykonany metodą CAWI przeprowadzono na próbie 2110 Polaków, reprezentatywnej dla populacji osób czynnych zawodowo w wieku 18-65 pod względem płci, wieku oraz wielkości miejscowości zamieszkania.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

error: Treści MENSIDER.COM są chronione.