Politechnika Poznańska zbada metawersum

Ten artykuł przeczytasz w minutę

Politechnika Poznańska weźmie udział w europejskim programie badawczym Meta (dawny Facebook)!

Meta ogłosiła inwestycję w wysokości 2,5 miliona dolarów w niezależne badania akademickie w całej Europie. Ich celem jest analiza zagrożeń i szans związanych z metawersum. W ramach Funduszu Programów i Badań XR, naukowcy z siedmiu krajów europejskich zbadają, w jaki sposób metawersum będzie wpływać na takie obszary jak prywatność, bezpieczeństwo, inkluzywność, czy rynek pracy.

Metawersum przyniesie nowe zagrożenia, w tym "metaprzestępczość" -  Bankier.pl

W Polsce w projekt zaangażowana będzie Politechnika Poznańska, która skupi się na rozwoju rozszerzonej rzeczywistości i innych technologii poprawiających jakość życia osób podatnych na wykluczenie społeczne ze względu na wiek, stan zdrowia lub ich sytuację rodzinną.
„Wykorzystanie immersyjnych technologii jest nie tylko ciekawym wyzwaniem badawczym. Pozwoli ono na poprawę jakości tworzonych systemów, które umożliwią jeszcze skuteczniejszą pomoc potrzebującym. Chcielibyśmy zobaczyć, jak najnowsze technologie związane z koncepcją metawersum pozwalają na zmniejszenie cyfrowej i fizycznej izolacji przedstawicieli marginalizowanych grup, takich jak osoby starsze czy chore”podkreśla Paweł Śniatała, prorektor Politechniki Poznańskiej ds. stosunków międzynarodowych.
Metawersum może zmienić sposób, w jaki łączą się ludzie i jak rozwijają się firmy. Dzięki temu budowanie i utrzymywanie relacji społecznych online stanie się łatwiejsze niż kiedykolwiek. Technologie, które zbudują metawersum, muszą być jednak inkluzywne i na tyle bezpieczne, aby ludzie chcieli z nich korzystać. W związku z tym, że żadna firma nie będzie wyłącznym właścicielem metawersum, tworzenie takich technologii wymaga współpracy.
„Metawersum nie jest pojedynczym produktem – powstanie dzięki wspólnej pracy wielu dużych i małych firm, organizacji społecznych, i milionów twórców. Dlatego współpraca z ekspertami takimi jak naukowcy Politechniki Poznańskiej, którzy będą analizować powstające technologie i ich zastosowania już w początkowych fazach, jest niezwykle ważna. Mamy nadzieję, że entuzjazmowi związanemu z metawersum i jego potencjałem będzie towarzyszyła rygorystyczna praca nad rozwijaniem go w sposób odpowiedzialny. ” powiedział Jakub Turowski, dyrektor Meta ds. polityki publicznej w Europie Środkowo-Wschodniej.
Fundusz Programów i Badań XR został uruchomiony przez Metę w 2021 i ma na celu wsparcie globalnych programów i badań skoncentrowanych na odpowiedzialnym budowaniu metawersum. W ramach tego funduszu Meta współpracuje z partnerami branżowymi, grupami praw obywatelskich, rządami, organizacjami pozarządowymi i instytucjami akademickimi, aby badać zagrożenia i możliwości związane z metawersum. W Europie są to m.in. Women In Immersive Tech, które wspiera kobiety i grupy niedostatecznie reprezentowane w europejskich sektorach wirtualnej, rozszerzonej i mieszanej rzeczywistości oraz The Youth Bureau, którego celem jest udzielenie głosu młodzieży w dyskusjach nad rozwojem metawersum.
O Politechnice Poznańskiej:
Politechnika Poznańska powstała w 1919 i obecnie jest jedną z wiodących uczelni technicznych w Polsce, kształcąc wysoko wykwalifikowaną kadrę w zakresie szeroko rozumianej inżynierii. Na Politechnice studiuje blisko 16 000 studentów na dziewięciu wydziałach, a kształcenie odbywa się na 34 kierunkach. Uczelnia od wielu lat utrzymuje się w pierwszej trójce najpopularniejszych uczelni, biorąc pod uwagę liczbę chętnych na jedno miejsce. Jako pierwsza uczelnia w Polsce zaoferowała pełny program studiów licencjackich na kierunku Sztuczna Inteligencja w języku angielskim.
Politechnika Poznańska skoncentruje się na rozwoju rozszerzonej rzeczywistości i innych technologii, które mogą poprawić jakość życia osób podatnych na wykluczenie społeczne ze względu na wiek, stan zdrowia lub ich sytuację rodzinną. Projekt będzie prowadzony przez zespół doświadczonych naukowców, którzy na co dzień pracują w laboratoriach zajmujących się robotyką, sztuczną inteligencją i uczeniem maszynowym, przetwarzaniem danych w chmurze oraz cyberbezpieczeństwem. Naukowcy mają bogate doświadczenie w pracy jako główni badacze w wielu krajowych i międzynarodowych projektach badawczych, wspieranych przez polskie krajowe agencje R&D i Komisję Europejską, realizowanych we współpracy z innymi instytucjami akademickimi i partnerami.
Ze względu na specjalizację naukowców z Politechniki Poznańskiej, w tym projekcie zajmą się oni tworzeniem platformy opartej na metawersum, która mogłaby stać się wyjątkową, inkluzywną przestrzenią niwelującą niedogodności społeczne marginalizowanych obywateli i poprawiającą ich jakość życia.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

error: Treści MENSIDER.COM są chronione.