Oto, co dzieje się z Twoją skórą, gdy rzucisz palenie

Ten artykuł przeczytasz w minutę

Palenie może przyczynić się do szeregu problemów skórnych, od przedwczesnych zmarszczek po przebarwienia. Jednak rzucenie palenia może pomóc zminimalizować, a nawet odwrócić niektóre z tych skutków.

Palenie powoduje również poważne problemy zdrowotne, takie jak rak i choroby serca. Pamiętaj jednak, że może to również odbić się na twoim wyglądzie – w tym na skórze.

What Happens to Smokers' Teeth?

Palenie powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, zmniejszając dopływ tlenu i składników odżywczych do skóry. Badania sugerują, że ludzie, którzy palą, mają mniej włókien kolagenowych i elastynowych oraz kluczowych białek dla utrzymania zdrowia i jędrności skóry. Tymczasem dym tytoniowy jest powiązany z pigmentacją, która może sprawić, że Twoja cera będzie wyglądać na szarą, czerwonawą lub ziemistą.

Ponadto palenie może powodować plamy starcze i przedwczesne zmarszczki. Może także doprowadzić do chorób skóry, takich jak łuszczycy lub egzemy. Ale co dzieje się z twoją skórą, kiedy rzucisz palenie? Sporo.

Korzyści z rzucenia palenia

Rzucenie palenia przynosi korzyści prawie wszystkim organom w twoim ciele, w tym temu największemu (nie, nie temu).

Poprawia cerę i pigmentację

Według badań z 2012 r. rzucenie palenia może zmniejszyć plamy starcze, zaczerwienienia i inne oznaki przebarwień. Badanie z 2013r. potwierdziło to odkrycie. Naukowcy doszli do wniosku, że zaczerwienienie skóry i plamy znacznie się zmniejszyły po rzuceniu palenia.

Redukuje oznaki starzenia

Niewielkie badanie z 2010 roku wykazało, że rzucenie palenia doprowadziło do zmniejszenia „wieku biologicznego” uczestników o 13 lat. Naukowcy oparli tę liczbę na czynnikach takich jak jasność, gładkość, elastyczność i koloryt skóry. W związku z tym istnieje potrzeba przeprowadzenia kolejnych badań, aby w pełni zrozumieć, w jaki sposób rzucenie palenia wpływa na istniejące zmarszczki.

Przywraca produkcję kolagenu

Palenie upośledza produkcję kolagenu, jednak proces ten może zostać przywrócony po rzuceniu palenia. W małym badaniu z 2019 roku naukowcy odkryli, że rzucenie palenia doprowadziło do reaktywacji produkcji kolagenu w organizmie.

Wiosenna pielęgnacja skóry – wprowadź codzienną rutynę

Kiedy zobaczysz efekty?

Według badań z 2019 roku oznaki plam starczych i przebarwień mogą się zmniejszyć w ciągu miesiąca od rzucenia palenia. Niewielkie badanie z 2013 roku wykazało również, że zmiany koloru skóry spowodowane paleniem zaczynają się odwracać około 4-12 tygodni po rzuceniu palenia.

Wskazówki dotyczące regeneracji skóry

Oprócz rzucenia palenia, istnieją inne kroki, które możesz podjąć, aby przywrócić skórze dobry wygląd:

 • Utrzymanie zbilansowanej diety
  Zdrowa, zbilansowana dieta pełna niezbędnych witamin i składników odżywczych może pomóc wzmocnić i chronić skórę. Ważne jest także nawodnienie organizmu, które pomóc skórze zachować zdrowy wygląd i nawilżenie. Ograniczenie alkoholu zminimalizuje również oznaki fotostarzenia i odwodnienia.
 • Regularne ćwiczenia
  Badanie z 2015 roku sugeruje, że regularne ćwiczenia cardio mogą poprawić budowę skóry, pogrubiając wewnętrzne warstwy i nadając jej pełniejszy wygląd.
 • Wysypianie się
  Podobnie jak inne organy, skóra regeneruje się podczas snu. Kiedy dostarczasz sobie odpowiednią ilość snu, dajesz swojemu ciału dużo czasu na zwiększenie przepływu krwi i produkcję kolagenu. Może to pomóc w zmniejszeniu oznak zmarszczek i przebarwień.
 • Stosowanie ochrony przeciwsłonecznej
  Stosowanie filtrów przeciwsłonecznych, nawet gdy jest pochmurno, ochroni Twoją skórę przed fotouszkodzeniami. Niewielkie badanie z 2016 roku sugeruje, że regularne stosowanie filtrów przeciwsłonecznych może odwrócić oznaki fotostarzenia, chociaż potrzebne są dalsze badania, aby to potwierdzić.
 • Utrzymanie regularnej rutyny pielęgnacji skóry
  Mycie, nawilżanie i pielęgnacja skóry może znacznie przyczynić się do utrzymania jej w dobrej kondycji. Jeśli nie masz pewności co do odpowiedniej rutyny pielęgnacji skóry zerknij na nasz poradnik lub porozmawiaj z dermatologiem.
 • Używanie produktów regeneracyjnych 
  Istnieje wiele produktów, które mogą pomóc odwrócić oznaki uszkodzeń spowodowanych paleniem. Na przykład serum z witaminą C może redukować zmarszczki i rozjaśniać skórę. Tymczasem niacynamid może pomóc rozjaśnić przebarwienia i plamy starcze. Retinol jest również bardzo skuteczny w zwalczaniu zmarszczek.
 • Korzystanie z zabiegów kosmetycznych
  Istnieje kilka gabinetowych zabiegów dermatologicznych i kosmetycznych, takich jak mezoterapia mikroigłowa, zabiegi laserowe na twarz, które mogą pomóc poprawić teksturę skóry i zmniejszyć przebarwienia oraz wypełnianie ubytków kwasem hialuronowym.

Medycyna Estetyczna i 5 zasad bezpiecznego korzystania z jej zabiegów

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

error: Treści MENSIDER.COM są chronione.