Mars: krater Jezero był starożytnym jeziorem i może zawierać ślady życia

Ten artykuł przeczytasz w 2 min

3

Zdjęcia Marsa z łazika NASA potwierdzają, że krater Jezero był jeziorem zasilanym przez małą rzekę około 3,7 miliarda lat temu. Eksperci twierdzą, że odkryte w nim osady mogą zawierać ślady życia.

Pierwsza naukowa analiza zdjęć wskazuje, gdzie łazik Perseverance pokazuje, ile wody wpłynęło do krateru. Ujawnia również dowody na to, że Jezero doznało gwałtownych powodzi. Naukowcy potwierdzili, że krater był kiedyś jeziorem i uważają, że osady mogą zawierać ślady dawnego życia wodnego.

Mars: widok delty w kraterze Jezero
fot. NASA

Łazik Perseverance będzie szukać miejsc do zbierania i przechowywania próbek, które ostatecznie zostaną zwrócone na Ziemię, gdzie naukowcy będą mogli badać je pod kątem oznak życia na Marsie.

„Dotarcie do skał, które naprawdę mamy nadzieję zbadać pod kątem oznak życia, zajmie trochę czasu. Jest to więc maraton z dużym potencjałem” – powiedziała Tanja Bosak, profesor geobiologii na Massachusetts Institute of Technology

Mars
fot. NASA

Według badań jezioro było spokojne przez większość swojego życia, dopóki dramatyczna zmiana klimatu nie spowodowała epizodów powodzi. Naukowcy twierdzą, że powódź zmiotła duże głazy dziesiątki kilometrów z wyżyn daleko poza kraterem i pozostawiła je na dnie jeziora, gdzie pozostają do dziś.

„Nigdzie nie ma ani kropli wody, a jednak mamy dowody na zupełnie inną przeszłość.”

Łazik NASA wylądował w kraterze Jezero 18 lutego – wraz z helikopterem Ingenuity Mars – zbiera próbki i odsyła zdjęcia. Ma spędzić co najmniej dwa lata na eksplorowaniu okolicy.

 

3 Komentarze
  1. binance hack mówi

    Can you be more specific about the content of your article? After reading it, I still have some doubts. Hope you can help me.

  2. seaside restaurant sound mówi

    seaside restaurant sound

  3. ^Inregistrare Binance US mówi

    I don’t think the title of your article matches the content lol. Just kidding, mainly because I had some doubts after reading the article. https://accounts.binance.com/ro/register-person?ref=FIHEGIZ8

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

error: Treści MENSIDER.COM są chronione.