Eurowizja 2021: Måneskin wygrywa wielki finał!

Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty

2

Eurowizję można kochać albo nienawidzić, ale bez względu na to, co mówią sceptycy, nadal jest to największe święto muzyki w tej części globu.

Ta robiona z rozmachem impreza wypromowała m.in. takich gigantów jak szwedzki zespół ABBA, wielki głos Celine Dion czy chociażby Loreen. Teraz mamy szczerą nadzieję, że stanie się podobnie z rockowym zespołem Måneskin z Włoch, który zasłużenie triumfował na sześćdziesiątej piątej edycji Eurowizji 2021 w Rotterdamie.

Kim są członkowie Måneskin?

Måneskin to młody rockowy zespół z Rzymu (najstarszy członek grupy ma 22 lata), w którego skład wchodzą Damiano David (wokal), Victoria De Angelis (bas), Thomas Raggi (gitara) i Ethan Torchio (perkusja). Grupa powstała w 2016 roku, kiedy jej członkowie byli jeszcze w liceum. Podczas wymyślania nazwy zespołu, Victoria, która jest w połowie Dunką, została poproszona o wypowiedzenie kilku słów w jej rodzimym języku, aby zobaczyć, co mogą wymyślić. I tak powstała nazwa Måneskin, która oznacza „światło księżyca”.

Måneskin – Wikipedia, wolna encyklopedia

Lokalna popularność przed Eurowizją?

Swoje pierwsze kroki stawiali grając na ulicach, w ścisłym centrum historycznego Rzymu. Następnie zajęli drugie miejsce we włoskiej edycji telewizujnego talent show X-Factor. Po występach w telewizji, zespół szybko zyskał sławę wydając debiutancką EP-kę wraz z singlem „Chosen”, który znalazł się na drugim miejscu włoskiej listy przebojów FIMI. Wydawnictwo pokryło się platyną. Następnie kontynuowali wydawanie kolejnych piosenek – każda z nich osiągnęła szczyty list przebojów, a wydany kolejny, już pełnoprawny album „Il ballo della vita” pokrył się potrójną platyną, osiągając pierwsze miejsce we Włoszech i 26 w Szwajcarii.

Måneskin from Italy wins Eurovision Song Contest 2021

Eurowizja trampoliną do światowej kariery?

W tym roku Måneskin rywalizował na festiwalu w Sanremo z 25 innymi uczestnikami. Piosenką „Zitti e buoni” dotarli do super finału i ostatecznie wygrali konkurs ze średnią oceną równą 40,7% głosów jury i publiczności. W nagrodę mogli reprezentować Włochów na Eurowizji 2021.

Måneskin - Teatro d'ira: Vol. 1 (2021), recenzja Ewy Polaczkiewicz | All About Music

Måneskin wygrywa Eurowizję 2021 głosami publiczności i wrzeszczy w podziękowaniu

Włochy, jako członek Wielkiej Piątki, zakwalifikowały się bezpośrednio do Wielkiego Finału Konkursu Piosenki Eurowizji 2021. Rockowy zespół z Włoch był faworytem bukmacherów i zgodnie z przewidywaniami wygrał miażdżącą liczbą głosów od publiczności z całej Europy i Australii zbierając 524 punkty. Członkowie grupy nie kryli radości i wzruszenia, zalewając się łzami. Frontman grupy w podziękowaniu dla całej Europy wykrzyczał

Rock 'n’ Roll nie umiera nigdy!

A później raz jeszcze rozsadzili eurowizyjną scenę. Zobaczcie zresztą sami.

2 Komentarze
  1. coffee shop jazz mówi

    coffee shop jazz

  2. Kimberlyt mówi

    Fantastic perspective! The points you made are thought-provoking. For additional insights, check out this link: FIND OUT MORE. What do others think about this?

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

error: Treści MENSIDER.COM są chronione.