Kokaina – świat wciąga ją na potęgę

Tego newsa przeczytasz w minutę

Kokaina – na całym świecie rośnie produkcja narkotyku

Globalna produkcja kokainy osiągnęła rekordowy poziom, ponieważ popyt wzrósł po zakończeniu lockdownów związanych z pandemią Covid-19 – wynika z nowego raportu. Według ONZ ds. Narkotyków i Przestępczości, uprawa koki wzrosła o 35% między 2020 a 2021 rokiem, osiągając rekordowy poziom. Z raportu wynika, że pojawiły się nowe centra przemytu w Afryce Zachodniej i Środkowej. Przemytnicy coraz częściej korzystają z usług pocztowych, aby dostarczać narkotyki konsumentom.

Może brakować warzyw, ale nie kokainy

Raport podkreśla, że ​​ogólnie rynek kokainy w Europie i Ameryce Północnej jest największy, a następnie w Ameryce Południowej i Środkowej oraz na Karaibach. Podczas gdy rynek w Afryce i Azji jest „wciąż ograniczony”, potencjał do jego rozwoju jest tam niebezpiecznie obiecujący.

Zwiększenie produkcji było wynikiem rozszerzenia uprawy krzewów koki, jak również udoskonalenia procesu przetwarzania koki na proszek kokainowy, wynika z raportu. Dodano, że wybuch pandemii COVID-19 miał „zakłócający” wpływ na rynki narkotykowe, ponieważ podróże międzynarodowe były poważnie ograniczone. Naturalnie popyt na kokainę spadł w tym czasie, ponieważ kluby nocne i bary były zamknięte podczas lockdownów pandemicznych niemal na całym świecie.

„Jednak najnowsze dane sugerują, że ten spadek miał niewielki wpływ na długoterminowe trendy” – informuje raport. „Globalne dostawy kokainy osiągnęły rekordowe poziomy”. – donoszą autorzy raportu.

Kokaina idzie paczką

W Wielkiej Brytanii raport mówi o „znacznym wzroście” zatrzymań kokainy w „szybkich przesyłkach i przesyłkach pocztowych”. Przechwytywanie przez organy ścigania także wzrosło – w tempie wyższym niż produkcja, jak określa raport. Swoją drogą ciekawe jak wygląda to w Polsce w kontekście całego ruchu paczkomatowego.

Inne Kokainowe Fakty

  • Kolumbia wciąż dominuje szlaki handlowe, chociaż trasy do Europy ewoluują.
  • Konsumpcja w Australii osiągnęła szczyt w połowie 2020 roku, spadła o 50% w następnym roku i „umiarkowanie” wzrosła w ostatnich miesiącach 2021 roku.
  • Meksykańskie i bałkańskie grupy przestępcze zbliżyły się do centrum produkcji, aby uzyskać dostęp do surowców.
  • Użycie cracku jest w trendzie wzrostowym w kilku krajach Zachodniej Europy, w tym w Wielkiej Brytanii, Belgii, Francji i Hiszpanii.
  • Na Ukrainie rynek narkotykowy się rozwijał, ale od inwazji Rosji w lutym ubiegłego roku popyt drastycznie spadł.
  • Reagując na raport, szefowa badań i trendów ONZ, Angela Me, powiedziała, że podaż kokainy wzrosła w Ameryce Południowej, ponieważ grupy przestępcze przejęły kontrolę nad obszarami wcześniej kontrolowanymi przez największą grupę rebeliantów Kolumbii – Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii.

Pół tony kokainy w workach na kawę w zakładzie Nespresso

 

Źródło: BBC NEWS

 

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

error: Treści MENSIDER.COM są chronione.