Jak szybko schudnąć? Część 1

Ten poradnik przeczytasz w 3 minuty

Jak szybko schudnąć? Pewno domyślasz się, że to skomplikowane. Utrata wagi może być trudna, a utrzymanie jej jeszcze trudniejsze. Dlatego zamiast nabierać się na modne diety, które sprzedają się natychmiastowo, skup się na zrównoważonych i długotrwałych sposobach określonego stylu życia, które nie tylko pomogą Ci schudnąć, ale także poprawią ogólny stan zdrowia. Aktywność fizyczna, nawodnienie i sen będą również odgrywać ważną rolę w Twojej niełatwej drodze do utraty wagi.

Male Model Beach Tropical Print Shirt Shorts

Niebezpieczeństwa związane ze zbyt szybką utratą wagi

Od zarania branży odchudzającej na rynku pojawiły się liczne modne diety, które obiecują cudowne rezultaty. Niemal każdego roku pojawiają się kolejne trendy w odchudzaniu, nowe specyfiki, substancje, sposoby i cała armia specjalistów, którzy znają jedyny możliwy sposób.

Jak szybko schudnąć? Część 2

Pamiętaj jednak, że zanim sięgniesz po kolejne cuda dietetyki, szybka utrata wagi nie zawsze jest najlepszym pomysłem i może mieć wpływ na twoje zdrowie:

 • Waga może się nie utrzymać, zwłaszcza przy ekstremalnie szybkiej jej spadku. Chociaż możesz schudnąć w krótkim okresie, ponad 80% osób, które straciły zbyt dużą liczbę kilogramów, w za szybkim czasie, wkrótce potem zmagały się z przyrostem wagi, czyli słynnym efektem jojo.
 • Przy szybkim tempie, może cię kusić by rezygnować z odżywiania. Poważnie ograniczając spożycie kalorii, możesz nie otrzymywać z pożywienia wszystkiego, czego potrzebujesz. Jak pokazują badania, spożywanie ważnych mikroelementów, takich jak witamina C, cynk i przeciwutleniacze, może być utrudnione przez wysiłki związane z odchudzaniem. Badanie wielu popularnych diet, takich jak dieta Atkinsa i dieta DASH, potwierdziło te odkrycia. Możesz również odczuwać intensywny głód przez cały czas i nie czuć się nasyconym jedzeniem.
 • Możesz rozwinąć kamienie żółciowe. Zbyt szybka utrata wagi może uniemożliwić prawidłowe opróżnianie pęcherzyka żółciowego. Ponadto szybka utrata wagi może spowodować, że wątroba uwolni dodatkowy cholesterol do wytwarzanej żółci. To jeden z powodów, dla których ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem przed rozpoczęciem ekstremalnej diety.
 • Możesz stracić masę mięśniową. Kilka badań wykazało, że wraz z utratą tkanki tłuszczowej można również stracić mięśnie szkieletowe, co może być szczególnie niebezpieczne dla osób starszych. Zapewnienie wystarczającej ilości białka w diecie może pomóc w zrównoważeniu tego.
 • Może wpływać na Twój metabolizm. W badaniu uczestników programu telewizyjnego „The Biggest Loser” im więcej kilogramów straciła każda osoba, tym wolniejszy był jej metabolizm. Ich ciała po prostu nie zużywały energii w takim samym tempie, jak kiedyś.
 • Może mieć wpływ na twoje zdrowie psychiczne. Ograniczenie kalorii jest związane z kortyzolem – znanym również jako hormon stresu. Wynikiem tego, jest to, że dieta może mieć głęboki wpływ na samopoczucie psychiczne. Jak pokazują ostatnie badania, związek między ekstremalną dietą a lękiem staje się coraz bardziej wyraźny i prawdopodobny.

Biorąc to pod uwagę, jeśli masz trochę wagi do zrzucenia, istnieje wiele powodów, dla których może to być korzystne. Po prostu ważne jest, aby zrobić to bezpiecznie i najlepiej w perspektywie długoterminowej.

Matthew Noszka Hits the Beach with Esquire Turkey

Korzyści zdrowotne zrzucania dodatkowych kilogramów

Dla osób z nadwagą — definiowanych jako wskaźnik masy ciała (BMI) powyżej 25 — lub zmagających się z otyłością (BMI powyżej 30), utrata wagi i zmniejszenie tkanki tłuszczowej może przynieść ważne korzyści zdrowotne, w tym:

 • Obniżenie ryzyka cukrzycy typu 2
 • Zmniejszenie ryzyka chorób serca
 • Poprawa funkcji Twoich narządów, w tym wątroby i trzustki
 • Poprawienie poziomu cholesterolu i ciśnienia krwi
 • Poprawa jakości życia, mobilności, pewności siebie i ryzyka depresji
 • Może mieć wpływ na poważne schorzenia, takie jak bezdech senny i zapalenie wątroby

Mając to na uwadze, już w kolejnej części przyjrzyjmy się, jak możesz schudnąć w sposób, który ma pozytywny wpływ na Twoje zdrowie. Sprawdź też nasz poniższy artykuł, dlaczego nie możesz schudnąć, mimo poczynionych wysiłków.

9 powodów dlaczego nie chudniesz

Źródło: Materiały własne, Manual.co, Men’s Health, Men’s Fitness

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

error: Treści MENSIDER.COM są chronione.