Jak osiągać sukcesy w rozmowach kwalifikacyjnych: 5 wskazówek dotyczących rozmowy kwalifikacyjnej

0

Rozmowy kwalifikacyjne należą do jednych z najbardziej stresujących doświadczeń, jakie napotykasz w dorosłym życiu. Jednak jak zawsze, ludzkość będzie Cię wspierać! Przygotowaliśmy listę wskazówek dotyczących rozmów kwalifikacyjnych. Jeśli będziesz ich przestrzegać, masz gwarancję, że będziesz w stanie w pełni wykorzystać swój potencjał podczas rozmowy.

1. Ogarnij się
Gładka, ogolona twarz i elegancka fryzura są tradycyjnymi kryteriami preferowanego wyglądu przez rekruterów, jednak w coraz większej ilości branż jest to opcjonalne, a zarost jest akceptowalny. Najważniejsze jest  to, aby wyglądać czysto i schludnie. Zadbaj więc o swoją skórę, fryzurę oraz brodę, aby nie straszyć potencjalnego pracodawcy. Nie musimy chyba wspominać o porządnym i długim prysznicu przed! Upewnij się, że nikogo nie odstraszysz zapachem – użyj antyperspirantu i męskiej wody toaletowej o świeżym zapachu.

 
2. Jak Cię widzą, tak Cię piszą
Samo ubranie się w odpowiedni strój nikogo nie przekona, że ​​jesteś właściwym kandydatem. Jednak z pewnością niewłaściwy ubiór znacznie zmniejszy Twoje szanse. Najważniejsze dla rekrutera są Twoje osiągnięcia i doświadczenie. Jednak z drugiej strony na pewno znasz powiedzenie: „Jak Cię widzą, tak Cię piszą”.

Jeśli potencjalny pracodawca wymaga w codziennej pracy oficjalnego wizerunku to elegancki garnitur jest jedynym wyborem dla mężczyzny. Z pewnością nie przejdą tu sportowe marynarki! Upewnij się, że Twój garnitur jest w dobrym stanie i nie wygląda jak psu z gardła wyjęty. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że niezależnie od sytuacji będziesz wyglądać dobrze. Postaraj się go przygotować już dzień wcześniej.Jeżeli starasz się o kierownicze stanowisko, nie pomijaj krawata. Jest on dopełnieniem eleganckiego i profesjonalnego wizerunku mężczyzny. Warte zapamiętania jest to, aby krawat był ciemniejszy od koszuli i najlepiej, aby nie posiadał wyraźnego wzornictwa.

W przypadku stanowisk niekorporacyjnych, dla których dress-code nie jest tak rygorystyczny, idealnie sprawdzi się styl smart casual – jest w porządku podczas rozmowy kwalifikacyjnej o pracę, w której obowiązuje luźny strój. Co ważne, nie musisz zakładać krawata!

W razie wątpliwości, kiedy nie jesteś pewien jakie panują zasady dress-codu lub kiedy w zaproszeniu na rozmowę nie ma informacji o stroju nieformalnym, garnitur jest najlepszą opcją – lepiej być ubranym zbyt elegancko niż zbyt na luzie.

3. Przyjdź na czas
Najpóźniej dzień przed spotkaniem sprawdź, ile czasu zajmie Ci dojazd do miejsca, w którym będzie odbywała się rozmowa kwalifikacyjna. Pamiętaj o korkach!  Na miejscu postaraj się być 5 – 10 minut przed umówionym spotkaniem. Nie przyjeżdżaj wcześniej niż 10 minut przed czasem. Kilka minut wystarczy, abyś w spokoju mógł odetchnąć oraz odnaleźć miejsce spotkania. Spóźnienie na rozmowę wygeneruje tylko niepotrzebny stres, a początek spotkania nie wypadnie dobrze, ponieważ nie będziesz w stanie uspokoić myśli. Pamiętaj, jeżeli spóźnisz się na spotkanie koniecznie zadzwoń do firmy i poinformuj o zaistniałym fakcie.

4. Przygotuj się do rozmowy
Spodziewaj się, że głównym tematem podczas rozmowy będziesz Ty oraz to, w jaki sposób Twoje poprzednie doświadczenie może przysłużyć się firmie na stanowisku, o które zabiegasz. Pomyśl o odpowiednich przykładach sytuacji, w których wykazałeś odpowiednie umiejętności, których będzie potrzebować Twój nowy pracodawca.
Koniecznie poświęć trochę czasu i dowiedz się jak najwięcej o firmie do której aplikujesz oraz oferowanym stanowisku. To to świetny sposób na okazanie zainteresowania pracodawcą i upewnienie się, że nie zabraknie Ci słów podczas prowadzonej rozmowy.

5. Pierwsze 30 sekund jest najgorsze
Jeśli podejdziesz do rozmowy z nastawieniem, że najbardziej niewygodne i niezręczne momenty rozmowy miną po 30 sekundach, to gdy trema zacznie zanikać, sytuacja może się tylko poprawiać.
Nie jest to sztywna reguła, a raczej sztuczka psychologiczna. Po rozproszeniu początkowych nerwów będziesz mógł poczuć się pewnie i skupić się na osiągnięciu doskonałości podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Przy powitaniu, uściskaj mocno i pewnie dłoń, pamiętaj o utrzymaniu kontaktu wzrokowego i o uśmiechu. To naturalnie sprawi, że będziesz wyglądać na bardziej pewnego siebie.
 
Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

error: Treści MENSIDER.COM są chronione.