Jak celibat wpływa na Twoje zdrowie?

Ten artykuł przeczytasz w 3 min

1

Ilość seksu jakiej doświadczamy zmienia się w ciągu naszego całego życia. Nie ma odpowiedniej ilości seksu, a wstrzemięźliwość seksualna przez długi czas nie powinna mieć negatywnych skutków ubocznych. 

To jak często uprawiamy seks, naturalnie zmienia się w zależności od wieku, wahań popędu seksualnego i statusu związku. Wiele osób cieszy się pełnym i satysfakcjonującym życiem bez seksu.

30k+ Man In Bed Pictures | Download Free Images on Unsplash

W badaniu opublikowanym na PubMed przeprowadzonym w Stanach Zjednoczonych, 15,2% mężczyzn i 26,7% kobiet stwierdziło, że nie uprawiało seksu w ciągu ostatniego roku, podczas gdy 8,7% mężczyzn i 17,5% kobiet stwierdziło, że nie uprawiało seksu przez co najmniej 5 lat.

W tym artykule przyjrzymy się fizycznym i psychicznym efektom, utrzymywania celibatu przez długi czas oraz jak może to wpłynąć na osoby w związku.

Wpływ na organizm

Wstrzemięźliwość seksualna przez długi czas nazywana jest celibatem lub abstynencją. Dobra wiadomość to taka, że kiedy nie uprawiasz seksu przez miesiące lub lata, prawdopodobnie nie zauważysz żadnych negatywnych fizycznych skutków ubocznych dla swojego zdrowia. Jednak badania pokazują, że regularne współżycie może skutkować pewnymi korzyściami zdrowotnymi, w tym poprawą funkcji układu odpornościowego, obniżonym ciśnieniem krwi, niższym poziomem stresu i mniejszym ryzykiem zdarzeń sercowo-naczyniowych.

Ciekawostka: Ludzie mogą czerpać pewne fizjologiczne korzyści z seksu (np. takie jak zmniejszenie stresu) także z masturbacji.

Dzięki zdrowej prostacie mężczyźni mogą skorzystać na częstych wytryskach. Badanie z 2016 roku wykazało, że mężczyźni, którzy mieli wytrysk co najmniej 21 razy w miesiącu, mieli mniejsze ryzyko zachorowania na raka prostaty w porównaniu z tymi, którzy mieli wytrysk 4-7 razy w miesiącu.

Tapeta Banana as a symbol of male penis in hand on a yellow background • banan, penis, erekcja • REDRO.pl

Sprawdź także: Mężczyźni Powinni Mieć Wytrysk Co Najmniej 21 Razy W Miesiącu

W przypadku kobiet częsta aktywność seksualna – z partnerem lub solo – może wzmocnić mięśnie dna miednicy, które wspierają pęcherz, poprawiając jego funkcję i zmniejszając ryzyko nietrzymania moczu.

Wpływ na zdrowie psychiczne

Istnieje powszechne przekonanie, że regularny seks jest ważną częścią dobrego samopoczucia emocjonalnego danej osoby. Chociaż pamiętać, że nie dotyczy to każdego przypadku.

A Man's Guide to Be Better in Bed: 10 Sex Tips - Promescent

Kiedy abstynencja seksualna jest mimowolna, niektóre osoby mogą odczuwać negatywny wpływ na ich zdrowie psychiczne i  na odwrót. Ludzie, którzy nie odczuwają pożądania seksualnego, mogą uważać te uczucia za niepokojące. Brak seksu w związku może sprawić, że dana osoba poczuje się niepewnie lub niespokojna. Rozmowa o tych emocjach może pomóc usunąć poczucie dyskomfortu.

Dla innych powstrzymywanie się od seksu jest ważne dla dobrego zdrowia psychicznego. Ludzie mogą utrzymywać celibat z wielu powodów, przykładowo: mają niski popęd seksualny, są aseksualni lub po prostu nie chcą się w to angażować.

Potencjalne korzyści z abstynencji seksualnej w zależności od osoby i jej sytuacji, obejmują:

  • brak ryzyka infekcji przenoszonych drogą płciową
  • unikanie źródła niepokoju
  • poświęcenie czasu na przepracowanie negatywnych uczuć związanych z seksem
  • życie w sposób zgodny z własnymi przekonaniami religijnymi

Na co pomaga abstynencja seksualna? „Nie trzeba już udawać orgazmu” - Focus.pl

Wpływ na relacje

Wiele osób nawiązuje romantyczne relacje bez częstego seksu. Dla innych regularny seks może poprawić ich związek. Badanie z 2015 roku wykazało, że częstotliwość seksualna była tylko wskaźnikiem dla dobrego samopoczucia, gdy ludzie byli w związkach. Odkryto związek między uprawianiem seksu raz w tygodniu, a większą satysfakcją ze związku. Ta satysfakcja nie zmieniła się, gdy częstotliwość seksu wzrosła do więcej niż jednego w tygodniu.

Dla niektórych osób seks może poprawić komunikację i poczucie bliskości. Ludzie, którzy czują, że nie mają wystarczającej ilości seksu, mogą martwić się, że coś jest nie tak z ich związkiem lub obawiać się, że ich partner nie jest już nimi zainteresowany.

W takich przypadkach ludzie mogą wypróbować inne metody poprawy komunikacji i intymności. Przytulanie, całowanie, czułe gesty i otwieranie się na siebie mogą poprawić zdrowie związku, niezależnie od tego, czy wiąże się to z aktywnością seksualną.

Celibat i aseksualność

Aseksualność i celibat to nie to samo.

Aseksualność oznacza, że ​​osoba na ogół lub nigdy nie doświadcza pociągu seksualnego i nie ma ochoty na seks. Osoba aseksualna może nadal angażować się w aktywność seksualną, sama lub z partnerem.

Z drugiej strony celibat odnosi się do powstrzymywania się od seksu przez określony czas lub na zawsze. Chociaż aseksualność nie jest wyborem, celibat może być wyborem lub wytworem okoliczności.

Aseksualność jest tożsamością i jest spektrum. Niektórzy aseksualni ludzie nie odczuwają pociągu seksualnego, podczas gdy inni czasami mają takie uczucia. Kolejne rozróżnienie dotyczy demiseksualności — osoby demiseksualne odczuwają pociąg po nawiązaniu emocjonalnego przywiązania do innej osoby.

Niektórzy aseksualni ludzie doświadczają romantycznych uczuć i pragnienia romantycznego związku, podczas gdy inni nie. Osoba, która nie ma tego pragnienia, jest „aromantyczna”.

Aseksualność to orientacja seksualna. Niektórzy ludzie błędnie uważają, że prowadzi do tego trauma lub stan zdrowia psychicznego, ale nie ma na to dowodów. Aseksualność nie wymaga „leczenia”. Nikt nigdy nie powinien wywierać nacisku na inną osobę, aby uprawiała seks.

Warto Zapamiętać

Nie ma odpowiedniej ilości seksu, a najlepsza częstotliwość różni się w zależności od osoby. Brak seksu przez dłuższy czas nie powinien mieć negatywnych skutków zdrowotnych.

Nie ma dobrego ani złego sposobu wyrażania uczuć seksualnych, o ile wszyscy zaangażowani w to wyraźnie wyrażają zgodę. Nikt nigdy nie powinien czuć się zobowiązany do seksu. Unikanie seksu nie zaszkodzi zdrowiu człowieka, a nawet może być zdrowe.

Każdy, kto czuje się zaniepokojony niskim pożądaniem seksualnym, może porozmawiać o tym z lekarzem lub terapeutą. Pomocne mogą być leki, terapia, zmiany stylu życia, lepsza komunikacja i wiele innych strategii.

1 komentarz
  1. sleeping music mówi

    sleeping music

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

error: Treści MENSIDER.COM są chronione.