Implant od Neuralink, umieszczony w ludzkim mózgu, doznał awarii

Ten artykuł przeczytasz w minutę

Firma należąca do Elona Muska opublikowała w środę na swoim blogu post z aktualizacją postępów, w którym poinformowano, że kilka tygodni po operacji, niektóre implantowane nici „wycofały się” z mózgu pacjenta. W rezultacie obniżyło to skuteczność urządzenia.

Urządzenie o nazwie „Link” umożliwia użytkownikowi sterowanie kursorem komputera za pomocą myśli. Proces ten korzysta z ponad 1000 elektrod zawartych w urządzeniu oraz przynajmniej 64 nici, z których każda jest cieńsza niż włos ludzki.

Mierzenie efektywności

Neuralink śledzi efektywność sterowania kursorem za pomocą wskaźnika BPS (bity na sekundę). Problem z wycofaniem się niektórych nici spowodował, że elektrody w urządzeniu stały się mniej efektywne. Jednakże firma zaznaczyła, że od tego czasu wprowadzone zostały zmiany, które „przyczyniły się do szybkiej i trwałej poprawy wartości BPS, przewyższając teraz początkową wydajność”.

Reakcja na awarie

Według informacji przekazanych przez „The Wall Street Journal”, opartych na anonimowych źródłach, firma Neuralink rozważała całkowite usunięcie implantu z pacjenta po ostatniej awarii.

Natomiast w lutym, podczas sesji na X Spaces, Elon Musk stwierdził, że „postępy są dobre” i że „pacjent wydaje się być w pełni zrekonstruowany”.

W czwartek Elon Musk opublikował post na platformie X, w którym:

Dziennik podał, że firma Neuralink planuje zaimplementować 10 urządzeń u innych ludzkich pacjentów do końca bieżącego roku.

Doświadczenia pacjenta

Podczas spotkania w Neuralink, które było udostępniane na platformie X w marcu, Noland Arbaugh podzielił się swoimi doświadczeniami, mówiąc, że od złożenia wniosku o udział w testach klinicznych do operacji wszczepienia urządzenia w mózg, która trwała mniej niż dwie godziny, minęło pięć miesięcy. Od momentu wszczepienia urządzenia używał go do różnych czynności, takich jak granie w gry wideo, w tym „Mario Kart”, publikowanie postów w mediach społecznościowych oraz granie w szachy.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

error: Treści MENSIDER.COM są chronione.