Faceci z kotami mają mniejsze szansę na randkę?
Ten artykuł przeczytasz w minutę
Mamy katastroficzne wieści dla miłośników zwierząt: mężczyźni, którzy posiadają koty, rzadziej umawiają się na randki. Chcesz przyciągnąć kobiety? Trzymaj kota z dala od swojego profilu randkowego.
To wnioski z badania przeprowadzonego przez Colorado State University, które wykazało, że kobiety rzadziej wyrażają zainteresowanie mężczyzną jeśli pozuje z kotem na zdjęciu. Naukowcy pokazali setkom kobiet zdjęcia dwóch mężczyzn, obaj na zdjęciu z futrzanym towarzyszem i bez niego.
„Mężczyźni trzymający koty byli postrzegani jako mniej męscy; bardziej neurotyczni, sympatyczni i otwarci; i mniej podatni na randki” – napisali autorzy .
Liczby mówią same za siebie
W eksperymencie internetowym przebadano łącznie 708 kobiet w wieku od 18 do 24 lat.
Kiedy pokazano zdjęcie jednego z mężczyzn bez kota, 38% badanych kobiet stwierdziło, że chętnie lub bardzo chętnie umawiają się z nim przypadkowo, a 37% stwierdziło, że rozważyłoby poważny związek. Ale zdjęcie tego samego mężczyzny trzymającego kota obniżyło wynik do 33% dla każdej z kategorii. Tymczasem odsetek kobiet, które twierdzą, że nigdy nie wzięłyby pod uwagę angażowania się w relacje z mężczyzną z kotem, wzrósł z 9% do 14%.
Dla porównania, pozytywne oceny drugiego badanego nie spadły znacząco, gdy sfotografowano go z kotem – ale kobiety częściej wykluczały go jako potencjalnego partnera.
Kiedy sfotografowano go samego, 40% respondentek stwierdziło, że byłoby mało prawdopodobne lub pewne, że nie umówiłyby się z nim na randkę. Jednak liczba ta wzrosła do 45%, gdy dołączył do niego kot. Podobnie, 41% kobiet stwierdziło, że raczej nie rozważyłoby go jako materiał do związku. 45% powiedziało to samo, gdy zobaczyło go ze zwierzęciem.
Stereotypy nadal mają się dobrze
Jak sądzą autorzy badania, odkrycia są prawdopodobnie wynikiem długo utrzymywanych kulturowych stereotypów dotyczących właścicieli kotów i psów.
„Ważne jest, aby pamiętać, że na te odkrycia wpłynęło to, czy kobieta identyfikowała się jako osoba „psia” czy „kocia”. Co sugeruje, że kultura amerykańska odróżniła „kocich mężczyzn” jako mniej męskich, być może tworząc kulturową preferencję dla „psich mężczyźni” wśród większości heteroseksualnych kobiet w badanej grupie wiekowej” – napisali.
Właściciele kotów nie różnili się od innych pod względem zgłaszanych przez siebie objawów depresji, lęku lub doświadczeń w bliższych związkach. „Dlatego nasze odkrycia nie pasują do koncepcji właścicieli kotów jako bardziej przygnębionych, niespokojnych lub samotnych.” – komentują.
„Kobiety wolą mężczyzn z „dobrymi genami”, często określanymi jako cechy bardziej męskie” – dodali, powołując się na wcześniejsze badania. „Wyraźnie widać, że obecność kota zmniejsza tę percepcję”.
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.