Czy to najładniejszy dom pod Warszawą? Projekt wyróżniony złotem!

Ten artykuł przeczytasz w 2 min

Dom pod Warszawą (Dom jak las) wykonany wg projektu polskich architektów zdobył złoto w międzynarodowym konkursie The International Design Awards 2021 w kategorii dom.

Budynek rywalizował z projektami z 80 krajów na świecie. The International Design Awards (IDA) to międzynarodowa nagroda przyznawana od 2007 r. projektantom i wizjonerom w dziedzinach architektury, wnętrz, produktów, grafiki i mody. Zgłoszenia nagradzane są medalami – od złotego po brązowy. W najnowszej edycji konkursu złoto zdobył projekt domu rodzinnego zaprojektowanego przez studio 81waw.pl.

Dom Jak Las_7.jpg
fot. Studio 81waw.pl

 

Dom blisko natury to wymarzone miejsce dla wielu właścicieli mieszkań w stolicy. W podwarszawskim sosnowym lesie, wybudowano na wąskiej, ale bardzo długiej działce właśnie taki budynek. Jest to kolejny projekt pracowni architektonicznej 81.waw.pl. Głównym życzeniem inwestora było jak najlepsze ukrycie domu w lesie, tak aby wtopił się w otaczający teren. Celem było utrzymanie panującej harmonii tego miejsca. Cała konstrukcja nadaje całości lekkiego wyglądu i idealnie wpasowuje się w las.

Dom Jak Las_3.jpg
fot. Studio 81waw.pl

 

Rolety czy żaluzje – które osłony przeciwsłoneczne wybrać?

„Dom potraktowaliśmy jak rzeźbę, a nie jak typowy dom, który każdy ma w głowie przychodząc do nas do pracowni. Frontowa elewacja mówi nam o tym, że ten budynek to jest pewien rodzaj instalacji artystycznej w lesie. Zabawa formą i planami. Tło dla światłocienia puszczanego przez drzewa i szukanie dalekich planów. Przestrzenny obiekt, którego główną funkcją jest przestrzeń do życia dla rodziny” – mówi Rafał Grudziąż, architekt pracowni 81.waw.pl.

Dom Jak Las_8.jpg
fot. Studio 81waw.pl

 

Budynek składa się z trzech kondygnacji. Na najniższej znalazł się garaż podziemny z częścią techniczną. Brama garażowa została pokryta tym samym materiałem co elewacja, tak aby nie zakłócić frontowej harmonii.

07.jpg
fot. Studio 81waw.pl

Na poziomie 0 główne wejście do budynku nie jest wcale takie oczywiste. Na pierwszy rzut oka nie możemy go dostrzec, ponieważ jest ukryte między drewnianymi bryłami budynku. Jedyne, co nas do niego prowadzi, to betonowa balustrada podjazdu.

Szukasz idealnego zapachu świecy?
VILA HERMANOS – Apothecary Vetiver & Salt Wood

SPRAWDŹ CENĘ

Po wejściu do domu znajdziemy się w przestronnym, dwukondygnacyjnym holu, który graniczy przeszkleniem z wewnętrznym półpatio, ponieważ jedną ścianą otwiera się na otoczenie. Pozostałe ściany są w pełni przeszklone, wpuszczając tym samym trochę lasu do domu oraz doświetlając tę część budynku. Tworzy to niesamowitą harmonię oraz pokazuje, jak blisko natury można mieszkać i żyć w zgodzie z nią – mówi Anna Paszkowska-Grudziąż, architekt pracowni 81.waw.pl.

Dom Jak Las_13.jpg
fot. Studio 81waw.pl

 

Na piętro dostajemy się schodami, które otwierają się dużymi przeszkleniami na dwie strony działki. Wchodząc na nie, po jednej stronie mamy łazienkę dziecięcą, a po drugiej pokoje dla dzieci wraz z garderobami. Całości dopełnia sypialnia główna z własną garderobą oraz łazienką.

Dom Jak Las_18.jpg
fot. Studio 81waw.pl
Dom Jak Las_11.jpg
fot. Studio 81waw.pl
05.jpg
fot. Studio 81waw.pl
01.jpg
fot. Studio 81waw.pl
Dom Jak Las_Drone_1.jpg
fot. Studio 81waw.pl

 

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

error: Treści MENSIDER.COM są chronione.